Hamsterin väsymys

Anonyymi

Hei, mulla on kaksivuotias talvikko. Mutta tänään aamulla hän oli hereillä joten nostin hänet käteen, Hamsterin oli kummallisen väsynyt ja rauhallinen. Pelkäsin että hän on kuolemassa mutta hän jaksoi kyllä juosta lattiallani. Minua vain mietityttää että oliko se vain normaali väsymystä kun se yöllä touhuili vai liittyikö se jotenkin hänen viimeisiin päiviin. Olisi kiva jos joku kertoisi! :) Ps. Hamsterin on yleensä todella villi;)

1

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lemmikkisi on jo vanha. Vaikutti lupaavalta että hamsterisi jaksoi juosta lattialla mutta väsymys saattaa olla merkki elämän hiipumisesta.
      Tytön talvikko oli melkein kaksivuotias ja virkeä, mitään vaivoja emme huomanneet siinä ja edellisiltana seurustelimme normaalisti lemmikin kanssa. Seuraavana aamuna ihmettelin kun Villi ei tullut tervehtimään ja hetkeä myöhemmin huomasin sen alatasanteella, juomapullon edessä kyhjöttämässä. Otin käteeni enkä meinannut saada lemmikkiä hereille. Velton oloinen oli eikä jaksanut silmiään aukaista kokonaan. Pelletin nappasi poskipussiinsa kun tarjosin mutta sitten pelästyin että se tukehtuu siihen. Annoin vesitippoja juotavaksi ja hamsteri saikin juotua ja viiksensä suki mutta aivan parin tunnin aikana vointi huononi aivan silmissä eläinlääkärin aikaa odotellessa. Liikkuminen oli hoippuvaa ja reagointi loppui ja viiksien väpätys myös. Ainoastaan hengitti ja tunsin sydämenlyönnit kämmentä vasten. Yön tuntien aikana oli kunto romahtanut täysin, arvaamatta. Mitään vanhuudenvaivoja en ollut huomannut hamsterissa aiemmin.
      Jospa sinun lemmikki ei olisi vielä lähtöä tekemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3035
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2362
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1600
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1233
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      272
      1030
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    10. 40
      884
    Aihe