Alkavatko siirtää tuotantoaan pois tästä itärajan tuntumasta? Vois ajatella näin käyvän. Pitävät ehkä sijaintia riskinä.
Lähteekö kans.väliset yritykset Lpr
Anonyymi
775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin tarkoitatko Lpr, vai koko Suomi? Meneehän nuo Nesteen ja UPM:n uudet biojalostamotkin Suomen sijasta Alankomaiden Rotterdamiin.
Itä-suomi varmasti jatkossa näyttäytyy huonona yrityspaikkana monestakin syystä.
Juu, niin se menee. Tämä on ollut heikkoa aluetta ja alue senkun heikkenee.
venäjän puu lakkaa tulemasta kun suomi liittyy natoon,1,2 miljoonaa kuutiota puuta ei enään tule suomen itärajan tehtaisiin.saatte sanoa pai pai upm ja biojalostamo.
Ei kyllä enää kelpaa venäjän puu, joten ihan sama.
Itse ainankin yritän pitää omat rahat pois täältä..
Mustolan rahtisatamassa Saimaan liepeillä on ollut viime aikoina hiljaista. Saimaan kanava avattiin maanantaina, mutta jäinen kenttä tervehtii kanavalla vierailevaa edelleen. Yritykset ja varustamot eivät mene venäläisiin satamiin, kuten Viipuriin, jonka kautta Saimaan liikenne kulkee. On hyvin todennäköistä, että tänä vuonna tätä kautta ei lasteja liiku.