Erikoinen ryhmä Facebookissa

Anonyymi

Vuonna 2014 Facebookin on perustettu ryhmä nimeltä ”malliverkko” johon hyväksytään tiukan seulan jälkeen vain naispuolisia jäseniä jotka toimivat Tfp/Tfcd malleina.

Ryhmän pääsääntöinen tehtävä on ohjata ja varottaa malleja erilaisista valokuvaajista. Keskustelu on määrien perusteella hyvinkin vilkasta. Säännöissä jäseneltä vaaditaan luottamuksellisuutta kirjoitusten osalta.

Ryhmän olemassaolo on jo pitkään herättänyt keskustelua valokuvaajien keskuudessa monella foorumilla.

Tässä malleille suunnatussa ryhmässä profiloidaan useita valokuvaajia negatiiviseen sävyyn ja osa keskusteluista on maalittaa joitakin valokuvaajia.
Valokuvaajien keskuudesta toki löytyy monenlaista tekijää, mutta tehdyn selvityksen perusteella osa keskustelu täyttää kunnianloukkauksen vahvat merkit.

Sinunkin kannattaa ottaa yhteys ylläpitoon ja pyytää nähtäväksi sinua koskevat kirjoitukset ja mikäli ne ovat loukkaavia voit pyytää niiden poistamista lain nojalla.

8

1490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voitko Facessa tehdä ilmoituksen ylläpidolle tällaisesta ryhmästä?

    • Anonyymi

      Yks tuttu näytti sitä viestintää. Aika hurjaa kirjoittelua.

    • Anonyymi

      Kuulema jotain tutkintapyyntöjä jätetty ryhmästä.

    • Anonyymi

      Tuollaiset köyhät ja mitättömät räkänokka akat jääköön ylhäiseen yksinäisyyteensä. Malleja kyllä riittää kun osaa vaan etsiä ravintoloista.

      • Anonyymi

        Kuvaa sinä vaan piliäsi.


    • Anonyymi

      Voisiko joku avata lisää siellä käytävistä keskusteluista tai ruutukaappauksia. Hurjia huhuja pyörii kirjoittelusta.

    • Anonyymi

      Vieläkö tämä ryhmä on olemassa ja kuinka aktiivinen?

    • Anonyymi

      Keskustelut lähinnä käy näiden setämies kuvaajien törttöilyiden ympärillä. Osin syystäkin. Mut aika monet käräjät voisi käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 4 kuoli kolarissa

      Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.
      Joensuu
      280
      11212
    2. Suomea odottaa karu kohtalo

      Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.
      Maailman menoa
      415
      3161
    3. Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa

      Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei
      Ikävä
      95
      1788
    4. Mikä on lempikuvasi

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      1585
    5. Kuka on oikein

      Kaivattusi?
      Ikävä
      68
      1490
    6. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      86
      1056
    7. Onko kenelläkään tästä tietoo?

      https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te
      Haapavesi
      41
      1011
    8. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      73
      917
    9. Ihastukselleni

      Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn
      Ikävä
      21
      883
    10. Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?

      Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e
      Maailman menoa
      252
      868
    Aihe