NASA ilmoittaa Hubble teleskoopin tekemästä löydöstä

Anonyymi

NASA on ilmoittanut että he aikovat ilmoittaa jostakin Hubble teleskoopin tekemästä 'ennätyksiä murskaavasta' (record breaking) löydöstä maaliskuun 30 2022.

Kummallisia mediapelejä tämmöiset ilmoituksen ilmoitukset.

NASA ei anna mitään tarkempaa tietoa löydöstä. mutta tuskin se ufoihin liittyy, tai elämän löytymiseen vieraalta planeetalta, tällä kertaa siis. Tlanne muuttuu mielenkiintoisemmaksi jos NASA pelaa samaa peliä WEBB teleskoopin kanssa. Mitenkä NASA mahtaakaan tiedottaa asiasta kun WEBB teleskooppi löytää elämän tunnusmerkit?

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      NASA:n pitää saada tuloksia jotta saa isomman rahoituksen ja onhan se paljon tuloksia saanutkin. Elämän etsinnästä tiedottavat innokkaasti ja onhan niitä elämän löytöjä erikoisista paikoista tiedotettu myös, kuten arsenikkiliemestä löydettiin elämää jokunen vuosi sitten ja Marsissa oli sellaista rihmastoa kuvissa joka saattaa olla eräänlaista sammalta tai hometta. Myös metaania on löydetty monien planeettojen kaasukehistä. Se havaitaan valon spektrejä skannaamalla.
      Uskoisin että tiedottavat kyllä heti jos jotakin löytyy sillä silloin se on heidän saavutuksensa, eikä ufotutkimusjärjestöjen saavutus. Siinä on kilpajuoksu Nasalla että kumpi ehtii ensin löytää mullistavaa. Nasa vai kongressin asettama ufotutkimus.

    • Anonyymi

      https://www.space.com/hubble-telescope-sees-most-distant-star-earendel

      Hubble sai painovoimalinssin avulla valokuvan toistaiseksi vanhimmasta yksittäisestä tähdestä. Tälläinen juttu ei ihmisissä suurtakaan mielenkiintoa herätä joten asian olisi voinut suoraan ilmoittaa, ilman porrastettuja ilmoituksen ilmoituksia.

      NASA pelaa WEBB teleskoopin kanssa myös mediapelejä. He ovat laittaneet tutkimuskohteita työjärjestykseen mutta eivät kerro mikä on listan eka kohde...

      Miehitetyt kuulennot, jotka alkavat aikaisintaan 2025, lienevät ensimmäinen ihmisten mielenkiintoa herättävä NASAN projekti.

      Seuraava mielenkiintoinen asia olisivatkin sitten jo Elon Muskin mars lennot, näillä näkymin aikaisintaan 2029.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      118
      3862
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3185
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3157
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3105
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      6
      3041
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2805
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2537
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2277
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      63
      2260
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      62
      2119
    Aihe