Tällaisestäkö pitää taistella?

Anonyymi

Viime vuoden marraskuussa löysin luteiden jäänteitä ja jätöksiä, joten aloitin asian puimisen ja eteenpäin saamisen ilmoituksella isännöitsijälle. Kun mitään ei tapahtunut isännöitsijän osalta, niin etsin ja tein ohjeiden mukaan muovisia ludeansoja ja myös valokuvasin luteita.

Sattumoisin näistä luteista kerrottiin Mtv3 uutisissa. Väliin kokeilin nestemäisiä tuholaistorjunta-aineita, mutta ei ollut vaikutusta.

Joulukuussa nimipäivieni aikoihin oli vaihteeksi pakkasta, joten tarkistin asian vielä uutisista pakkasen hyödyistä ennen kuin tein koko sängyn siirron parvekkeelle ja annoin olla yli viikon kylmässä. Jatkuvasti pesen lakanoita ja vaatteita.

Tammikuussa löydettiin äidin kanssa lopulta sellainen Piimaa-jauhe muovipulloissa, jota laitettiin ympäri makuuhuonetta ja myös eteiseen. Kerroin asunnon omistajalle.

Helmikuun aikana otin yhteyttä ja pyysin FSHKY:n terveystarkastajan mahdollisuutta päästä käymään asunnossa sekä tein lisäselvityksiä hakemuksen ja liitteiden kera terveystarkastajalle.

Maaliskuun alussa tuli vihdoin terveystarkastaja, isännöitsijä sekä asunnon omistaja tarkistamaan ja varmistamaan asian, josta tuli ilmi: luteita on asunnossa. Isännöitsijä ja asunnon omistaja väittävät puuttuvansa asiaan, mutta todellisuudessa ei yhtään.

Myöhemmin maaliskuussa tapahtui käänne asiassa, kun asunnon omistaja tutki mahdollisia tuholaistorjunnan yrityksiä. Kun asunnon omistaja löysi sellaisen mielestään hyvän tuholaistorjunnan yrityksen tekemään järeillä ja suurilla laitteilla lämpökäsittelyn tähän asuntoon.

Asunnon omistaja meni ja sopi liian nopean aikataulun, johon en kyennyt tekemään mitään, joka oli alle kahden vuorokauden päässä. Siihen liittyen omistaja kehtaa väittää laskun kuuluvan minulle, jolla ei ole lainkaan tuloja.

Lämpökäsittely on ohitse ja hoidettu. Sen jälkeen puidaan laskutus-asiaa, miksi minä joudun, jolla ei ole lainkaan tuloja, maksamaan suuria summia asiasta, johon en ole vaikuttanut ja enkä pyytänyt.

Asiaan liittyen sain vahvistuksen, että luteita on jo entuudestaan talon seinärakenteissa ollut ennen minua. Edellisen asukkaan aikana on löytynyt näitä luteita makuuhuoneesta, jota hänkin jo harmitellut.

0

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        77
        1978
      2. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        54
        1196
      3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1157
      4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1117
      5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        1049
      6. Martina ja jalkapalloilija2

        Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        183
        1000
      7. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        58
        965
      8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        952
      9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        122
        948
      10. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        93
        948
      Aihe