Viime vuoden marraskuussa löysin luteiden jäänteitä ja jätöksiä, joten aloitin asian puimisen ja eteenpäin saamisen ilmoituksella isännöitsijälle. Kun mitään ei tapahtunut isännöitsijän osalta, niin etsin ja tein ohjeiden mukaan muovisia ludeansoja ja myös valokuvasin luteita.
Sattumoisin näistä luteista kerrottiin Mtv3 uutisissa. Väliin kokeilin nestemäisiä tuholaistorjunta-aineita, mutta ei ollut vaikutusta.
Joulukuussa nimipäivieni aikoihin oli vaihteeksi pakkasta, joten tarkistin asian vielä uutisista pakkasen hyödyistä ennen kuin tein koko sängyn siirron parvekkeelle ja annoin olla yli viikon kylmässä. Jatkuvasti pesen lakanoita ja vaatteita.
Tammikuussa löydettiin äidin kanssa lopulta sellainen Piimaa-jauhe muovipulloissa, jota laitettiin ympäri makuuhuonetta ja myös eteiseen. Kerroin asunnon omistajalle.
Helmikuun aikana otin yhteyttä ja pyysin FSHKY:n terveystarkastajan mahdollisuutta päästä käymään asunnossa sekä tein lisäselvityksiä hakemuksen ja liitteiden kera terveystarkastajalle.
Maaliskuun alussa tuli vihdoin terveystarkastaja, isännöitsijä sekä asunnon omistaja tarkistamaan ja varmistamaan asian, josta tuli ilmi: luteita on asunnossa. Isännöitsijä ja asunnon omistaja väittävät puuttuvansa asiaan, mutta todellisuudessa ei yhtään.
Myöhemmin maaliskuussa tapahtui käänne asiassa, kun asunnon omistaja tutki mahdollisia tuholaistorjunnan yrityksiä. Kun asunnon omistaja löysi sellaisen mielestään hyvän tuholaistorjunnan yrityksen tekemään järeillä ja suurilla laitteilla lämpökäsittelyn tähän asuntoon.
Asunnon omistaja meni ja sopi liian nopean aikataulun, johon en kyennyt tekemään mitään, joka oli alle kahden vuorokauden päässä. Siihen liittyen omistaja kehtaa väittää laskun kuuluvan minulle, jolla ei ole lainkaan tuloja.
Lämpökäsittely on ohitse ja hoidettu. Sen jälkeen puidaan laskutus-asiaa, miksi minä joudun, jolla ei ole lainkaan tuloja, maksamaan suuria summia asiasta, johon en ole vaikuttanut ja enkä pyytänyt.
Asiaan liittyen sain vahvistuksen, että luteita on jo entuudestaan talon seinärakenteissa ollut ennen minua. Edellisen asukkaan aikana on löytynyt näitä luteita makuuhuoneesta, jota hänkin jo harmitellut.
Tällaisestäkö pitää taistella?
Anonyymi
0
144
Luetuimmat keskustelut
- 951821
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871380- 881193
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481170- 751160
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1931130- 93937
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11864- 65715
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176711