kivi

onko kellään kokemusta kivitasoista,hinta muihin varrattuna,hoito ym.
41044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokemusta on, jonka perusteella suosittelen kivitasoja lämpimästi.
Hinnat 150 - 350 e/jm ja lisäksi allas-, liesi- ym. aukotukset tuovat lisää hintaa n. 200-300e/kpl.

Hoito todella yksinkertaista. Tummille graniiteille ei tarvitse tehdä mitään, jotkut vaaleammat kivet vaativat suojakäsittelyn silloin tällöin. Vaaleat kivet ovat aina hieman huokoisempaa materiaalia ja saattavat imaista esim. punaviinitahran sisäänsä, jos ei muista pyyhkiä sitä ajoissa pois. Mutta suojakäsittely auttaa tähänkin. Tummissa kivissä ei tätä ongelmaa.

Kivi on oiva leivonta-alusta. Voit myös laskea kuumat kattilat ja uunipellit suoraan kivitasolle. Niin, ja kivihän ei kulu mihinkään. Vielä vuosikausien käytön jälkeen kuin uusi.

Äänestä

tilattiin virolaiselta diapolilta: www.diapol.ee

Äijät mittaa, tekee ja asentaa. Vie pari viikkoa, hintatasoa suomea paljon edullisempi.

Ollaan oltu erittäin tyytyväisiä, otettiin nero assolutoa, yhteensä 3 palaa, kokonaispituutta reilu 5m, leisitasolle aukko ja allasaukko. Hintaa tuli 1700e, halvin suomalainen olisi ollut 2300 (kiviexpertit), kalleimmat yli 3ke.

Äänestä

Kivi maksa enemmän. Puutaso esim. n. 100€ ja kivi lähes 300€ ja sen työstäminen on kallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalle kirjoitti:

onko kellään kokemusta kivitasoista,hinta muihin varrattuna,hoito ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu