Olen ilmeisesti käsittänyt väärin kun olen ollut siinä käsityksessä että noiden tehtävä on ajaa kaupungin etuja kuntalaisten hyväksi. Nyt on jo pitkään riidelty milloin mistäkin asiasta ja kuntalaisten asiat ovat jääneet hoitamatta.
Pitäisikö tehdä niin kuin Hirvensalmella?
https://yle.fi/uutiset/3-11710759
Lopputili koko hallitukselle ja valtuustolle. Luulisi että äänestäjälle olisi jotain sananvaltaa miten äänestetty toimii.
Voiko johonkin tehdä valituksen valtuuston ja hallituksen toimista?
Pitäisikö tehdä niin kuin Hirvensalmella?
https://yle.fi/uutiset/3-11710759
Lopputili koko hallitukselle ja valtuustolle. Luulisi että äänestäjälle olisi jotain sananvaltaa miten äänestetty toimii.
Voiko johonkin tehdä valituksen valtuuston ja hallituksen toimista?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kunnanhallituksen tehtäväpiiri on varsin laaja. Kunnanhallituksen tehtäviin kuuluu vastata kunnan hallinnosta ja talouden hoidosta. Yleensä valtuustolle kuuluu päätösvalta kunnan talouden suhteen, kun taas hallituksen tehtävänä on talouden hoidon järjestäminen, mikä sisältää enemmän käytännön toimia. Hallituksen tehtävänä on esimerkiksi laskentatoimen ja rahaliikenteen järjestäminen.
En siis ole käsittänyt väärin, noin siis toimii terveellä pohjalla oleva kunnanvaltuusto ja hallitus.
Imatralla kaupungintalo on kuin iso hiekkalaatikko jossa riidellään kuin pienet pennut. Pihalle vaan koko porukka ja virkamieshallitus tilalle että saadaan tilanne rauhoitettua.
Kaupungitalo tyhjenee kohta muutenkin. Sinne tulee museo.
Sirkus Imatra olisi ollut parempi sellaista pelleilyä tuo on.
Kiinnostaa kovin miten saadaan politiikot vaihtoon ihan isosti. Ei tuota pelleilyä jaksa katsoa.
Mistähän saisi tietää sen henkilöstön hyvinvointikyselyn tuloksesta. Lindemanin erottaminen perustu paljolti siihen kyselyyn.
Uutis-Vuoksihan niitä tuloksia kyseli, en tiedä onko saanut?
Sai riisutun version.
No eipä se koko totuus julkisuutta kestäisikään.
Lindemania ei varmaankaan ole henkilöstökyselyn perusteella irtisanottu. Vai mistä moinen aatos?
Luulen et se ei ollu niin sopiva kun nykyinen. Ja ketkä vaati vaihdosta....voipi miettii.
Eipä varmaan ole ensimmäisiä raportteja jota salaillaan. Mut hyöhä ovat nyt oikein lehdessä kertoneet et hyö voi raportitkin salata ja kiistellä mielin määrin. Heillä kun on valta kun heidät on sinne äänestetty kuntalaisii edustamaan. Hyö parhaansa mukaan sitä tekee 🤞 Enempää ei voi vaatia. Pulinat pois.
Henkilöstökyselyt on turhia. Niistä voi koostaa ihan millasen esityksen haluu. Esiteltiin valtuustossa ainakin sellainen. Ei ole mitään ongelmia ja tavoitteena onnelliset työntekijät. Vähän kun kommunismis 😅