Miksi jotkut kierrättää alle 50 euron laskut ulosoton kautta?

Anonyymi

En ymmärrä yhtään.

6

124

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ulosottomies ymmärtää.

    • Anonyymi

      Tietyssä vaiheessa se on enää aivan sama, ei niitä ikinä kuitenkaan tule maksamaan.

    • Anonyymi

      Elämänkoulu haiskahtaa

    • Anonyymi

      Se nyt vasta olis tyhmää maksaa alle 50 euron laskut jos ei ole maksanut isompiakaan. Jos uo:ssa on jo vaikkapa joku 7000 euron lasku (pääoma noin puolet tuosta, loput kuluja ja korkoja) niin täällä maailman paskimman uo-sääntöjen Suomessa ei vaan ole enää mitään järkeä tai edes mahdollisuuksia maksella niitä pieniä uudempia laskujaan vaan ainoa mahdollisuus on Irwinin sanoin "antaa mennä vaan". Suomen uo-laitos haluaa että kerran ulosottoon joutunut myös pysyy siellä koska voudeilla on tulospalkkaus iso osa tuloista jne. Tämä onnistuu varmimmin siten, että pidetään suojaosuus ihan liian pienenä ja uo:n kesto maailman pisimpänä. Kun katsoo lausuntoja vaikkapa vuodelta 2017 kun piti näitä asioita helpottaa niin voi jokainen nähdä kuinka nimenomaan ulosottomiesten liitto ja tämä nykyään uo-laitoksen nimeä kantava paskainstanssi oli se joka kaikkein kiivaimmim vaati ettei näihin saa tehdä mitään helpotuksia. Muualla maailmassa uo:n kesto on noin 3-6 vuotta (Suomessa vähintään se 15 v jota saadaan keinotekoisesti jatkettua loputtomiin koska liian pieni suojaosuus johtaa taas uudempien laskujen joutumisen ulosottoon) ja muualla maailmassa suojaosuudet ovat paljon Suomen 696 e/kk korkeampia (mm. Ruotsi yli 1000 e ja Saksa yli 1200) Suomi on paska maa jossa rikas eliitti kusettaa tyhmiä lampaita jotka määkien äänestävät kerta toisensa perään surkeimmat samat tapaukset kyykyttämään kansaa milloin mitenkin.

      • Anonyymi

        Tuo 7000 euroa on ihan maksettavissa oleva summa, vaikkei olisikaan hirveän sinnikäs.

        "Jos uo:ssa on jo vaikkapa joku 7000 euron lasku (pääoma noin puolet tuosta, loput kuluja ja korkoja) niin täällä maailman paskimman uo-sääntöjen Suomessa ei vaan ole enää mitään järkeä"
        Harvoinpa velassa on puolet korkoja ja kuluja.

        Jotta velasta olisi puolet korkoja, sen pitäisi maata ilman lyhennyksiä kymmenen vuotta, jotta siitä olisi puolet korkoja.

        Viivästyskorko menee velkojalle ja on hänelle hyvin tarpeellinen, vaikka osa pääomasta jäisikin maksamatta.

        Taulukkomaksuja peritään vain kaksi vuotta, ja ne menevät valtiolle ja ovat hyvin kohtuullisia.


    • Anonyymi

      Kukapa siihen voisi vastauksen tietää, kun sinä et jotain asiaa ymmärrä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7625
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3705
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2551
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2378
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe