Vain syytön kärsii

Jossakin suhteessa ymmärrettäväkin terveydenhoitoalan lakko valitettavasti kohdistuisi ainoastaan niihin jotka eivät voi asiaan vaikuttaa, eivätkä ole syyllisiä heidän palkkatasoonsa, eli asiakkaisiin ja potilaisiin.
Työnantajansa, jota he aikovat lakollaan painostaa, ei kärsi siitä yhtään mitään. Ei kärsi työnantajaliitto, eikä valtiovaltakaan. Vain sairaat!
7177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sosialistit hylkäsivät sopimusehdotuksen. Törkeää! Olisi voinut neuvotella kesän ylimenoajaksi vanhalla sopimuksella ja jatkaa neuvotteluja syksyllä kun moni ongelma on rauhoittunut. Vastuutonta kiristämistä ay-mafialta. Ottakoot sitten lakkolaiset omalletunnolleen mahdolliset lakon aiheuttamat vauriot.

Äänestä
  • Vaihda kanavaa muualle jossa on sinulle takapuolijuttuja.

    Äänestä

Novassa hokee päivystävä hoitaja puhelimessa vain " lakko alkaa, lakko alkaa". Hoitaisi työnsä asianmukaisesti ja potilaan asian, KOSKA TÄNÄÄN ei vielä ollut lakko!

Äänestä

Niin kuin ei jonot olisi jo muutenkin koronan takia järjettömän pitkät... Lakko vielä pahentaa tilannetta.

Äänestä

Tehy ja SuPer kieltäytyvät antamasta tarvittavaa henkilöstöä potilasturvallisuuden takaamiseksi.

Äänestä

Toivottavasti KSML julkaisee jokaisen hoitajan nimen, jonka lakkoilun vuoksi joku potilas kuolee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jossakin suhteessa ymmärrettäväkin terveydenhoitoalan lakko valitettavasti kohdistuisi ainoastaan niihin jotka eivät voi asiaan vaikuttaa, eivätkä ole syyllisiä heidän palkkatasoonsa, eli asiakkaisiin ja potilaisiin.
Työnantajansa, jota he aikovat lakollaan painostaa, ei kärsi siitä yhtään mitään. Ei kärsi työnantajaliitto, eikä valtiovaltakaan. Vain sairaat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu