Julkisen puolen hoitopolku tinnituksessa surkea

Anonyymi

Apua saa vasta siinä vaiheessa kun tinnitus pahentunut ja kroonistunut. Tukea on saatavilla minimaalisesti. Menee tosi pitkään kun on mahdollista saada kuulolaite. Ainoa miten apua voisi saada on rahalla yksityiseltä.TRT terapiaa ei ole tarjolla josta voisi olla hyötyä.

Elämä saattaa olla katkolla pahan tinnituksen vuoksi.

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän sitä edes tiedetä mistä tinnitus johtuu! Kuinka sitä sitten voitaisiin parantaakaan?

      • Anonyymi

        Eihän TRT hoidossakaan olla parantamassa tinnitusta vaan reaktiota siihen. Ja fakta se on että yksityisellä on erilaisia asioita mitä kokeilla tinnitukseen jos fyffeä löytyy mistä voi olla apua tinnin kanssa pärjäämiseen. Sieltä löytyy tukea. Julkiselta ei löydy kuin tyhjä kalenteri täynnä potilaita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän TRT hoidossakaan olla parantamassa tinnitusta vaan reaktiota siihen. Ja fakta se on että yksityisellä on erilaisia asioita mitä kokeilla tinnitukseen jos fyffeä löytyy mistä voi olla apua tinnin kanssa pärjäämiseen. Sieltä löytyy tukea. Julkiselta ei löydy kuin tyhjä kalenteri täynnä potilaita.

        Siis potilaalle tyhjä kalenteri aikoja. Julkisella kalenteri taas on täynnä potilaita.


    • Anonyymi

      Nythän tinnitukseen on tulossa toimiva hoito. Ei siis pelkkää terapiaa, vaan ilmeisesti jollain tietokonekäsittelyllä ohjelmoidaan aivoja niin, että tinnitusta ei kuule. Poishan sitä ei saa.
      Joten älä vielä heitä kirvestä kaivoon. Toivoa on päästä siitä eroon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4223
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1692
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1430
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1019
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      959
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      939
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe