Lukekaa jos kiinnostaa, kommentoikaa jos kiinnostaa
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008717623.html
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008717623.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Asian valaisemiseksi ote linkistä, HS:n artikkelista:
Julkisuudessa ihmetystä ovat aiheuttaneet hyvinvointialueiden johtajan palkat, jotka ovat julkisen hallinnon suurimpia.
Hyvinvointialuejohtaja on alueen ylin viranhaltija. Hyvinvointialueiden johtajien sopimukset ovat niin sanottuja johtajasopimuksia eli ne eivät ole yleisten työehtosopimusten piirissä. Tämä tarkoittaa, että ne neuvotellaan kussakin tapauksessa erikseen. Hyvinvointialueiden johtajien sopimukset hyväksyy aluehallitus.
Vertailupohjaksi muita palkkoja:
Pääministerille maksetaan ”tehtävän asianmukaisen hoitamisen vaatima” palkkio, joka on 13 990 euroa kuussa. Palkkio ei kuitenkaan Suomessa ole valtiosektorin johtajatehtäväksi kovin suuri. Se vastaa suuruudeltaan eduskunnan puhemiehelle maksettavaa palkkiota.
Kansanedustajina toimiville ministereille maksetaan lisäksi kansanedustajan palkkiota ja kulukorvausta. Eduskunta pidättää ministeriksi valituilta kansanedustajilta puolet kansanedustajan palkkiosta ja kulukorvauksesta.
Pääministeriä suurempaa kuukausipalkkaa nauttivat esimerkiksi Suomen Pankin pääjohtaja (kuukausipalkka 22 000 euroa) ja Kelan pääjohtaja (palkka 18 000 euroa).
Helsingin pormestarin palkka on 16 000 euroa kuussa, Tampereen pormestarin 14 625 euroa ja Turun pormestarin 12 500 euroa.
Tuo koko roskajoukko pois tehtävistään. Helsingin pormestari saa suurempaa palkkaa kun lontoon tai newyorkin pormestarit. Mistä hyvästä?
Paljonko Lontoon pormestari saa palkkaa ja onko se paljon suhteutettuna
elintasoon Britanniassa ja entä Suomeen suhteutettuna ?
Kyllä kannatti rakentaa taas uusi systeemi josta niin moni onnistuu huippupalkkoja repimään.
Voidaan ajatella niinkin, että montako hoitajaa saataisiin tuolla rahalla ihan suoraan hoivatyöhön, lisäämään hyvinvointia.
Vuosipalkka auto ym etuineen, niin kymmenen hoitajaa alueelle lisää.
Joopa joo. Ei pelkän organisaation luominen tuo mitään lisähoiva-arvoa, kun tarvitaN hoidon toteuttajia. Siisti istumatyö ei lisää hoivaa vielä.
Beng
Onneksi en sentään noihin kusetusvaaleihin osallistunut edes äänestäjän ominaisuudessa.
Sitähän tuo on. Rakennettiin valtion ja kuntien väliin uusi hallintohimmeli joka pitää täyttää virkamiehillä. Näillä virkamiehillä ei vielä yhtäkään tulipaloa sammuteta tai potilasta hoideta.
Asia on niin, että näitä ei saa hyväksyä. Tämä himmelihän on hallituspuolueiden toiveuni. Äänestäkää PS niin päästään noista sontiaisista.
Missä PS loistanut, valitsitte kouluja käymättömän juopon mepiksi.
PS sontiaisista pitää päästä kokonaan eroon.
Ihan asialliset liksat tuntuisi olevan.
Suhteutettuna mihin?
Vastuuseen ja osaamiseen.
Vastuun ostan, mutta osaamisen en. Kaikki osaavat ammattilaiset eivät todellakaan saa hyvää palkkaa. Mikä on sitten minkälaisen vastuun hinta, niin sellaistakaan taulukkoa ei taida löytyä.
Ammattilaisiahan ne näyttää olevan, osaavia ihmisiä.
Ei pelkän palkkakateuden takia kannata väheksyä ja mitätöidä ihmisten taitoja.
Mikään muu tässä sotessa ei ole toteutunutkaan.
Ei mitään ole toteutunut vielä, koska se on alullaan se on vasta, etkö hönö tajua ?
Hyvinvointialueiden vanhat terveyskeskukset ja muut myydään pois ja tehdään uudet tilalle. Arvatka paljonko rahaa siihen hassaantuu.
Tietämättömien pahansuopaisuutta on paljon tässä ketjussa.
9:49 kommenttikin on tuulesta temmattu. (tyhjästä päästä)
Kun toimintoja järkeistetään, että rahaa saadaan jossain kohtaa säästymäänkin,
terveyskeskuksia voidaan yhdistää ja jokunen voi jäädä tyhjäksi,
mutta ei k a i k k i a terveyskeskuksia myydä ei kaikkien tilalle rakenneta uusia.
Joku raha sentään hulluudellekin mitä täällä kirjoittelette.
Joku r a j a sentään hulluudellekin mitä täällä kirjoittelette.
Jonkun täytyy johtaa alueita ja johtajalla on suurin vastuu, että alueet toimivat.
Työ on vaativaa, ei siihen "pystymetsästä" voi palkata ketään suhmuroimaan.
Mutta mikä tahansa poliittinen broileri sopii erinomaisesti?
Monen asiantuntijan mielestä 7 hyvinvointialuetta Suomeen olisi ollut jo paljon. Nyt niitä taisi tulla 21 kpl. Jokaiseen pitää rakentaa virkamiesarmeija hoitamaan byrokratiaa ja jokaiseen tulee kalliilla palkalla johtaja. Tänne ne hoitajien palkkarahat valuvat.
Muualla oli hyvä kirjoitus aiheesta. Kopioin sen tänne. Kiitoksia alkuperäiselle kirjoittajalle.
"Kuntasektorin (ja ikävä kyllä myös juuri perustetun hyvinvointialuerakenteen) järkeistäminen olisi suurimpia julkisen alan tehostamistoimia, jossa saataisiin karsittua nimen omaan hallintoa. Molemmat ovat kuitenkin Keskustan erityisessä suojelussa.
Ja varmistaakseen ikuisen olemassaolonsa pienet hyvinvointialueet tulevat todennäköisesti esimerkiksi IT-ratkaisuja tehdessään pitämään huolen, että kun siirtyvät alueen sisällä yhtenäisiin järjestelmiin, niin tuo yhteinen järjestelmä on eri kuin naapurissa olevalla hyvinvointialueella, jotta tuleva fuusio saataisiin näyttämään mahdollisimman kannattamattomalta.
Hyvinvointialueiden silppuaminen tehottomoksi on surllinen Keskustan perintö, josta veronmaksaja maksaa vielä pitkään."
Kyllä olette mielestänne viisaita, vaikka ette mistään mitään tiedä.
Nuija-persut tyhmimpiä.
Suunnilleen sama byrokratia oli jo ennestään sairaanhoitopiireissä.
Tuo 10:18 kopio on spekulointia jonkun kepua vihaavan aivoista.
IT-ratkaisut on tarkoitus yhtenäistää.
En ole kepun äänestäjä, mutta en näe järkeä ajatella pahinta ja mustamaalata kaikkea.
Oli varmasti byrokratiaa ennenkin joo, mutta eivät hallinnosta väki kuitenkaan uuden hallintohimmelin myötä vähene. Valtion virkamiehiä ei niin vaan potkita pihalle. Uusia tehtäviä pitää heille antaa/keksiä. Hallinnollinen väki ei siis vähene. Vanhat virkamiehet jäävät kuntiin (sairaanhoitopiireihin), elleivät sitten satu hakemaan tehtävää hyvinvointialueelta. Uusia rekrytoidaan myös.
Tulee hakematta mieleen EU:n rakentaminen. Tehtiin ja suunniteltiin tosiaankin PALJON hyväpalkkaisia "töitä"
muulla ei niin väliä.
Tämän sosialistihallituksen suurin päämäärä on ollut hallinnon lisääminen.
Kansalaiset hukkuu hallinnollisen eliitin elättämiseen. Kiitos sosialistit. Viis kansan terveydestä.
Törkeyden ja ahneuden huippu tämä soteuudistus. Takapakkia siinä mennään kun vain sosialistikavereiden rahasta pidetään huolta.
Noin alkeellisesti (10:28) ajattelee vain persu tai muuten tyhmä.
Aluevaltuustoissa ja aluehallinnoissa on kaikkien puolueitten edustajia,
monissa eniten kokoomuslaisia.
K o k o o m u s ja k e p u, kaksi oikeistopuoluetta, ovat hamuamassa valtaa
alueilla ja saivatkin sitä vaaleissa.
Osoittakaa kritiikkinne siihen suuntaan.
Kokoomus ja kepu sai eniten ääniä vaaleissa. Tarkoitat varmaan niitten törkeyttä ja ahneutta.
Olen seurannut tarkkaan asiallisia tiedottamista ja uutisia uuden soten
valmistelusta asti ja sen jälkeen.
En ole saanut kuvaa eikä ole mitään syytä ajatella,
että huonompaan päin mentäisiin tai hallitus (viisi puoluetta)
tekisi huonontavia päätöksiä kansalaisille.
Suhtaudun odottavalla ja positiivisella mielellä uudistukseen,
joka lähtee käytännössä toimimaan ensi vuoden puolella.
Tulee tietysti kestämään "ajaa se sisään",
koska monta asiaa pitää sovittaa toisiinsa,
mutta koska me eläkeläiset emme ole viimeiset ihmiset Suomessa
nuorempia polviakin tulee ajatella,
Heitä uusi sote tulee hyödyttämään enemmän kuin
meitä toinen jalka haudassa olevia.
Suon tuleville sukupolville mahdollisuuden nopeampiin palveluihin.
Yksi tärkeimpiä uuden soten tarkoituksista on nopeuttaa lääkärillepääsyä.
Samoin, mutta moni suomalainen vastustaa kaikin voimin,
jos hallitus yrittää tehdä jotain hyvää hänen eteensä.
Kade suomalainen ei näe kuin johtajien palkat.
IS:
"Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen hallituksen puheenjohtaja Tapani Tölli (kesk) kertoo, että alueella tehtiin palkkavertailua sairaanhoitopiirien johtajiin sekä arvioitiin alueen koko ja tehtävän vaativuutta.
– Vertailimme mitä eri sairaanhoitopiirien johtajilla on nyt (palkka) ja ottaen huomioon, että tämä on eri mittareilla mitattuna maan kolmanneksi suurin hyvinvointialue. Tehtävän kuorma ja vaatimus kasvaa huomattavasti nykyisestä sairaanhoitopiirin johtajan tehtävästä.
Esimerkiksi Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin entinen toimitusjohtaja Matti Bergendahl palkattiin vuonna 2020 tehtäväänsä 16 750 euron kuukausipalkalla. Nykyään Bergendahl johtaa HUSia. Hyvinvointialueen tehtävät ovat laajemmat kuin sairaanhoitopiirillä.
Tölli huomauttaa, että Luoman palkka on kokonaispalkka.
– Vaikka tulee pitkää työviikkoa ja pitkää päivää niin se on tässä, Tölli sanoo.
– Ei ole mitään erillistä tulospalkkausjärjestelmää.
Töllin mukaan palkka on hyvin suhteessa tehtävään, jota hän pitää
todella v a a t i v a n a.
Päätös Luoman palkkaamisesta syntyi yksimielisenä sekä aluevaltuustossa että hallituksessa.
Noin siinä käy, kun on lahjakas ja opiskelee hyvin.
H.
Ne, jotka eivät ole kyenneet oppimaan mitään eivätkä viitsineet tehdä mitään itsensä
eteen "kuolevat" nyt kateudesta.
Tyhmästä päästä saa koko kroppa kärsiä.