Herätys Espoo ja Vantaa

Anonyymi

Latuhoito on hieman parantunut viime vuosina, kiitos siitä.

Ongelma yhä on laduilla kävelijät, tietämättömät sekä itsensä että muut vaarantavat ongelmayksilöt (kansankielessä pösilöt).

Nyt molemmat kunnat muiden vastuullista kuntapolitiikkaa harjoittavien kuntien kanssa mukaan Q-Latu järjestelmään.

Valvonnan hyvänä puolena on myös mukanatuleva maastoliikennelain rikkomusten toteaminen ja pikainen viranomaisreagointi.

14

1294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maastoliikennelain valvonta kuulunee poliisille, ei kunnille, mutta kunta voi vaatia mönkijöillä ym laduilla ajelevilta korvausta. Ja silloin puhutaan äkkiä tuhansista euroista.

    • Anonyymi

      Eikö tuota saa voimaan HETI, taas hölmöt hortoilijat mäkien alla Leppävaarassa. Kun vieressä on kävelyväylä, niin onko edes mitään järkeä tunkea jopa lumetetulle ?

      Hyvää Pääsiäistä, yrittäkää hiihtää, kun kerran siihen on mahdollisuus.

      Jopa Sale ja Jenni käyvät suksella.

      • Anonyymi

        sprinttinousussa, vaikka merkein kielletty, lapset taas ahkioineen. Laskun lopussa Trankkeri rekisteröi 54 km/h. Jos siinä joku hortoilee ladulla, mitään EI ole tehtävissä, ambulanssia on turha tilata, suoraan jätehuolto ja ruumisauto paikalle.

        Luun / Lihankappaleet jäteautoon, sukset ansaitsevat kunniallisen saaton ruumiskärryssä jätteenkäsittelyyn.


    • Anonyymi

      Aprillipila, mutta täysin totettamiskelpoinen idea. On tässä maassa tuhansia täysin turhiakin lakeja, mutta ei latuja.

    • Anonyymi

      Nyt pitää ehdottomasti valvoa, että autoilu laduilla estetään, kun ollaan saatu tällainen erikoisherkku, hiihdon mahdollisuus pääsiäisenä PK-seudulla.

    • Anonyymi

      ajan kysymys, kun joku pösilö siellä taas mönkijällään vaarantaa hiihtäjät, eläimet, lapset pyllymäkeä laskemassa ja ladulla kävelijät,

      Oittaa ja Petikko, nyt poliisi nämä paikat seurantaan ! yötä päivää !

    • Anonyymi

      Katuden puolella saa myös muut liikkujat kulkea. Latudella voi hiihtää vapaammin. Jokainen ymmärtää, kun pääkaupunkiseudullakin on latudina ja katudina kaikki ulkoilureitit niin siellä liikkuu myös muut kuin hiihtäjät. Leventelijä hiihtelijät hiihtää muut huomioon ottaen tai sitten menee hiihtokeskittymiin kuten Helsingissä Paloheinä jossa latuhuolto pelaa ja löytyy kahvilat yms.

      Kaupunkioloissa on järjetön ajatus joillain luonnevikaisilla hiihtäjillä olettaa että, sukset on valttikortti muuhun kuin sinne vee-hen suksimiseen.

      Kaupunginvaltuutettuna ehdottaisin että, kaikkien reittien lanaaminen laduiksi lopetetaan ja hiihto keskittyy hiihto keskittymiin. Joillekin reiteille sopii urahiihdon latu joka hiihtää tiettyyn suuntaan ympyrän eikä vaadi paluu uraa. Ja varaisin pyöräilijöille, sauvakävelijöille yms. tietyt nykyiset katude-latudet.

      Ei voida olettaa että, jostain palvelutalosta iäkkäät seniorit lähtisi toiselle puolen korttelia voidakseen kulkea pientä kadun pätkää vain siksi kun kaikki on latudina katudina.

      Tämän talven kunnossapito on myös ainakin Helsingissä ollut niin ala-arvoista ettei edes nastoilla pysy kevyenliikenteen kävelytiellä. Latuden katude tarjoaa suojan, turvan monelle.

    • Anonyymi

      latudina ? mitä tämä on ? Tulee venäjän kieli mieleen ?

      Lasuuttina on Kontupohjalainen, siis karjalainen, nätti tyttö joo, Pitsinoita syntyjään, kärysi samasta kuin Muhlegg, hiihtelee vieläkin ja kantaa Kansojen Ystävyyden Merkkiä, ei kuitenkaan toimistaan Ukrainassa.

      • Anonyymi

        Лариса Евгеньевна Лазутина on Venäjän duuman jäsen.

        Olisiko Myllylästä voinut tulla kansanedustaja ?

        Katkerat ja kateelliset tsuhnat löivät hänet maanrakoon ja vainosivat rajoille raukoille saakka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Лариса Евгеньевна Лазутина on Venäjän duuman jäsen.

        Olisiko Myllylästä voinut tulla kansanedustaja ?

        Katkerat ja kateelliset tsuhnat löivät hänet maanrakoon ja vainosivat rajoille raukoille saakka.

        Venäjän "sankarit" ja heidän hyökkäyksensä ovat erityisen tärkeitä valtiolle. Tämän kunnianimen saaneilla on useita etuja, joita heillä on oikeus käyttää rajoituksetta:

        Kuukausieläke.
        Ilmainen sairaanhoito.
        Vapautus valtion veroista ja maksuista.
        50 %:n alennus lipuista kaikenlaisiin kuljetuksiin (kerran vuodessa) molempiin suuntiin.
        30 % alennus apuohjelmista.
        Ilmainen matkustaminen joukkoliikenteessä.
        Ilmainen koulutus lapsille.
        Lahjakortti parantolaan kerran vuodessa.
        Ilmainen kodin remontti.
        Ilmainen kotipuhelin.
        Ulkopuolinen palvelu lääketieteellisissä organisaatioissa.
        Elinolosuhteiden parantaminen
        Ilmaiset hautajaiset kunnianosoituksella.


      • Anonyymi

        Älä hyvä immeinen vaivaa sillä päätäsi. Tärkein tieto olikin ettei sukset mitään yksinoikeutta tuo minkään alueen käytölle vaan pyörä/kävelytie on pyörä/kävelytie myös talvella.Latude on selkeästi urahiihto, katude on selkeästi se puoli missä voi muut huomioonottaen hiihtää ja muukin ulkoilu on sallittua. Kirjoittaja oli oikeassa siinä, että Espoossakin kuin Vantaalla voisi hiihdon keskittää pelloille ja jäälle.


    • Anonyymi

      Larissa Lazutina hävisi vuosia Jelena Välbelle, samoin Olga Danilova. Kaikki tytöt leireilivät meihlä Jeriksellä ja nätisti pomiloihva suomia ko tarve oli.

      Net ei kävelly ladulla niinko nykypäivän ruskila tapana on.

      • Anonyymi

        Lasuuttina saattoi muutaman sanan osatakkin, vaikka Välbe naitiin virolaiseen sukuun, ei tainnut kieli eikä kulttuuri tarttua, tolstyy tarttui.


    • Anonyymi

      Missäs kaikki ladullakävelijät nyt ovat ? Hyvä hankikansi koko matkan Petikko-Serena välillä, vain kävelijät puuttuvat. Ei taida kiinnostaa, kun ei enää voi tuhota latupohjaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      110
      1770
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      248
      1466
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      66
      1245
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe