Pyykin haju

Kaikkea koittanut

Pyykki haisee ummehtuneelle. 3 vuotta vanha Upo Pesukarhu 5100 on kone. Varsinaista nukkasihtiä koneessa ei ole, vaan "alaluukun" takana on vain yläosastaan auki oleva "putkilo" tai kehikko, jonka saa ruuvattua irti ja sen takaa näkyy vain "propelli" tai miksi sitä nyt sitten kutsutaankin. Poistoletkut yms. on oikein asennettu. Peukone toimii muuten aivan moitteettomasti, ottaa vettä pesee ja poistaa vedet ihan kuten kuuluukin. Ollaan koitettu, kuten mm. tällä palstalla moni neuvoo, pestä konetta tyhjänä 90 asteen ohjelmalla 100g sitruunahappoa rummussa kaksi kertaa, ollaan pesty kaikki vaatteet etikalla kaksi kertaa, käytetty usein 60 asteen ohjelmaa ja juuri ostetut uudet vaatteet alkavat haista aivan samalta kuin vanhatkin! Käytetään pesuaineena fosfaattipitoista Serto Ultraa ja huuhteluaineena Softlan Ultraa. Osa pyykeistä haisee sentään juuri koneesta tulleena suhteellisen hyvältä, mutta kun ovat kuivuneet, haju on taas sama. Onko jollain apuja???

18

14667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuuhkija

      Itselläni oli edestä täytettävä pesukone ja meillä
      oli samanlaisia ongelmia.
      Teimme monenlaisia operaatioita jotta olisimme saaneet pyykin puhtaan raikkaaksi.Samalla koko pesuhuone tuoksui ummehtuneelta aika ajoin.Vika oli homehtunut luukun tiiviste.Sinulla on ilmeisesti päältä täytettävä kone , joten syy ei välttämättä ole sama.

    • mimmu

      itsellä oli sama ongelma ja vaihdoin vuosi sitten uuden pesukoneen ja siitä lähtien olen käyttänyt ainoastaan zeoliititonta pesuainettta.paras on ehdottomasti kotimyynnistä saatava Swipe merkkinen pyykki aine löytyy nestemäistä sekä pulveri.ja parasta nämä aineet ovat ainoat,jotka ovat sopineet allergiselle pojallemme.nämä aineet pitävät koneen kunnossa sinne ei kerry zeoliitin aiheuttamia jäämiä jotka a´lkavat haista käy katsomassa tuotteista lisää www.Homcare.fi

    • enins

      Ei tämä vastaus taida helpotusta tuoda, vaikka oikeaan osuisikin, sillä vika taitaa olla käytetyssä vedessä. Ainakin oman kaivon vesi saattaa jättää hyvinkin pahan hajun (tahraamisen lisäksi). Ja vaikka kaivon vesi olisikin puhdasta, ei se välttämättä ole enää puhdasta vesipisteessä (rauta). Kun mikään muu ei enää auta, niin teetä kunnan labrassa vesianalyysi mahdollisen suodattimen hankinnan pohjaksi.

    • Viiru

      Hei!

      meillä on sama ongelma. ajoittain pyykki haisee ummehtuneelle ja meillä on kanssa upon päältätäytettävä kone. Vielä en ole keksinyt että mikä síihen auttais. Joten ihmiset jos teillä on siihen ongelmaan jonkin konsti niin auttakaa...Kunn on tympeää viikata sellasia vaattteita kaappiin

    • rikki?

      Meillä vastaavanlainen ongelma hävisi pesukoneesta kun siitä vaihdettiin vedenottopumppu.

      Pesut alkoivat ennen sitä kestää kauemmin. Vaatteet haisivat ihan kamalalle pesun jälkeen ja joskus näkyi pesuainejäämiä.

    • yks vaan

      Minulla sama homma ja upo pesukarhu. Lisäsin pesujauheen määrää ja käytän lisähuuhtelut toimintaa, lisäksi en täytä konetta ihan täyteen kun pesen. Tämä toimi minulla. Käytän fosfaattipitoista pesujauhetta ja yleensä softlan huuhteluainetta (keltanen, joku vanilla)

    • tea

      osta apteekista sitruunahappoa, laita sitä normaalin pesuaineen tapaan koneeseen ja pese isoimmassa mahdollisessa asteessa. Hajun pitäisi lähteä pois.

    • ...tukossa.

      Kandeis tarkistaa. Varsinkin jos letku liitetty esim. lavuaarin poistoputkeen.

    • Kauan käyttänyt

      Kokeile Allegro pesuainetta. Kyllä haju lähtee.
      Ja jollei lähde, ei se mitään maksakaan.
      On halpa käyttää ja pyykki on raikkaan tuoksuista.
      Katso: www.allegrosuomi.com

    • Vuosia käyttänyt

      Katsoppa Goolesta:allegrosuomi.com tai pyykki.com/allegro
      Hajut ottaa hatkat pyykistä ja koneesta.

    • edestäladattava

      Ainakin edestäladattavassa auttaa kun pesun jälkeen jättää luukun raolleen ja pesuaineluukun myös vähän auki jotta ilma pääsee kiertämään koneessa. Meillä myös hylättiin zeoliittipesuaineet ja on vedetty nyt joko allegrolla tai sertolla tai nestemäisillä. Ei oo enää haissu ummetus.

      Veden laatu voi kyllä helposti vaikuttaa asiaan.

    • haisee

      Meillä täsmälleen sama ongelma! Vanha kone oli Rosenlew, vaihdettiin uuteen Upoon, molemmat sivusta täytettäviä. Koneen vaihdosta ei ollu mitään apua :( Olen kokeillut Omoa, Bioluvilia, Sertoa, Ekoa, nestemäistä Erisania, nestemäistä bioluvilia, hajusteettomia ja hajustettuja. Mistään ei apua!!! Vaatteet haisee niinkuin ne ois ollu viikon hikisenä jumppakassissa. Olen pessy konetta kaikin mahdollisin tavoin mistä vaan olen kuullut, mutta ei apua. Vesi tulee kunnan verkosta, eikä ainakaan hanasta laskettuna haise pahalle, joten vaikee uskoo sitäkään syylliseks, vaikka sitäkin olen epäilly... 60 asteessa pyykistä tulee vähän raikkaampaa kun 40 asteessa. Olo alkaa olla jo epätoivonen, et jos jollakin vieläkin löytys jotain ratkasua/vinkkiä, mitä ei ole jo mainittu, apu otetaan kiitollisena vastaan!

      • alkaa jo..

        kuulostaa siltä että laajempi ongelma veden lämmityksessä!

        kylmän veden jälkeen meinaan haise ja lahjakkaasti


      • Hajut lähti

        Kokeile Allegro pesuainetta. Se ei maksa mitään. Saat ilmaisen hajunpoistoaineen ja pestä 20 koneellista pyykkiäkin. Kirjoita Googleen:allegro suomi . Tai pyykki.com. Katso sieltä : Zeoliittiongelmia.


    • Washman

      Pyykin tunkkaiseen hajuun on syynä vaatteisiin jääneet epäpuhtaudet ja lika. Esim. normaalisti likaantuneet puuvillavaatteet (sukat, alusvaatteet) tarvitsevat puhdistuakseen 60 asteen pesulämpötilan ja riittävän pitkän pesuajan, että lika lähtee kuiduista irti. Samoin kannattaa nostaa pesuaineen annostelumäärää, jotta epäpuhtaudet poistuvat paremmin. Pyykkiä ei kannata laittaa koneeseen liikaa, muutoin pesutulos heikkenee.

      Petivaatteet, lakanat, pyyhkeet kannattaa pestä vähintään 60 asteessa, jotta ne tulevat puhtaaksi. Jos haisevat tunkkaiselle, kannattaa kokeilla 70-90 asteen pesua ja annostella pesuainetta likaisen pyykin mukaan, samalla pesukonekin tulee puhtaaksi.

    • ak

      Pyykkäyksen lopputulokseen vaikuttaa moni tekijä.

      - likaista pyykkiä ei saa laittaa koneeseen liikaa. Jos on hajuongelmia, niin mielummin pestään selvästi vajaita koneellisia
      -pyykkinpesuaineitta ei saa laittaa liikaa. Purkkien kyljessä olevan annostelun voi puolittaa, ja sen jälkeen lähteä lisäämään vähän kerrassaan titraten oikeaa anoostelua, joka toimii nimenomaan käytettävässä vedessä
      -pyykit on kuivattava ilmavasti (jos haju on rumpukuivatuksen jälkeenkin, niin islloin vika on todennäköisesti pyykkikoneessa ja pesuaineessa, ei kuivaustavassa). Jos tavallinen t-paita kuivuu vuorokauden, niin kuivausaika on liian pitkä ja kuivausolosuhteet väärät.
      -liian alhaiset pesulämpötilat, puuvilla nyt vaan ei puhdistu alhaisissa lämpötiloissa, froteepyyhkeet tulisi pestä säännöllisesti "keittopesulla" eli kuumimmalla mahdollisella pesuohjelmalla
      -pyykit pitäisi pestä mahdollisimman nopeasti likaantumisen jälkeen. kaksi viikkoa umpinaisessa muovipussissa tekee vaelluskäytössä olleista villasukista ongelmajätettä, jota Ekokem ei uskalla polttaa.
      -likaisten pyykkien säilytys: lattialämmitys likapyykkikorin alla saattaa aiheuttaa yllättäviä homeongelmia kosteissa pyykeissä

      Kun yllä mainitut seikat on tarkastettu ( jo alkuperäisessä viestissä mainitut sitruunahappopuhdistus, nukkasihdin putsaus, tiivisteiden pesu, pesuainelokeron peru jne) niin silloin on jo syytä ryhtyä miettimään koneessa olevaa vikaa, poistaako kone pesuveden kokonaan ennen huuhteluita jne.

      • Washman

        Hyviä neuvoja ja ohjeita pyykinpesuun. Pesuaineen annostelussa kannattaa huomioida pyykin likaisuus ja materiaali, pesukoneen koko ja ikä, täyttömäärä, veden kovuus sekä pesuohjelman laatu. Esim. pikapesussa nestemäinen pesuaine toimii paremmin.

        Jos kyseessä pahanhajuinen pyykki ja se johtuu liasta/pinttyneestä liasta, kannattaa annostelle pesuainetta todella likaisen pyykin mukaan. Liian vähäinen pesuainemäärä ei riitä irrottamaan kuiduista likaa eikä jaksa pitää sitä pesuliuoksessa.


      • kannattaa tsekata

        Tuossa on ihan hyvä lista, joka kannattaa tsekata.

        Itse en pesuainemäärää ihan puolittaisi, sillä ei liian pienellä määrällä puhdasta saa. Kokeilemalla ensin hieman vähemmän jne saa selville omalle koneelle pyykille jne sopivan pesuainemäärän. Monesti käytän jopa hieman enemmän, kuin ohje kertoo, jos pyykki on likaisempaa.

        Tosi lyhyet pikaohjelmat kannattaa unohtaa samantien täysin.

        Eko-ohjelmat myös.

        Pyykkiä maksimissaan suhteessa 1:13 pesurummun tilavuuteen. Eli 63 litran pesurumpuun 4,5 kg ja 55 litran pesurumpuun 4,0 kg. Ei niitä mainostettuja 8 kg tai 6-7 kg. Likaista pyykkiä tai hienopyykkiä vähemmän!

        Ainakin osalla ongelmana on ollut juuri pyykin kuivaus tai paremminkin sen hitaus. Kostea pyykki imee hajut itseensä kuin pesusieni.

        Kuivaustilan kosteusongelmat (homeet, sienet jne) ehtivät hitaasti kuivuvan pyykin hajustaa tehokkaasti. Kuivauskaapit liian täysinä ovat myös hitaita. Kokeilkaapas kuivausta ulkona, tulee raitista ja kuivaa yleensä nopsaan, jos ei nyt sateeseen vie.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe