Ilman muuta hoitajat ansaitsevat lisää palkkaa, mutta juuri nyt pelaatte Venäjän pussiin, koska haluavat aiheuttaa sekasortoa ja kaaosta. Nyt molempien osapuolten kanssa vähän malttia ja harkintaa. Järkevää keskustelua molemmin puolin. Toivottavasti ei kukaan ole pelinappula ymmärtämättä.
Hoitajalakko
7
281
Vastaukset
- Anonyymi
Palkankorotuksista voi sopia vasta sitten kun tehtäväkohtaisen työn vaativuudet ja toimenkuvat on pisteytetty. Ei ennen.
Lisäksi terveydenhuollon hoito- ja hoivatyön seurantaan on luotava laadunmittausjärjestelmä jossa seurataan työn ja hoidon vaikuttavuutta joka lienee ainakin asiakasnäkökulmasta yksi keskeisin tekijä kun maksajan asemassa asiaa tarkastelee.
Hoitotyö on palvelutyötä ja oli suorastaan kauhistuttavaa nähdä sitä raivovonpurkausta jota tänään television välityksellä esitettiin ns hoitotyön ammattilaisten ilmaisemana. Tuollainen käytös ei sovi asiakaspalvelutyön henkilöstön käytökseen julkisuudessa. Tosi ei sitä pitäisi esiintyä potilastyössä julkisuudelta piilossakaan , mutta sieltähän se omaksuttu käytös nyt spontaanisti tuli koko kansan nähtäville.- Anonyymi
Olemme asian suhteen melkoisen samankaltaisia ajatuksia omaavia. Kiitos hyvästä ja nähdäkseni kohtuullisen perehtyneestä kommentista
- Anonyymi
Markku Jalonen tienaa 15 601 euroa kuussa, olis tuossa jaettavaa monelle hoitajalle sen mitä ovat lisää vailla. Jalosen tulisi kieltäytyä omasta palkastaan, jos on kansan terveydestä ja turvallisuudesta niiiiin huolissaan. Totta kai valtio on supistanut omaa pottiaan ja siirtänyt palkkaamisen ja velvoitteet kunnille ja sotepiireille, joten pienen korjausliikkeen aika olisi kovasti, mutta oikealla palkkojen kohdentamisella ja kohtuullistamisella johtoportaassa siirtäen sieltä tekevälle puyolelle voitaisiin helposti korjata tilannetta jos vain airoa halua olisi. Nyt maksajaporukassa on halu varastaa omaan taskuun kaikki, aivan kuin kremlin isännillä.
- Anonyymi
Kuinka ne hyvinvointialueiden johtajien palkat ovat määritelty, kun noin suuriksi ovat tulleet?
Ei ole perusteluja eikä esityksiä näkynyt!
- Anonyymi
Johtoporras kun ei välitä samoista asioista kuin hoitajat, jotka tekevät tärkeää työtä.
Johtoporras välittää kenties ainoastaan omasta pankkitilistään/-tileistään, bonuksista, ym. ylimääräisestä.
Ei heidän tarvitse välittää, mitä mahdollisesti potilaille tapahtuu, kun/jos hoitajat alkavat vähentyä ja vaihtaa alaa.
Johtoportaan ihmiset pystyvät hoidattamaan itsensä yksityisellä puolella, erikoissairaanhoitoa myöten.
Mitä sitä ajattelemaan " tavista ", köyhempää kansalaista. Sairastelkoot, eihän se ole johtajilta pois. Siis tuo on varmaankin johtoportaan ajattelutapa.
Hoitajat on niitä, jotka hoitaa potilaita, eli on tärkeämpää työtä kuin johtoportaan papereiden ja rahasummien pyörittely. - Anonyymi
Hoitajien joukkoirtisanoutuminen on varmasti hyvä painostuskeino ja voi toimiakin, Siinä on kuitenkin se ongelma että irtisanoutunut hoitaja ei välttämättä löydä muilta aloilta yhtä hyväpalkkaista työtä joka vastaa hänen ammattiosaamistaan ja hänen aiempaan työpaikkaansa on otettu uusi henkilö eikä paikkakunnalta löydy uutta vastaavaa työpaikkaa, joten on kurjaa jäädä pelkille työttömyyskorvauksille.
Vaikka Suomessa on hoitajapulaa se ei kuitenkaan kosketa koko Suomea vaan on paikkakuntia joissa kyvin koulutettu hoitaja ei löydä itselleen vakiovirkaa vaan joutuu tyytymään sijaisuuksiin, jotka eivät tuo samanlaista turvaa kuin vakiovirka. - Anonyymi
Ei kaikki pysty muutenkaan irtisanoutumaan työstään.
Monilla elämäntilanne on jo se ratkaiseva asia. Jotkut eivät pärjää pelkillä työttömyysrahoilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024394Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583132Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231107Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491065
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2451062- 49976