Tulipas tässä mietittyä et mite on noi LED-lisävalot (työvalot) onnistuttu kytkemää akuttomii mopoihi. Ons ihmiset ite väsänny jotai diodisiltoja vai?
Lisävalo akuttomaan mopoon
Anonyymi
72222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niiden kytkeminen onnistuu ihan vaan kun liittää johdot.
Eipä onnistu. Vakiona etuvaloihi ku menee vaihtojännite. Ledit joko välkkyis taajuudesta riippuen tai kärähtäis kokonaa vaihtovirralla.
ne onnistuu kytkeä vaikka polkupyörään tai keinuhevoseen,mutta se miten ne toimii on ihan eri asia.
Vissiin joku pien moottoripyörän akku, jota ite latailis tarpeen tullen.
Emmää sitä. Ku jotku kyl iha akuttomanaki saa toimimaa
Tasasuuntaaja väliin eikä sen lisäksi jännitteen rajoittimestakaan ole haittaa. Silti ledi saattaa sammmua joutokäynnillä kun jännite laskee liian alas, mutta eiköhän semmoinen nimen omaan lisävalona toimi.
Akku toimii järjestelmässä lähinnä jännnitteen tasaajana silloin kun ei esim. ole sähköstarttia mihin tarvitaan akkuvirtaa.
Jossain näin joitakin led-polttimoita joissa luki että toimivat tasasähköllä sekä vaihtosähköllä. Koita googlata AC/DC led. Eri asia on löytyykö sopivalla kannalla olevia siihen lisävaloosi.