Äidinkielen kirjoitukset

Anonyymi

Mulla on enää äidinkieli kirjoittamatta, se olis edessä syksyllä -22. Onko vaikeaa päästä läpi?

4

621

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko äidinkielestä vaikea päästä läpi?
      Sehän riippuu yksin sinusta! Useimmat pääsevät läpi ensi yrityksellä, mutta ei sinusta voida täällä mitään ennustaa. Saattaa olla, että reputat, kun tuollaisia edes kyselet.
      Itse sain ällän ihan helposti, en edes tiedä, miten voi saada huonomman. Huonoin kurssinumero oli mulla 9.
      Mutta jos sinä kipuilet jossain asteikon alapäässä, niin voi voi...

    • Anonyymi

      Äidinkieli on varmaan kaikista helpoin aine päästä läpi jos osaat suomea ja perehdyt edes hieman siihen millaisia vastauksia lukutaidossa oletetaan ja millainen on hyvä kirjoitustaidon essee. Itse sain L parin viikon kertailulla, muihin aineisiin piti lukea paljon enemmän. Äidinkielessä tärkeintä on ymmärtää tehtävänanto ja perustella teksteistä tehtävät tulkinnat. Ei ole välttämättä yhtä oikeaa vastausta vaan kyse on siitä, miten osaat perustella esim.novellista tai runosta tekemäsi tulkinnat tai tekstin tyylipiirteet. Kirjoitustaidossa täytyy pyrkiä kirjoittamaan suosituksen pituinen teksti mahdollisimman eheästi ja johdonmukaisesti, niin että tekstissä kuuluvat aineistojen näkökulmat sekä omaäänisyys. Lue vaikka netistä täydet pisteet saaneita vastauksia ja huomioi, miten he perustelevat näkökulmansa ja kuljettavat sitä läpi tekstin. Jokainen lukion käynyt osaa kyllä kirjoittaa jonkinnäköisen kirjoitelman annetusta aiheesta, kun saa vieläpä itse valita mitä aineistoja käyttää ja miten (vähintään kahta). Ja jälleen tärkeää on, kuinka oman näkökulmansa osaa perustella. Jos et mitään muuta jaksa lukea niin ainakin kirjoitus- ja lukutaidon abikurssien kirjat kannattaa selailla läpi. Niissä on hyviä vinkkejä ja esimerkkivastauksia.

    • Anonyymi

      Pääseekö henkilö läpi kirjoituksista vai ei, niin tärkeintä on tietää että Jeesus on kuollut syntiemme puolesta ja noussut ylös Taivaaseen kolmantena päivänä. Nyt Hän odottaa, että voi olla Sinulle armollinen. Jokainen katuva syntinen saa synnit anteeksi ja uuden, iankaikkisen Elämän Jeesuksen kanssa uskomalla Jeesukseen. Siihen riittää yksinkertainenkin äidinkieli, että voi lukea perus pelastussanoman. Toki, jos on lukutaidoton se vaikeuttaa Jumalan Sanan kuulemista kun ei voi itse lukea.

      Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä. ”Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman.” Apt. 4:12.

      Katso lisää täältä

      https://jeesus-on-herra.com/

      • Anonyymi

        :DDD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6289
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1193
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      77
      1131
    Aihe