Toimitusjohtajalle paljastui kesämökin ongelmat vuosia kauppojen jälkeen

Anonyymi

>> Sp-Kodin toimitusjohtaja Jukka Rantanen osti vaimonsa kanssa kesämökin vuonna 1994. Talon rakentanut insinööri oli tehnyt sen taitavasti rintamamiestalojen kultakaudella vuonna 1957. Ongelmat paljastuivat vasta vuonna 2008, kun mökin julkisivua peruskorjattiin.
MT:n mukaan seinän aukaisu paljasti, että runkopuut olivat lahot ja purueriste vettynyt. Remontin ylimääräinen hintalappu oli 10 000–15 000 euroa.
Tämän takia vanhaa kesämökkiä ostaessa on syytä käydä läpi ainakin muutama kohde. Esimerkiksi katon kautta vuotava vesi pääsee helposti rakenteisiin ja aiheuttaa nopeasti suuria vahinkoja. >>

Olipa taas erikoinen juttu tai oikeastaan aika huono esimerkki. Jos 1957 valmistunutta kesämökkiä aletaan avaan korjausten yhteydessä v. 2008, saa olla tosi onnellinen jos korjattavia piilovikoja löytyy ainoastaan 10 000–15 000 euron edestä, etenkin jos homman teettää alan yrityksellä. Tietysti jos itse tekee, tuollaisen homman tekee "talkootöinä" parilla tonnilla. Osuva esimerkki olisi ollut sellainen, ettei mörskää kannata enään korjata koska uuden saa tilalle lähes samaan rahaan.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008725203.html

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä esimerkki kertoo enemmän talon ostaneesta kuin itse talosta...

    • Anonyymi

      Kyllä noin vanhassa rakennuksessa (etenkin jossain toisarvoisessa kesämökissä) on lähes varmasti aina piilossa olevia vikoja, joita tulee vastaan isommman rempan yhteydessä. Kuinkahan monta v. -57 rakennettua kesämörskää on enää ylipäänsä pystyssä?

      Toinen noissa kesämökeissä on, että ainakin tuolloin ne tosiaan oli tarkoitettettu kesäkäyttöön. Ei rakennus ainakaan parane siitä, että se seisoo kylmillään talvet ja pahinta on, jos sitä kuitenkin talvisin aina välillä lämmitetään. Paikat sulaa mutta ei ehdi kuitenkaan kuivua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      256
      4682
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3128
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2493
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      31
      2033
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      96
      1544
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      968
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      98
      902
    Aihe