Osallistu kirjoituskilpailuun ajankohtaisesta aiheesta! Kiireellinen - liittyy NATO-keskusteluun!

Anonyymi

Osallistu kirjoituskilpailuun ajankohtaisesta aiheesta! Tulevaisuuden historiankirjoitus tulee palkitsemaan parhaan kirjoituksen!

https://www.vauva.fi/keskustelu/4592019/osallistu-kirjoituskilpailuun-ajankohtaisesta-aiheesta-tulevaisuuden

Ihmiset ovat luoneet itselleen Ukrainan erityisoperaatiosta jonkun kertomuksen ja kuvan, jossa on hyvät ja pahat. Mutta voisiko joku kertoa ihan lyhyesti pelkin sanoin tämän tarinan ja niin että kuka tahansa ymmärtää mistä Ukrainan sodassa oikeastaan on kysymys... Valokuvia on jo nähty, mutta mikään eheä kertomus ei ole osunut silmiin, vaikka on niin paljon kirjoituskykyisiä ihmisiä. Ihmisille tämä ei ole mikään 'erityisoperaatio' vaan selvä hyökkäyssota ja jotkut odottavat Suomeenkin ehkä jotain vähän samankaltaista. 

Vaikka on hirvittävät määrät infoa tästä Ukrainan sodasta ja 'kaikkien' ihmisten mielestä pahasta presidentti Vladimir Putinista, niin entäpä jos on erittäin vaikea kirjoittaa lyhyt, selvä ja objektiivinen kertomus tästä erityisoperaatiosta ja mistä siinä oikein on kyse. 

Mitään virheellistä ja harhaan johtavaa tietoa ei siinä tarinassa tietenkään saa olla eikä tekstin kirjoittaja saa toimia minään 'hyödyllisenä idioottina' millekään taholle tai osapuolelle.  

Ketä ehdottaisit kirjoittamaan sellaisen tarinan, jos pyydettäisiin joku julkisuudessa esiintyvä kirjoittamaan sellainen? Antakaa myös merkkimäärä tai kuinka monta liuskaa olisi sopiva!

Kirjoittaisiko Paavo Väyrynen meille sellaisen erittäin objektiivisen kertomuksen selkosuomella niin että 12-vuotiaatkin ymmärtäisivät?  Entä Ilkka Kanerva - onko kynämies ja ajattelija? Ainakin tehtävien laadun perusteella pitäisi voida tietää mistä kysymys.

3

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajatelkaa, että YLE ja mikään lehti ei ole onnistunut tässä vaan luonut vain sekasotkua ihmisten päässä tässä tärkeässä ja kamalassa asiassa.

    • Anonyymi

      Vanhat stalinistipierut Putinia rakastaa. Heille ukrainalaiset ovat natseja ja Venäjän rosvosota on "erityisoperaatio" rauhan puolesta.

    • Anonyymi

      Heti alussa mainitaan ”erityisoperaatio”, sitten rakennetaan narratiivia jossa kumpikin osapuoli on ehkä väärässä (kun kyse on todellisuudessa räikeästi kansainvälistä oikeutta rikkovasta yksipuolisesta hyökkäyssodasta), annetaan ymmärtää että Suomen mediassa ei ole annettu ollenkaan luotettavaa kuvaa tapahtumista… ja kirsikkana kakussa ensimmäinen kommentti on tullut ”ihan sattumalta” kaksi minuuttia aloituksen jälkeen.

      Ei tarvitse kauaa arvailla tämän aloituksen todellisia tarkoitusperiä näennäisestä objektiivisuudesta huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe