Meikäpojalla ois sykysllä kutsunnat ja aattelin kysellä, että mihin lappeenrantalaiset on yleensä laitettu palvelustaan suorittamaan. Tän alueen kutsunnat näyttäisi olevan sen verran myöhään, että luulis paikkojen olevan aika täynnä kaikissa varuskunnissa. Mahtuuko esim. Immolaan, jos on aakkosten loppupäässä? Onko mahkuja päästä heinäkuun saapumiserään? Kutsuuko tykistö?
Kutsunnat
hessu
92375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikiltä, kyllähän sä tiedät et se on sua fiksumpi.
Elikkäs itse hain kuljetukseen mikkeliin, tammikuussa mentiin siellä n.4kk ja sitten siirryin lappeenrantaan palvelemaan loppuajaksi, eli lokakuussa pääsin pois. Siis sehän on sillätavalla että mihin sä haluat mennä palvelemaan? Jos haluat Immolaan niin etköhän sä sinne pääse. Ilmaiset vaan halukkuutes, ja jos käy niin että et "mahdu" Immolaan niin voisi olettaa että sut pistetään seuraavaksi lähimpään paikkaan? Itse aikoinaan jouduin laittamaan 3. toivetta mihin halusin ja niiden mukaan olisi edetty ellen olisi kuljetukseen enää halunnutkaan. Siellä on sitten testejä yms. et riittääkö kunto sissiksi. Ihan varma en ole tuosta immolan menettelystä mutta jotain osviittaa. Tammikuussa on ensimmäinen saapumiserä ja heinäkuussa toinen saapumiserä, kyllä armeijasta kotiudutaan myös että sinne uudet jampat mahtuu :D
Älä helvata ainakaan immolaan mee... Siellä tehdään pojista hulluja! Eikä tykkimieskään kuulosta uskottavalta... Kyllä se on kuljetus mikä kannattaa....
Vekarajärven pioneeripuolta kannattaa myös harkita.
Suht lyhyen matkan päässä ja kassut hyvässä kunnossa.(Ainakin vuonna 2000 olivat muihin verrattuna,tosin alottelivat joihinkin silloin remontteja,tiedä minkälaisia lukaaleja nykyään ovat)
Ja koulutuksesta varmasti hyötyä tulevaisuudessa,paljon käytännönläheisiä "haaroja" johon suuntautua.
Hyvä valinta.. Immola ;)
Tosiaan, ilmaiset vain riittävän selkeästi sen että minne haluat, vaikka esim Immolaan. Jos kutsuntatilaisuutta pitävä Herra Kapteeni sanoo haastattelutilanteessa, että Immolaan ei enää mahdu, niin pitää vakuuttaa hänet että tosiaan haluat sinne. Mutta ihan hyvin saatat päästä ilman suurempia mutinoita, mutta ole ainakin valmis vastaamaan, että miksi haluat sinne. (Olet mielenvikainen etc.)
Se, millä kirjailmella sukunimesi alkaa tai missä päin asut (Etelä-K, Kymenlaakso) ei ole vaikutusta paikan saantiin. Tiettyjä kiintiöitä kuitenkin pidetään yllä kaikkien koulutusohjelmien kohdalla, koska kaikki eivät valitettavasti pääse sinne minne haluaisivat.. Esimerkiksi jokaiselta kutsuntapäivältä Lappeenrannasta voidaan ottaa esim 5 Immolaan. Immolaan päästäkseen ei tarvitse suorittaa mitään tiettyjä fyysisiä testejä. Loppujen lopuksi siellä pärjää jollain aivan muulla kuin hyvällä cooperin tuloksella.
Pitää myös ottaa huomioon nykyinen tilanne: Immolan Rajajääkärikomppania on lakkautusuhan alla ja en tiedä miten nopeasti ja miten mahdollinen lakkauttamispäätös vaikuttaa komppanian toimintaan. Huonolla mäihällä tällä hetkellä siellä palvelevat ovat viimeisiä siellä..
Jos Immola kiinnostaa niin hyvä vaihtoehto sille on Onttola Joensuuun vieressä. Kassu remontoitu vuonna 2001 ja muutenkin hyvä ja varteenotettava paikka.
yleensä Rovajärvelle....
Senki höntti ei siel oo mitään kasarmia, Misissä on joku pommivarasto ja sitten sielä ampukenttäalueella on vaan räjähteiden jättämiä kuoppija. Nii ja niiit räjähtämättömiä tykin kuulia.
ottas teltan ja makuupussin mukaan....