Onko Kuhmossa paljo näitä verottajan kiertäjiä? Ainaki on kuulunu että vievät leivän oikeilta autokauppiailta.
Yksityiset autokauppiaat Kuhmossa
Anonyymi
804140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Kuhmolaisten ostokäyttäytymistä on ihan oikeasti tutkittu syntyneen datan perusteella ja se oli ihan hirveätä kuunneltavaa. Kenellä on isoimmat bosat ja halvin tavara niin sillä mennään. Jos aihe kiinnostaa niin Googlella ilmaisia kursseja osoitteessa Google digital Garage😀
Eiköhän tuo marttakerho tiedä. Kannattaa käydä aamupäivän aikana kysymässä, sillon siellä on istujia. Kannattaa varautua, jotta joudut kysymään seisaaltaan, siellä voi olla joka pöytä miehitetty.
Siellä kyyti on kylmää.
Kirjoititpa asiaa. Tällä palstalla vain ei aina saa mielipidettään julki m-martoista.
Nettiauto Kuhmo.
Samaa paskaa näyttää olevan myynnissä kun ennenkin. Jotkut asiat ne ei maailmassa muutu vaikka voissa paistasi.
Totta puhut. Jos jotain olen elämässäni oppinut on se, että ostan aina autoni autoliikkeestä. On huollettu ja huolta pidetty eikä tule yhtä pahoin huijatuksi. Siitäkin jopa maksaa mielellään. Samat rupiset Bemarit ja Audit pyörii myynnissä vuodesta toiseen. Erona on että autojen taso vajoaa Neuvostoliiton aikaisiin Ladoihin, niilläkin pääsee pidemmälle.
Ka pittää katella joku mikä viepi vähemmän öljyä kun polttoainetta
Kahteleppa sitten tarkkaan kun ostat. Yksihi romu vei niin paljo öljyä jotta varmemmin loppu autosta öljy ennen mitä bensa. Oisi pitäny sillon kuunnella marttojen neuvot, ne on joskus hyvvie neuvoja
Jostain kai se on lisätienestit hankittava jos kotona makovvaa sohvalla ja syleskellöö kattoon
Se vaan on tyhmää tehdä liikaa ja tienata liian vähän.
JA maksaa liian paljon.
Pipo päässä pakkasella, katto auki ajelulla. Talvipäivää kuulostella perkeleet kun päässä soi. Martoille hupia.
No pitäähän martoil olla puheen aihe ✌️👍😄
Siellä pipot taas nousi yli kappaverhon kun mittarille ajoin.
Jokainen voi myydä kotteroitaan nii paljo ku sielu sietääääää
Kyllähän se on jos kymmeniä autoja vuodessa myydään. Joillakin useampi auto yhtä aikaa myynnissä.
Lopunajan alussa olevia katiskoja. Liikemies se kuitenkin on.
On kyllä nimenomaan liikemies. Vara antaa edes lämmitysjohtoa auton mukana kun on kaupat tehny. Yleensä liikemiehet pitää asiakkaansa tyytyväisenä.
Köyhä pitää olla, jos romuja myy. Tietenkin mikäli on matalapalkkainen orja, hyväksyttäneen.
Möisivät autoja mutta kun on jatkuvasti niitä vehkeen jatkoja. Ja loppuun ajettuja ruosteläjiä järkeään. Ei kait niistä kukaan maksa satasta enempää. Joutaa suoraan nippuun semmoset.
Pikkupojat myy ja ostaa romuja säästetyillä viikkorahoilla alle kymppitonnin. Miehet myy ja ostaa yli kymppitonnin AUTOJA.
Nettiauto. com sinne joppari mennyt on
Ainakin silloin kun on rahaton.
Kevät on tullut.
Ja aika täyttää veroilmoitus!
Ja moottoritie on kuumaa. Harvalla enää rengas pyörii savuten. Jää suli.
Eipä taida pyöriä renkaat ja muutkaan mutterit ihan täysillä jengoilla.
Se on huomattu ajat sitten.
Romuralliin jos sinnekään. Loppusi rallit lyhyeen kun kotterot lahoaa lähtöviivalle.
Kuka näillä polttoaine hinnoilla enää auton ostaa. Koko Kuhmo menossa konkurssiin. Ei lidlikään niin pöljä ole ,että tähän konkurssipesään sijoittaisi.Loppuu se vinkuminen ,ku lappu luukulla.
Kai nyt konkkaan männöö kylä kun kylä jos ei oo veronmaksajia. Tai niitä ei makseta. Vai mitä lienet tarkottanu?
Tämäkin kyläpahanen liikaa laskenut kamari musiikin varaan nämä vuodet. Ja muka tuovat euroja tänne, hah, kauppiaat ne eurot saavat, ei tavallinen kuntalainen. Nämä kaupat kyllä rahansa saavat ilman kamarimusiikkiakin.Olis vaan aikoinaan tullu se Romuvaara, olis ollu muutama työpaikka tällekin paikkakunnalle, mutta ei, luonto kärsii. Tää paikkakunta on jymähtänyt muutamaan napa asiaan, eikä niistä tingitä. Sotkamoon rakennetaan, ja sinne investoidaan.
Hyvinhän sillä autokaupalla on näyttäny tienaavan kun työttömät pystyy ajelemaan limusiinilla. Siinä se oli naurettava näky kun kylällä pyöri rallin ajussa. Ei semmosta työttömyyskorvauksilla makseta ja etenkään tankata.
Jaa, no minä jo katoinki sillon jotta kravatti ja lakki puuttu. Elokuvissahan niillä ammattikuskeilla on työvaatteet päällä. Väärässäpä olin taas.
Onko tosiaan nuin hyvät ansiot työttömällä? Se on lopetettava palakallinen työnteko ja siirryttävä kannattavampiin hommiin. Ei näytä olevan ihan halapoja vehkeitä semmoset pitkien ihmisten ruumisautot.
Mikäs siinä kun tarjovaa halapaa viihykettä. Ei tarvinnu lähteä viemään emäntää teatteriin kun kauppareissulla sai esityksen iliman lipun maksamista. Semmoseen kapistukseen kun laittasi auran keulaan niin oisi talaveksi firma pystyssä.
Martat sai hyvät naurut. Ja moni muu. Niinhän sitä sanotaan jotta sen vian ei tarvihe olla iso kun se on väärässä paikassa.
Näin on.
Se oli hyvä vitsi. Parasta viihdettä Kuhmon mittakaavassa. Voe kun näkisi toisenki kerran.
Mitä se kaikille sössöttäjille kuuluu mitä minä myyn?
Hoitakaa kyylät vain ihan omia asioitanne, ei oo teiltä pois.
Yhteiskunnalta on.
Tavallisen ihmisen kannalta katsottuna luulisi, että töissä käyminen olisi yksinkertaisempi ratkaisu. Ja mitä autokauppiaisiin tulee niin yhtään rehellistä en ole vielä tavannut. Sehän tässäkin keskustelussa on käynyt selväksi.
Auto ostetaan aina omalla vastuulla, aina. On itse tutkittava hinnan ja kunnon suhde ja tehtävä riskianalyysi. Koskee muitakin tuotteita.
Sinähän puhut niinkun autokauppias konsanaan.
Rukoilen kaikkien Nettiauton asiakkaiden puolesta. Että pääsevät ostamillaan autoilla kotiin asti. Valehteleminen on syntiä. Aamen.
Rukoiletko myös autokauppiaiden puolesta. Laittaisivat saamansa voitot esimerkiksi yhteisvastuukeräyksen lippaaseen.
Rehellisyys maan perii. Aina.
Ei sitä kaikki kanssaeläjät ole sisäistäneet.
Kyllähän se paljo kertoo ihmisestä joka pimittää tuommosia asioita kun verojen tarkotus lienöö pittää yhteiskunnan rattaat pyörimässä. Mielellään meistä suurinosa käypi lääkärin vastaanotolla sillon kun on tarve ja maksaa lapsosille koulutuksen. Jääpi ihmisestä väkisin epärehellinen kuva ja saapi miettiä mitä muuta salannoo? Onhan niitä "työssäkäyviä" työttömiä ollu iät ajat. Varmistin marttakerholta.
On on ja hommat sen kun pyörii. Tai mylly.
Joku kohtuu se siinä verottamisessakin pitää olla. Ja sinustako ne verot menee suomalaisen yhteiskunnan hyvinvointiin? Kyllä ne taitaa mennä Italiaan, Kreikkaan ja ympäri maailmaa.
Minä ainakin kierrän veroja niin paljon kuin kykenen. Ei kiinnosta maksaa muiden maiden elintasoa.
Kiitos SDP, kiitos Vasemmistolitto ja Vihreät.
Ei peltilehmiä päivänvalossa kiilloteta. Kärsii maalipinta.
Riskianalyysiarviosta ei kannatta kirjoitella täällä. Koulunkäynti menestys on arvattavissa.
Sen verran näyttää olevan älykästä porukkaa että osataan yhteiskuntaoppia ja matematiikkaa. Ehkä ne on riskianalyysiä tärkeämpiä asioita mitä oppia.
Lieneekö kauppa käyny? Näyttää hiljaselta.
Mikä lie ikäraja m-marttakerhoon? Kovin ovat vanhanaikaisen näköisiä ukkoja, jotenkin rähjääntyneitä. Joku voisi laittaa näille oman ryhmän faceen tai watchuppiin niin pääsisivät juorut kunnolla lentoon. 🙈🦅🐴
Omat nahkaliivit niille, tunnuksineen.
Käy kysymässä.
Ihan samannäkösiä kun Nettiauton myytävät autot.
Entiset näkyy myyty ja uutta tilalle
Romu vaihtu toiseen romuun.
mieluummin luottetavalta autokauppiaalta,uskon et tältäkin puolen löytyy sillmään sahaajia,mut toista kertaa ei tee,hyvä kello kauas kuuluu,mut paha vielä kauemmas.
Usvaa putkeen https://huutokaupat.com/3413439/lincoln-towncar-1995
Vihreät söpöt kettutytöt ei tykkää...
Oltava tesla...
Ei näy olevan katsastusinssin mieleen tämäkään ruostepesäke, eiköhän oo entinen omistaja tähänkin jonkun TeeSeItse patentin laittanut...
Syöneekö paljo öljyä tuokin romu.
Entäpä kajaanissa Mikko O myymät vehkeet pistäneetsilmään van ei näköjään verottajan jo viimeiset 15vuotta ei mitään nappikauppaa!!!!!
Tämä saneeraus/tukiaispelle😂mikko o!!!!!
Homppeli Arton jälkeläisiä?
Kuhmossa näky aktiivisimmat kauppamiehet olevan nämä Yrittäjät.
Keväisin autokauppa alkaa virkoamaan, vaihdokit vaihtuu
Rikkinäisiä romujaan kauppaavat, ei osata korjata.
Itäbensalla pilalle ajettuja romuja.
Kuitenkin ehjän hinta ja vähän päälle, pitäisi saada vanhasta raadosta.
Käyn itse ostamassa uuden auton kahdenvuoden välein ihan autoliikkeestä, hyvin on vanha ajokki liikkeille kelvannut.
Miten autojobbarit voi viedä leivän oikeilta autokauppiailta? Ai myyvät samanlaisia autoja huomattavasti halvemmalla? Olisiko sitten sen oikean autokauppiaan katsottava peiliin niiden hintojen takia?
Tiedätkö miten paljon kuluja on yrittäjällä eivät ne voi autoja tappiolla myydä
Mikä kauppias. Eri hinta nettiautossa ja torissa.
Indexi korotus
Ja kauppa näköjään käy
Seurannassa ovat jäämme odottelemaan.
Kuhmossa ei tarvetta autokauppiaille. Viimeinen lähtijä sammuttaa valot. Näin kuulema Shellillä tiedetään.