Hyvässä lykyssä Vuosaaren / Aurinkolahden kohde Haso Pomeranssi voinee tulla hakuun jo tämän vuoden lopulla.
https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procurement/68350/notice/97572/overview - Kokonaisurakka, uudisrakennus, Vuosaari, Heka Vuosaari Maustetehtaankatu 2 ja Haso Pomeranssi - "...Hanke sisältää myös Liiketilan (Alepa)... Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 10/2022 ja työt tulee aloittaa viimeistään 12/2022..."
Tarkemmat tiedot ja pohjapiirustukset löytyvät täältä:
https://dev.hel.fi/paatokset/asia/hel-2021-013851/ylja-2022-1/ - Rakennuslupahakemus, 14-kerroksisen asuinkerrostalon (0121) rakentaminen osana korttelikokonaisuutta, 54187/7, Gustav Pauligin katu 2a/Vuotie 51a, Helsingin kaupungin asuntotuotanto/Haso Pomeranssi
1. Facta-asiakirja: https://dev.hel.fi/paatokset/media/att/c4/c47f6d954beabd7671bb1bd1f0b37210bdac6c77.pdf
2. Pääpiirustuskooste: https://dev.hel.fi/paatokset/media/att/3b/3b587d22303e4461338e6518111fd1bdafdaf6ee.pdf
Haso Pomeranssi
7
5608
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on todella pieni tontti. Samaan ängetään 3 Hekan taloa, joista yksi varattu ”erityisasuttamiselle”. Vuosaaren 90-luvulla rakennettu puoli on täynnä Hekaa ja meno sen mukaista, mutta silti rakennetaan lisää?
Ihan tavallisia Hekan taloja nuo kaikki kolme. Ja oikeastaan valitettavasti näin, sillä uudelle vammaisten ER-kohteelle olisi täällä suunnalla kova tarve, mm. siksi että Heka Vuosaarentien 3:n hanke, johon tulisi omaan rappuun kehitysvammaisille 20 asuntoa, on ollut jo vuosia jumissa tontin pilaantuneen maaperän takia. (Alunperin ko. tontille piti tulla myös Haso Mosaiikkipuisto, mutta sen on Haso jo hylännyt aivan liian suurten kustannusten takia.)
- Anonyymi
Kiitos sinulle, tässä oli hyödyllistä tietoa. Pohjapiirroksiakin pääsi jo tutkailemaan. Isohkoja asuntoja näyttää olevan etelään päin. 9. kerroksesta alaspäin tosin 5 h k oli jaettu kolmioksi ja yksiöksi, jos oikein katsoin.
Lapsiperheille huomionarvoinen pointti on tässä sekin, että tämä talo sijaitsee Aurinkolahden peruskoulun oppilaaksiottoalueella. Monistakin syistä ko. koulu on kovassa kurssissa Itä-Helsingin ja Vuosaaren useimpien koulujen nykyisiä sanotaanko vaikka aika "haasteellisia" olosuhteita tuntevien vanhempien keskuudessa.
- Anonyymi
Joko olette saaneet tarjouksia kun haku päättyi maanantaina? Millaisilla numeroilla pääsitte ja mihin asuntoon?
- Anonyymi
Sain tarjouksen pari päivää haun päättymisen jälkeen nrolla 8XXX . Tarjottu asumto oli 3. listallani.
- Anonyymi
Sain haluamani asunnon alle satasen numerolla. Nyt pitäisi valita kämppään kodinkoneet ja muut materiaalit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001743- 571146
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4401107- 1701033
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän128793- 84743
- 51708
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä43706- 57671