On ollut mielessä ostaa mustaruutiase.Kyseeseen tulisivat ns. replica-aseet.Malleina Colt Walker,Colt Dragoon tai Colt Navy.Valmistajina Uberti, San Marco,Pedersoli ym.Tarkoituksena olisi pitää ko. asetta ainoastaan keräilykappaleena eikä ampumaharrastukseen.Tarvitseeko tällainen ase osto-ja hallussapitolupaa? En kuulu mihinkään ampumaseuraan.
Tarvitseeko ostoluvan?
Keräilijä
66326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
piippu tukkoon ni saat ostaa ilman ostolupaa!muuten se vaatii ostoluvan!
Tarviit ostoluvan,jos ko.rivollia ei deaktivoida asesepän toimesta.
Se,ettet kuulu ampumaseuraan,ei pitäisi vaikuttaa(tosin ainakin takavuosina joutui todistamaan,että oli ampumapaikka).
Ei tartte mitkään mustaruutiaseet lupia!!
Poju puhuu pelkkää paskaa.
Kyllä tarvitsee, mikäli ei ole deaktivoitu.
Joo näinhän se olikin. Onko tuo laki muuttunut, vai mistä mulle on jäänyt päähän, että joskus nuo olisivat olleet lupavapaita?
Ei laki sinällänsä ole muuttunut mustaruuti-aseiden kohdalla miksikään. Eli! "Ennen vuotta 1890 valmistettujen mustaruutiaseiden kuljettaminen ja säilyttäminen ei ole luvanvaraista. Luvanvaraista ei myöskään ole tälläisten mustaruutiaseiden pitäminen museossa tai kokoelmassa,ELLEI ASEILLA AMMUTA." (aselaki 19§)