Kuka, milloin ja missä keksi, että piiskattava otetaan mahalleen polvien päälle ja piiskataan siinä? Tietääkö joku teistä jonkun vanhan maininnan tai kuvan tästä tavasta piiskata? Ei taida löytyä ainakaan Raamatusta.
Kuka keksi piiskaamisen?
20
4012
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhin tuollainen piiskaus, johon olen törmännyt on 1800-luvuta.
Seitsemässä veljeksessä Juhani ottaa Eeron polviensa päälle antaakseen tälle selkäsaunan. Toisten veljesten puuttuminen tilanteeseen pelasti Eeron kuritukselta.
Tarina on ilmeisesti mielikuvituksen tulosta, mutta siitä voi päätellä, että Aleksis Kivi piti mahdollisena, että lähes 30-vuotias isoveli pystyisi tuolla tavalla piiskaamaan alta parikymppisen veljensä. Kuvitteelliset Jukolan pojat sijoittuvat 1800-luvun alkupuolelle. Tuohon aikaan piiskaaminen on ollut varmaan melkoisen yleinen ilmiö. - Anonyymi
Tavat ovat muuttumassa ainakin täällä päin maailmaa
Koivuniemen herra jäi eläkkeelle
Paitsi asenteet myös kurinpito kodeissa on mennyt parempaan suuntaan viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Piiskaaminen on jäänyt ensi kertaa kokonaan pois vanhempien kurinpitotoimien listasta, jos Lastensuojelun Keskusliiton tutkimusta on uskominen. Edellisessä kyselyssä kaksi vuotta sitten 2 prosenttia vastanneista kertoi piiskanneensa lastaan ja vuonna 2006 7 prosenttia oli heilutellut vitsaa.
Olen ollut lapsi 50 luvulla silloin prosentit olivat erilaisia, piiskan välttänyt lapsi oli harvinaisuus,- Anonyymi
Olen syntynyt 40-luvulla ja piiskan saanti oli kyllä aika tavallista ja ainakin meidän leikkikaveriporukassa monetkin kertoivat saaneensa piiskaa, kun olivat tehneet jotain. Ei siinä ollut mitään erikoista. Nykyaikaan verrattuna oli paljonkin eroa lasten leikeissä. Silloin ei vanhemmat osallistuneet millään tavalla lastensa leikkeihin eikä mihinkään, mitä pihoilla ja metsän reunassa tehtiin. Silloin osallistuivat, jos tapahtui jotakin, ja se oli usein semmoista, että taitettiin se koivurisu ja annettiin vähän pyrstölle.
- Anonyymi
Kyselyissä nuo prosenttiosuudet laskevat koko ajan, koska asiaa paheksutaan julkisesti niin paljon, että asiaa ei haluta myöntää. Todellisuudessa nuo piiskausluvut on paljon suuremmat kuin noissa tutkimuksissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyselyissä nuo prosenttiosuudet laskevat koko ajan, koska asiaa paheksutaan julkisesti niin paljon, että asiaa ei haluta myöntää. Todellisuudessa nuo piiskausluvut on paljon suuremmat kuin noissa tutkimuksissa.
Jep
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyselyissä nuo prosenttiosuudet laskevat koko ajan, koska asiaa paheksutaan julkisesti niin paljon, että asiaa ei haluta myöntää. Todellisuudessa nuo piiskausluvut on paljon suuremmat kuin noissa tutkimuksissa.
Sain lapsena aika usein piiskaa, nyt jos kuulen puhuttavan piiskaamisesta nolostun, enkä missään nimessä ota asiaan minkäänlaista kantaa. Vaikka olen jo aikuinen niin kuitenkin tunnen vieläkin olevani niitä joita piiskataan. Minkä lainen on ollut heidän lapsuus, jotka aikuisena puhuvat vapaasti ja jopa naureskelevat omille piiskauskokemuksille.
- Anonyymi
Minua on nuoruudessa piiskattu paljon. Tärkein syy piiskaamiseen oli se, että olin fyysisesti heikko. Jollen totellut, niin pantiin piiska töihin ja taivuttelemaan minua.
Nyt aikuisena ei enää ole piiskattu, vaikkka nyt minua asia kiinnostaisi. Pelkän piiskaamisen ajattelu saa aikaan melkoisen seisokin. En ymmärrä, se mikä oli ennen vastenmielistä olisi nyt mukavaa.- Anonyymi
Nyt ollaan asian ytimessä ja tunnen kuten kaksi edellistä kirjoittajaa. Minua on piiskattu koska olin fyysisesti heikko, mutta myös teräväkielinen. Piiskapuheita en voi kuunnella julkisella paikalla punastumatta. Olen jo aikuinen, mutta edelleen fyysisesti heikko. Nyt saan seisokin jos ajattelen piiskaamista ja ainakin kaksi veljistäni on sellaisissa voimissa, että kumpikin pystyisi minut piiskaamaan. Itse asiassa haluaisin päästä kokeilemaan, että vieläkö onnistuisi, mutta häpeä estää minua. Luikin pois, jos keskustelu kääntyy aralle alueelle.
Jos joskus olisimme kahdestaan vanhemman veljen kanssa, niin voisin ottaa keskusteluun piiskaamisasian.
- Anonyymi
En tiedä, mutta tekis Edvardia nyky pennuillekin
- Anonyymi
Nykypennuilla pitää olla oikeus kulkea aseen kanssa ja ainahan niiden kanssa voi tapahtua vahinkoja. Lasta ei saa kieltää ja piiska voi aiheuttaa lapsessa pahaa mieltä.
- Anonyymi
En tiedä, mutta oletettavasti vanhoillisten ylläpitämä perinne. Toisaalta meidän äiti antoi välillä selkään, mutta toisinaan me sitä kyllä kaivattiinkin.
- Anonyymi
Entä kuka keksi, piiskaus tehostuu, kun joku on mukana katsomassa piiskausta tai edes kuulee toisen piiskoista. Itsellä naapurin tyttö on nähnyt ja kuullut, kun saan vitsa tuomion ja lähden sitä suorittamaan. On myös nähnyt piiskauksen. Voi sitä hymyä ja naurua mikä hänellä oli. Hän ei itse saanut ikinä vitsaa. Vaan oli sellainen prinsessa joka tiesi toisten piiskoista.
- Anonyymi
Toi kuulostaa unelta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toi kuulostaa unelta
EI varmaankaan unta ole. Meillä äiti käytti joskus samaa konstia kun antoi minulle piiskaa. Naapurin vuotta nuorempi tyttö oli meillä joskus hoidossa kun tein jotakin tuhmaa ja äiti lähti vitsaa hakemaan. Tyttö oli vahingon iloinen. Äidin tultua sisälle tuli komento laskea housut. Tyttö nauroi kun näki pippelin. Hän katsoi vierestä kun äiti piiskaa antoi ja minä itkin. Tämä tapahtui 80-luvun alussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EI varmaankaan unta ole. Meillä äiti käytti joskus samaa konstia kun antoi minulle piiskaa. Naapurin vuotta nuorempi tyttö oli meillä joskus hoidossa kun tein jotakin tuhmaa ja äiti lähti vitsaa hakemaan. Tyttö oli vahingon iloinen. Äidin tultua sisälle tuli komento laskea housut. Tyttö nauroi kun näki pippelin. Hän katsoi vierestä kun äiti piiskaa antoi ja minä itkin. Tämä tapahtui 80-luvun alussa.
Selvä
- Anonyymi
Muistikuviin on jäänyt ihan konttausiästä, että vanhempia sisaruksiani piiskattiin, lukemattomia eri kertoja. Vanhimmat heistä olivat jo suhteellisen vanhoja, koska meillä on sen verran ikäeroa. Ja jos oikein muistan, niin myös äiti sai piiskaa.
- Anonyymi
Oho
- Anonyymi00024
Pyydettiinkö teidät nuoremmat lapset katsomaan kun vanhemmat sisarukset ja joskus äiti sai piiskaa? Saitteko itse myös piiskaa vanhempana?
- Anonyymi
Mutsis
- Anonyymi
Kuollut
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637