Älkää syöttäkö kissoillenne tavallista kaupan kuivaruokaa. Ne aiheuttavat virtsakiviä. Eläinlääkäriltä saa kuivaruokaa, joka saa kissan juomaan myös vettä. Kaupan tavaliset "raksut" eivät janota, ja kissalle muodostuu hengenvaarallisia virtsakiviä. Kissa voi kuolla niihin. Siskoni kissa menehtyi virtsakiviin (munuaisetkin menivät hajalle), kun söi vuosikausia kaupan kuivaruokaa (toki söi muutakin ruokaa, mutta kuivaruoan syönti johti kuitenkin kissan kuolemaan). Voisikohan EU säätää lain, jossa moisten ruokien myynti kiellettäisiin lailla. Se olisi tarpeen. Hyvää vointia kaikille kissoillenne!:)
varokaa kaupan kuivaruokaa
kissanainen
172184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eli siis: jos syötätte kissoillenne kuivaruokaa, ostakaa se eläinlääkäriltä. Tällöin saatte ruokaa, jonka ansiosta kissanne juo myös tarpeeksi vettä (tavallisen kaupan raksuissa on juuri se vaarallinen tekijä, että ne eivät janota kissaa).
Ire ätliem. Purina one ja Bilanx on ihan ookoo kuivamuonaa kissalle, ja kumpikin on ns. marketti naksuja.
..tuo purina ja bilanx? Tuoteselosteesta sen näkee, onko ruoka laadukasta vai ei.
En tiedä, mikä on parasta, tuskin yhtä ainoaa onkaan, mutta oma kissani on syönyt kaupan raksuja; nyt sairastaa virtsarakontulehdusta ja on tosi kipeä. Eläinlääkäri epäili suurimmaksi syyksi kaupan kuivaruokaa (kyseltyään hyvin tarkkaan mirrin elämäntavat). Mirri on nyt lääkekuurilla ja syö eläinlääkäriltä ostamaani kuivaruokaa ja voi onneksi jo paremmin. Se vaan, että eläinlääkärillä ruoka maksaa maltaita, mutta kyllähän kissan terveys on kuitenkin tärkeä.
Meille tuli 3 vuoden ikäiselle kollille virtsakiviä, joten syötämme sille noita eläinlääkärin pöperöitä nykyisin.
10 vuotiaalle kisullemme ei ole tullut minkäänlaista ongelmaa, joten eiköhän asia ole tapauskohtaisia.
Meidän kollille tuli noin 9-vuotiaana verta virtsaan. Eläinlääkäri ei löytänyt varsinaisia kiviä, mutta oli mielestään 110-prosenttisen varma että vaiva oli virtsakivi/hiekkaperäinen ja johtui kaupan kuivaraksuista, joita kolli pääsääntöisesti söi.
Niinpä ostin eläinlääkäriltä hänen suosittelemiaan h--tin kalliita raksuja. Verivirtsakohtaukset uusivat kuitenkin parin kolmen kuukauden välein yhä uudelleen. Kestivät kolmisen päivää ja sitten kolli aina toipui. Rahaa meni raksuihin mielettömästi.
Sitten siirryin takaisin ihan tavallisiin kaupan raksuihin. Kuinkas sitten kävikään. Kollilla ei ole sen koomin ollut yhtään vaivoja ja on nyt 14-vuotias.
Toki olen samaa mieltä, että eläinlääkärin/lemmikkikaupan raksut ovat korkeampilaatuisia kuin tavalliset kaupan raksut, mutta nämä kalliit raksut eivät ainakaan minun tapauksessani kollia auttaneet yhtään. Ja poika on porskuttanut "halparaksuilla" ihan terveenä jo pitkään. Näin meillä, mutta ei ehkä kaikilla. Jos vaiva olisi hävinnyt niillä kalliilla raksuilla, en enää koskaan olisi halparaksuja ostanutkaan, mutta kun ei.
just niin, ärsyttää kun kaikki aina yleistää yksittäiset sairastapaukset.
siis jos omalle kissallle tulee virtsakiviä marketti-raksuista, niin sitten ne on huonoja ja kaikille tulee virtsakivet.
mutta eihän se niin ole.
itse aion nyt siirtyä kokonaan eläinkaupan raksuihin. sillä olen saanut pienen työn ja nyt voin ostaa iihan itse kissalleni e.kaupan 'kalliita raksuja, koska porukat ei niitä hevillä osta.=)
Mun kissa eli 21 vuotiaaks ja söi koko ikänsä kaupan raksuja joten eipä niistä meillä haittaa ollu niinku ei tuttujen kissoillekkaa.
Kuten ei kaikki tupakoitsijatkaa sairastu keuhkosyöpään vaikka polttaisivat kolme Marlboro-askia päivässä. Se ei silti muuta tosiasiaa, että tupakka vaarantaa terveyden. Samalla tavalla markettien kuivaruuat lisäävät riskiä sairastua virtsakiviin, vilja- ja väriaineallergioihin, vaikka kaikki kissat eivät niistä sairastuisikaan.
Aika harvinaista tuollainen. Parempi olla varovainen. Eipä paljon naurata sitten kun on syöttänyt kissalle kaupan raksuja vuosikaudet (siis sellaiselle kissalle, jota ei veden juominen kiinnosta - kaikkia kissoja se ei kiinnosta) ja saa syyttää itseään kissan ennenaikaisesta kuolemasta. Monipuolinen ravinto on tietysti paras, kissa tarvitsee mm. oikeaa lihaa viikoittain. Mutta raksujen osalta en suosittelisi tavallisia kaupan roskaruokia.
miksi se hemmetin vesikippo on sitten aina tyhjä?
oletko eläinlääkärin rehuagentti vai miksi kerrot kumminkaimalle sattuneista vahingoista?
ottaa päähän tuollainen "olen kuullut, että kerran yksi tutuntutun kissa kuoli"-tarinat.
meiän kissat syö kaupan raksuja, ja juovat vettä kuin koirat! hirvee latkiminen vaan kuuluu..
se voi olla että jotkut on niitä vaivoja saanut.. ehkä.. mutta se ei tarkoita että joka kissalle niitä tulee.. meiän kissat on pysyny terveinä kaupan raksuilla, ja ei ole pienintä aikomustakaan siirtyä niihin älyttömän kalliisiin raksuihin.. meillä kissat on tyytyväisiä marketin raksuihin.. jos ne raksut olisivat niin haitallisia niin tuskin niitä myytäisi edes kaupassa! ottaa pattiin, kun tuommosta niuhotusta ja yleistystä aina noista kaupan ruuista!
Meillä kanssa viisivuotias kissa sai virtsakiviä ja lääkäri määräsi Walthamin kuivamuonalle. Hänkin manasi kaupan tavalliset raksut alimpaan hel... Aikaa on nyt mennyt vuosi ja lääkärin sanojen mukaan Walthamin raksuja on annettava kissalle koko loppuelämä - ja pelkästään kyseisiä raksuja. Niin ja tietty vettä. Valmistaja kuitenkin sanoo, että lääkärin määräämiä Urinary LP31 raksuja saa antaa korkeintaan kuusi kuukautta. Mitä ihmettä tässä pitäisi tehdä?! Luottaa lääkäriin ja hänen ammattitaitoonsa, vai tuotteen valmistajaan jonka luulisi tuntevan myymänsä tuotteen?
Sehän nyt on tunnettu tosiseikka, että lääkärit ovat joka asiasta keskenään eri mieltä ja ristiriitaisia ohjeita tulee joka tuutista. Jos ostat kyseiseltä lääkäriasemalta raksuja seuraavat 20 vuotta, on se lääkärille eduksi. Kannattaa kysellä monen lääkärin mielipiteet ja muodostaa siitä eniten maalaisjärkeenkäypä yhteenveto. Näin se toimii...
Onko tuo ruoka liotus vai ylläpitoruoka?
Lekuri sanoo sen olevan ylläpitävää. Tosin samaa raksua sai tuttavapariskunnan kissa liotukseen. Ja tosiaan kahden lääkärin mielipide on pyydetty. Ja molemmat sanoo samaa. Mutta kun edelleen lääkefirma joka raksuja markkinoi sanoi, että kuudenkuukauden raja on heidän mukaansa suositus. Ja tosiaan sille tuttavan mirrille on annettu nyt ohjeeksi siirtyä pikkuhiljaa takaisin tavalliseen ruokaan. Ainut ero kissoissamme on, että meidän on tavallisia maatiaisia ja heidän rotukissoja. Iät kutakuinkin samat jne. Pelottaa vaan, että mahdanko nyt tehdä kissalleni avun sijaan enemmänkin haittaa?
Se vika ei todellakaan ole niissä kaupan ruuissa!! Toi on törkeetä väittää niin. Kyllä omistajan pitää huolehtia että kissa juo!! Meillä on moni kissa elänyt onnellisesti tosi vanhoiksi vaikka ovat koko ikänsä syöneet innolla kaupan kuiavruokia!!! joten pois tollanen turha löpinä!!!!
keneltä tahansa asiantuntijalta, kertovat sulle saman.
http://www.clinivet.fi/cgi-bin/iisi3.pl?cid=clinivet&mid=115&sid=20081
"Kuivaruokien etuina sanottakoon työ ikenille ja hampaille ja ruoan parempi säilyvyys. Ruoissa ja ruoissa on suuria eroja. Tuoteselosteiden vertaaminen kannattaa, on syytä valita hyvän sarjan (nk premium ruoka) tuote, jossa raaka-aineet todellakin vastaavat tuoteselostetta. Premium-ruoissa on nk pH-säätö, eli ruoka huolehtii virtsan pH:n pysymisestä sillä aluella, jolla virtsakivien muodostumisriskiä ei ole. Tavallisissa ruoissa säätöä ei ole, eikä tuotteen magnesiumpitoisuteen ole kiinnitetty riittävää huomiota."
http://www.novils.com/yleistaravitse.htm
http://www.animalhealth.orion.fi/lemmikit/kissa/vaivoja/virtsakivet.cfm
"Virtsakivet
Virtsakiteet ja –kivet ovat toisinaan vakava ongelma etenkin kollikissoilla. Munuaisissa tai alemmissa virtsateissä syntyvät virtsakivet voivat kokonaan tukkia uroskissan kapean ja pitkän virtsaputken, ja silloin on eläinlääkärin pikainen apu tarpeen.
Virtsakivet ovat kissojen elintasosairaus. Vaikka kaikkia syitä kivien syntyyn ei tiedetäkään, ovat merkittävimpiä syitä mm. vähäinen liikunta, lihavuus ja ruokintavirheet, mm. halpojen viljapohjaisten kuivamuonien korkea magnesiumpitoisuus on yksi tekijä. Nykyään on havaittu myös muiden kuin magnesiumpitoisten virtsakivien osuuden nousu.
Virtsakivistä kärsivä kissa käy yhtenään laatikolla saaden ulos vain tipan tai kaksi virtsaa. Kissa saattaa myös virtsata pieniä, verisiä tippoja epätavallisiin paikkoihin, kuten sänkyyn. Jos epäilet kissallasi virtsakiviä, ota kiireesti yhteyttä eläinlääkäriin."