Meidän perheen bisnekset

Anonyymi

Kiitän niin ammattitaitoisista kommenteista jotka mahdollisia kaikki tietävän rakkaan toimesta, joita voi lukea aivan ensimmäisestä kommentista lukien, kiitos.

Hieman kuitenkin lataan tähän omaan aloitukseeni.

Ensinnäkin me täällä Chaing Maissa ja puheena oleva liiketoiminta emme elä turistikausien mukaan, kuten Pattayalla kaikki perustuu.
Edelleen palvelut ei perustu palveluihin turisteille, kuten Pattayalla kaikki.

Kyse siis on thaimaalaisten palveluista thaimaalaisille, eikä nuo palvelut muuksi muutu, eikä myöskään muutu millään tavalla falleliiketoiminnaksi sillä peruteella, että olen aviossa yhden osakkaan kanssa.

Pattayabablassa eriytetään falleomisteiset ja perheyritykset perheyrityksissä työntekijöiden ollen pysyväisempiä, johon valaisen puheena olevien ravintoloiden olevan perheyrityksiä ja työntekijät pysyviä.

Tuonne toiseen keskusteluun näppärä naamaili lomista ja lisäliiketoimista, johon vastaan, että puheena olevassa yhtiössä noudatetaan suomen kaltaista työsopimusta sisältäen palkalliset lomat, eikä ne järjestelyjen johdosta edellytä liiketoiminnan lamaannuttamista nolliin jonkun loman johdosta.
Kyllä puheena olevan yhtiön osakkailla on muutakin liiketoimintaa, kuten puutarha-alalta, mutta sitä ei harjoiteta tarkoituksella kohottaa ravintolatoiminnan taloustilannetta.

Kulurakenne Pattayalla jopa huvittava, koska kun ei ole toimintaa tai toiminta on alakantissaan, niin silti kuluja on esimerkiksi tilojen vuokrat ym.

Pattayan liiketoimintojen alas-ajamista pidetään tällä palstalla normaalina, mutta Chiang Maissa ei sellaista ilmiötä ole havaittavissa.

Jos Neiti Kaikkiviisas on tietoinen täällä Chiang Maissa kyseisestä kausiluonteisesta ravintolatilojen autioitumisesta, niin ystävällisesti pyydän ilmoittamaan niistä, niin käyn ostaa päräyttämässä nämä ja aukaisen vaikka yhden suomibaarin yhteen tämän palstan kunniaksi ja kutsunTeidät kaikki Pattayan Rakkaat avajaisiin.

Avajaisiin järjestän tahtomanne ilmaiset palvelut ja ohjelmat.

Näkemisiin ja innolla odotan tapaamistamme.

Rahaa on ja maksan kaikki matkakulunne majoituksineen Ballen hissin yläpäässä.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika mielenkiintoinen tuo ravintolakonsernin konsepti. Ensin ostetaan tarjoilijoille 15 omakotitaloa ja maksetaan heille palkkaa ja bonuksia, vaikka amerikkalaishenkisiä thaimaalaisia asiakkaita ei kesällä olisikaan. Tuotto on silti valtaisa. Sitten ravintolakonserni myydään uudelle omistajalle, mutta sensei jatkaa heille palkanmaksua. Lopulta sensei kouluttaa tarjoilijoista ja kokeista rakennusmiehiä purkamaan jalopuisia taloja ja jalostamaan puusta kierrätystavaraa.

      Voitaneen siis kysyä että mitä itse asiassa myytiin sille uudelle ravintolakonsernin omistajalle, kun vietiin mennessään kokeneet tarjoilijat ja kokitkin?

      • Anonyymi

        Sensein satumaailmaa ja unelmia ei turhaan häiritse logiikka eikä järki. Resupetteri unelmoinut aina siitä kuinka patsastelisi baarin pitäjänä päissään terassillaan turisemassa ihailevien asiakkaiden kanssa ja taputtelisi pyllylle tarjoilijoitaan silmää vinkaten.
        Ei sitten toteutunut koskaan tuo unelma. Ei tullut lottovoittoa ja vaimo palasti Suomesta Thaimaahan jättäen resupetterin sairastamaan yksin palvelutaloon.


    • Finnverasta hain rahaa kahvilan perustamiseen jossa olis hienot espresso laitteet jotka vie sähköjä 60000 wattia. Pyysivät mua laatimaan liike toiminta suunnitelman. Siinä meni sitten aikansa kun sain sen paperille ja valo kopioksi.
      "Liike toimitus suunitelma: Ihminen voi tulla ulkoa kahville ja istua juomaan kahveja. Äitee tekee pullaa ja piirakoita. Sitte se voi syyä niitä pullia ja juua kahvia. Sitte se antaa rahaa kassa neidille, jolle ostetaan oma koti talo niin se on sitten mielellään meillä töissä koko elämänsä onnellisena ku sillä on talo. Joulusin annan sille kolme tonnia eurova. Sitte käyn yöllä hakemassa kassa lippaan ja lasken rahat. Polttelen sikarin ja ajan laatu pyörällä kotiin vaimon viereen joka odottaa kuumana kuin trobiikin yö"
      Käskivät mennä kotiin vielä hiomaan suunnitelmaa. Leikkasin siitä aa nelosesta kulmat pois ja vein takaisin sinne potsi laatikkoon. Ei oo kuulunnu mitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      62
      4794
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      252
      3623
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      263
      3337
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      112
      3263
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      33
      2366
    6. 101
      1558
    7. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      122
      1451
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      171
      1216
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      77
      1104
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      1011
    Aihe