Osaisiko joku vastata tähän.
Gary puhuu kirjoissaan suurista anteeksiantamisen oppiläksyistä.
Mutta jos en halua tehdä mitään suuria läksyjä niin voinko valita muutaman suuren asemesta tarvittavan määrän pieniä ja silti kyetä suorittamaan oman anteeksiantamistehtäväni kokonaisuudessan niin että valaistun?
Vai onko inhottavia suuria asioitakin pakko kokea joska ne ovat osa omaa käsikirjoitusta?
Ajattelen näin että jos huolelisesti hoidan ne kaikki pienet asiat niin pian kuin pystyn niin niiden ei tarvitsisi näyttäytyä ulkonaisessa maailmassa. Jos syyllisyyttä verrattaisiin suureen mustaan möykkyyn niin eikö pitäisi olla yksi ja sama minkä kokoisia palasia siitä poistelee kunhan koko möykky tulee siivotuksi?
Siis jos huolehtii omista tunteistaan ja ajatuksistaan ja tuo ne totuuden luokse, ahkerasti ja säännöllisesti, niin eikö sittenkin pääse perille?
Mitä sanotte?
Anteeksiantamisen paloitteleminen
Anonyymi
3
1224
Vastaukset 3
- Anonyymi
"Mitä sanotte?"
Sitä sanotaan, että tästä opista ei löydy vastausta. Kirjassa toistuu ettei ole erikokoisia ihmeitä
Ihmeissä eli parantumissa ei ole vaikeusasteita- Anonyymi
"Kirjassa toistuu ettei ole erikokoisia ihmeitä."
Niin toistuu. Pyhälle Hengelle kaikki on samanarvoista. Mutta MEIDÄN KOKEMUKSEMME tällä tasolla ei käytännössä aina ole se että ihmeet olisivat samankokoisia.
Tämä on varmaan syy siihen että Gary puhuu kirjoissan suurista ja pienistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 139916
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?97795Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha98748- 60725
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55591Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26583Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett43494- 154489
- 42479
Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust7438