Osaisiko joku vastata tähän.
Gary puhuu kirjoissaan suurista anteeksiantamisen oppiläksyistä.
Mutta jos en halua tehdä mitään suuria läksyjä niin voinko valita muutaman suuren asemesta tarvittavan määrän pieniä ja silti kyetä suorittamaan oman anteeksiantamistehtäväni kokonaisuudessan niin että valaistun?
Vai onko inhottavia suuria asioitakin pakko kokea joska ne ovat osa omaa käsikirjoitusta?
Ajattelen näin että jos huolelisesti hoidan ne kaikki pienet asiat niin pian kuin pystyn niin niiden ei tarvitsisi näyttäytyä ulkonaisessa maailmassa. Jos syyllisyyttä verrattaisiin suureen mustaan möykkyyn niin eikö pitäisi olla yksi ja sama minkä kokoisia palasia siitä poistelee kunhan koko möykky tulee siivotuksi?
Siis jos huolehtii omista tunteistaan ja ajatuksistaan ja tuo ne totuuden luokse, ahkerasti ja säännöllisesti, niin eikö sittenkin pääse perille?
Mitä sanotte?
Anteeksiantamisen paloitteleminen
Anonyymi
3
1190
Vastaukset
- Anonyymi
"Mitä sanotte?"
Sitä sanotaan, että tästä opista ei löydy vastausta. Kirjassa toistuu ettei ole erikokoisia ihmeitä
Ihmeissä eli parantumissa ei ole vaikeusasteita- Anonyymi
"Kirjassa toistuu ettei ole erikokoisia ihmeitä."
Niin toistuu. Pyhälle Hengelle kaikki on samanarvoista. Mutta MEIDÄN KOKEMUKSEMME tällä tasolla ei käytännössä aina ole se että ihmeet olisivat samankokoisia.
Tämä on varmaan syy siihen että Gary puhuu kirjoissan suurista ja pienistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers734817Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352389Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi522144Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost21617