Starttiluokka

Masentaa ajatuskin siitä, että poikamme menisi starttiluokalle eikä ekauokalle. Poika osaa kaikki kirjaimet ja on innokas laskemaan. Syy, miksi hänelle suositellaan starttiluokkaa, on se, että hän alkaa helposti "kitisemään", jos asiat eivät suju, niin kuin hän haluaisi. Tunne-elämän kypsymättömyyttä on siis vielä.

Itselläni on paljon opettaja-kokemusta, jonkun verran myös ekaluokilta. Muistan erään ekaluokan opettajan sanoneenkin, että ekaluokkalaiset saattavat olla vielä itkuherkkiä.

Poikamme on todella innoissaan menossa kouluun. Hän haluaa usein itse kotona tehdä kaiken maailman tehtäviä ja harjoitella "kouluasioita". Emme siis painosta häntä, vaan hän todella itse haluaa harjoitella. Emme tiedä, mikä olisi paras ratkaisu.
75060
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moi !

Oletko mietinnyt että hänelle olisi apua toimintaterapiasta ? jos poika on herkä ja tunne tasolla ei ole vielä kehitynyt lopun asti,syystä tai toisesta, jokainen lapsi on erilainen, voisit ehkä harkitta tomintaterapian. Jos olet vahvasti sitä mieltä että hän on valmis koulun ja sinulla on halua ja mahdolisuuta tukea häntä anna hänen mennä ensimäiselle luokalle muiden kanssa. Kuitenkiin jos päätyt siihen että hän menne siihen toisen vaihtoehtoon, muista että yksi vuosi on lyhyt aikaa ja pojalle voisi olla paljon apua siitä, jos hän apua tarvitse.
Toivotaan sinulle parasta !!!!

Äänestä
  • Meidän yksi lapsista on käynyt starttiluokan ja olen tosi tyytyväinen ratkaisuun,näin jälkeenpäin.Starttiluokka oli hyvin koulunomainen ja meillä se pidettiin koulussa.

    Lisäksi olen lykännyt vanhimman poikamme koulua tunne elämän takia.Sillon hän meni eskariin.
    Ja se vuosi teki paljon ja olen siihenkin ratkasuun todella tyytyväinen.

    Sillon kun mietin, mitä pitäis tehdä,niin minulle koulun lykkäys oli tosi kova paikka.

    Toivon sinulle ja lapsellesi onnea,oli ratkaisunne mikä tahansa!

    Äänestä

yhelle lapselle suositettiin jo eskari-lykkäystä-eikun sinne vaan-eskariope suositti toista vuotta eskarissa-eikun kouluun-koulussa suositeltiin ekaluokan tuplaamista- eikun tokalle vaan, mutta sitten se loppuikin, tokaluokka oli pakko tuplata, muuten ei olis pärjänny kolmosella.
On saanut tuta koko kouluajan kun ei uskottu asiantuntijoita.
Toinen poika kävi nollaluokan, ja on saanut tukiopetusta koko kouluasteen-on nyt löytämässä oman oksansa erityisammattikoulussa-kukaaan kavereista ei piittaa tuon taivaallista asiasta. Vanhemmille teki tiukkaa kummassakin tapauksessa, mutta ovat nyt tyytyväisiä asiantilaan.
Usko vaan, se starttiluokka antaa hyvän pohjan lapsellesi. Ole itse myös innoissasi, niin poikakin on.

Äänestä

keiden kanssa asiaa olette pohtineet ja kuka suosittelee?

tuossa tapauksessa sanoisin kuten koulupsykologi meille kun pojan tuplausta mietittiin; tärkeintä on pitää kouluinnostus ja motivaatio päällä! jos lapsi turhautuu on uudelleen motivointi vaikeaa.

lisäksi peruskoulu päättyy 16v, jos tuplaa niin 17v jos käy startti tai nolla, alku tms luokan sama ikä, jos on jo aloittanut koulun myöhässä ei tuplaaminen oikein onnistu koska lapsi koulusta päästessään olisi jo 18v!! eli kyllä se on sutinut ilman tokaria kortistoon sitä ennen.. siksi nuo asiat on ajoitettava oikein niin että siitä on lapselle suurin hyöty.

nyt sitten mielipide; laittaisin lapsen ekalle ja alusta asti pitäisin tiiviin yhteyden opettajaan ja toivon että hän on "hyvä" ope. jos koulu ei kertakaikkiaan suju niin sitten luokan vaihto. jos ope tietää ongelman ja pohditte sitä yhdessä tietää lapsi teidän olevan samalla linjalla tukemassa se auttaa häntä itsenäistymään.

Äänestä

Avomieheni tyttö on nyt starttiluokalla. Innolla hän sinne meni, mutta sitten alkoi turhautuminen. Olisi halunnut oppia jo lukemaan, mutta sehän opetellaan vasta ekalla luokalla. Laskemaan oli oppinut jo eskarissa ja kirjaimetkin osaa.
Lapsen äiti yritti siirtää kesken vuoden tyttöä ekalle luokalle, mutta eihän se onnistunut. Lisäksi starttiluokalla on häirikkö, jota ei saada kuriin.

Tuttavani poika kävi taas eskarin kahteen kertaan ja hän oli tyytyväinen ratkaisuun. Poika oli paljon kypsempi kouluun.

Toisaalta silloin kun itse meni kouluun niin eihän mitään tällaisia "erikoisratkaisuja" ollut. Kaikki meni ekalle luokalle ja siellä pärjättiin tai ei.

Äänestä

Oma kokemukseni on, että starttivuodesta on pelkkää hyötyä. Oma poikani kävi starttiluokan ja sai sinä vuonna runsaasti uusia onnistumisen kokemuksia. Taitava opettaja asetti tavoitteet yksilöllisesti niin, että kukaan ei turhautunut. Kovalta päätös silloin tuntui, mutta nyt olen todella tyytyväinen. Pojalleni eka luokka suuressa ryhmässä olisi ollut liian kova paikka ja hän olisi saattanut leimautua "looseriksi".
Nyt toinen poikani on menossa ensi syksynä startille. Tiedoissa ja taidoissa ei ole mitään vikaa, poika osaa jo lukea ja kirjoittaa. Hän ihailee isoveljeään ja halajaa kouluun. Mutta hän on myös lapsenomainen, eikä esim kestä pettymuksiä. Olemme varmoja, että psykologin suosittelema starttiluokka kypsyttää hänen valmiuksiaan pärjätä koulumaailmassa. Nyt jo tiedämme, mitä koulu kykenee tarjoamaan aremmalle oppilaalle.
Olemme myös saaneet poikamme vakuuttumaan siitä, että hän PÄÄSI starttiluokalle ja SAA leikkiä koulussa enemmän kuin ekaluokkaliset. Suosittelen lämpimästi.

Äänestä

meneekö hän startille vai ei ...kokemusta löytyy omasta pojasta...sitä ehdotettiin ja sen saa hylätä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti kirjoitti:

Masentaa ajatuskin siitä, että poikamme menisi starttiluokalle eikä ekauokalle. Poika osaa kaikki kirjaimet ja on innokas laskemaan. Syy, miksi hänelle suositellaan starttiluokkaa, on se, että hän alkaa helposti "kitisemään", jos asiat eivät suju, niin kuin hän haluaisi. Tunne-elämän kypsymättömyyttä on siis vielä.

Itselläni on paljon opettaja-kokemusta, jonkun verran myös ekaluokilta. Muistan erään ekaluokan opettajan sanoneenkin, että ekaluokkalaiset saattavat olla vielä itkuherkkiä.

Poikamme on todella innoissaan menossa kouluun. Hän haluaa usein itse kotona tehdä kaiken maailman tehtäviä ja harjoitella "kouluasioita". Emme siis painosta häntä, vaan hän todella itse haluaa harjoitella. Emme tiedä, mikä olisi paras ratkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu