Ylen jutusta unohtui jotain tärkeää

Anonyymi

Kiva juttu. Ihan nättejähän nuo aikuisten naisten prinsessahameet ovat.

Kengät oli sellaiset, että jalat vaurioituu niissä ja koko vartaloon tulee virheasentoja. Mitä järkeä on käyttää tuollaisia kenkiä aina kun menee ulos?

Tärkein kuitenkin unohtui Ylen jutusta: Romaninaisille on jo vuosikymmenien ajan myönnetty hamerahaa tämän ylitseampuvan ja epäkäytännöllisen asun ostamiseen. Erikoisen asiasta tekee se, että toimeentulotukeen jo sisältyy vaatteisiin käytettävä raha. Tämä hameraha on siis täysin ylimääräinen vain romaninaisille myönnettävä taloudellinen tuki.

https://yle.fi/uutiset/3-12394954

11

302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Romanit sortaa minua Baltzarin avulla.

    • Anonyymi

      Ompikohan se tämän kovitti koronan syytä vai minkä kun miulle kävi paha tapaturma. Miun p*elo män umpisolmuun! Onneks miun serkkuin Mertsi malmilta onpi tosi neuvokas jeeno. Kun mie hälle soitin niin hämpä tuli miuta pelastamaan. Hän näytti miulle kuvia meitin kansalliseepoksesta Kamasutrasta ja johan ponnahti p*elo suoraks! Tämän mie kirjutan siltä varalta jos teille sattuupi sama vahinko niin tiedätte miten toimia.
      SE tuo kovittikorona näyttää olevan toi vaarallinen tautinsa kumminkin!
      Römpsänperän Raineri vaan

    • Anonyymi

      kyl on kauniita kuvia saispa ison kalenterin seinälle niin sitä kattoisin aina

      • Anonyymi

        Voin mie siulle rinsan kuvan laittaa. Iisperin ukko otti sen Malmin tepolin huussissa vaan nyt me poikotoitaan tepolia. Hinta 39,90 €.


    • Anonyymi

      Tämä hameraha on syrjivä ja sitäkin, yllätys yllätys, vväärinkäyttävät.

    • Anonyymi

      Saanko mie pikinirahhaa kun mie tykkään pukkeutua pikineihin?
      Pikini-mertsi malmilta vaan

      • Anonyymi

        Strinki pöksyt voipi jolkata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Strinki pöksyt voipi jolkata.

        Mie kävinkin jo "ostamassa" strinkit. Mukavan vilpoiset, tulis vaan kesä pian.


    • Anonyymi

      Minä olen tytön romani ja en ole ikinään saannut yhteiskunnalta rahaa hameseen, vai johtuuko siittä etten ole ymmärtänyt pyytää. Kertokaa nyt minulle mikä juttu tää hameraha juttu on, vai onko vaan typerä vitsi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      292
      8566
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      72
      5191
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      289
      4579
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      63
      3179
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2637
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2012
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1903
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1892
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1793
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1760
    Aihe