Terveyskeskukseen emättimen hiivatulehduksesta?

Olen 14-vuotias nuori ja olen aika varma että minulla on hiiva tulehdus ensimmäistä kertaa mutta en tiedä mitä tehdä sille. En ole yhtään läheinen äitini kanssa ja en luule että hän ottaisi tällaista vakavasti joten mietin voinko mennä terveyskeskukseen tämän takia ilman varaamatta aikaa? Antaisivatko he minulle lääkitystä jos sanon että minulla on se vai laittavatko he minut testeihin? En haluaisi että he katsovat minun intiimialueita.Tämä tuntuu tosi nololta sanoa terveyskeskuksen vastaanottajille mutta mitä sanon heille kun minun vuoroni tulee? Sanonko vain että luulen että minulla on hiivatulehdus ja he antavat minulle lääkettä. En tiedä mitä tehdä tämän kanssa ja se stressaa minua. Kiitos jos vastaisit!

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä terveyskeskukseen pitää aika varata. Sanot vaan millaisia oireita ja mitä epäilet, ei ole mitenkään noloa sanoa, ihan normaali asia. Lääkäri tutkii, ei voi vain sinun päätelmän perusteella määrätä hiivalääkkeitä.

    • Anonyymi

      Teit sitten uuden aloituksen.Jos sinulla todetaan hiivatulehdus niin lääkkeet maksaa apteekissa.Et saa niitä ilmasiksi vaikka olet lapsi.

    • Anonyymi

      Joku pojankoltianen tekee pilaa. Älkää vastatko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3372
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1327
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe