Korjausrakentaminen

Anonyymi

Olen saamassa perinnöksi 1910-luvulla valmistuneen hirsitalon, joka on ollut tyhjillään ja kylmillään 25 vuotta. Talo sijaitsee hyvin lähellä pääkaupunkiseutua, joten mistään peräkylän tuvasta ei ole kyse. Tuvan lisäksi on kaksi isoa huonetta ja lämmitys on puulla. Pönttöuunin lisäksi löytyy valtava leivinuuni ja kaksi puuliettä. Myöhemmin rakennettu kylmä eteinen on osittain romahtanut, mutta perusta näyttää hyvin vahvalle. Vintillä on purueristeet. Neliöitä arvioin olevan noin 70.

Talossa on sähköt, mutta ei vettä. Vesiliittymälle ei ole pitkä matka, noin 100 metriä. Tontti on iso ja suhteellisen hyvässä kunnossa. Talo on mäen päällä. Sen puoleen lähtökohdat ovat kunnossa. Hirret vaikuttaa olevan vähintään 90% kunnossa.

Taloudellisesti olisi varmaan fiksuinta laittaa koko paikka nurin ja myydä tontti. Toisaalta haluttaisi päivittää talo täydellisen peruskorjauksen myötä nykyaikaan vanhaa kunnioittaen. Osaisiko joku arvioida yhtään, paljonko rahaa tulisi uppoamaan? Riittääkö 150000 euroa jos tekisi myös vessan, kylpyhuoneen, saunan ja samalla laittaisi maalämmön taloon? Mitään luksusta ei ole tarkoitus rakentaa, edullisilla materiaaleilla mentäisiin. Tuon summan voisi ehkä jotenkin saada kasaan, pääosin pankin avulla. Oma peukalo on keskellä kämmentä, eli avaimet käteen -periaatteella mentäisiin.

9

172

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävi selväksi ettei täältä voi saada asiallisia vastauksia. Kiitos tyhjästä. Harmillista, että kaikki avoimet palstat ovat trollien pilaamia.

      • Anonyymi

        Joo.. se on tämä sama apina - häirikkö, mikä höpöttelee trolleista ja luotseista ja muista tällä palstalla. Mitään keskustelua ei saa aikaiseksi varsinkaan hirsirakentamisesta, mikä viittaa siihen, että tämän tyypin ainoa missio on tappaa keskustelu hirrestä. Syytä voi vain arvailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo.. se on tämä sama apina - häirikkö, mikä höpöttelee trolleista ja luotseista ja muista tällä palstalla. Mitään keskustelua ei saa aikaiseksi varsinkaan hirsirakentamisesta, mikä viittaa siihen, että tämän tyypin ainoa missio on tappaa keskustelu hirrestä. Syytä voi vain arvailla.

        Kysy nyt p.järven tr olliluotsi vielä tässäkin viestiketjussa ketkä hirsialan toimijat ovat palkanneet ihmisiä häiritsemään sinun trollaamistasi yksinpuheluinesi? 🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Hirsien paksuus ei riitä nykyisiin lämmöneristys vaatimuksiin , joten hirsiseinään joutuu laittamaan lämpöeristettä .

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1535
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      125
      969
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      931
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      92
      879
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      767
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      622
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      621
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      235
      610
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      607
    10. 49
      577
    Aihe