Miksiköhän exät on aina hankalia

Anonyymi

Itseppä on elämänsä pilanneet turha jälkeen on enää voivotella ja katua.
Hankaloittaa miehensä uutta elämää ja katkeroituu kun uusi nainen on parempi ja kauniimpi. Lapset kyllä kasvatetaan hyvin ja komennossa, ja siitäkin ovat katkeria, että mies esittelee uuden äitipuolensa joka osoittautuu lapsille lottovoitoksi.

Ekst jäävät yksin ja itkevät kohtaloaan ja hankaloittaa muiden elämää kyttäämällä, visteillä jaktuvasti lapsille ja antaa oheita, mutta ohjeen kersoille antaa uusi äiti ei entinen.- Monesti lapsiakin suututtaa kun entinen äiti soittelee ja viestittää ja hyvä ettei tule ikkunasta kurkkiin.

Eikä ne edes päästä kotiinsa tarkastamaan huushollia ja siisteyttä eikä hyväksy ohjeita miten elävät hyvää elämää ei muuta kun kinuavat rahaa kaljoihin.

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis miehelläsi on uusi vaimo ja myös uusi äitipuoli , miehesi isäkin on uuden löytänyt . 😂

    • Anonyymi

      Outoa, että aina sun trolleissa mies saa lapset, yleensä oikeassa elämässä naiselle jää lapset ja tapaavat isäänsä joka toinen vl.
      Naurattaa , et appiukkokin on löytänyt uuden onnen ja lapsilla uusi mummopuoli, ja lasten isälläkin on äitipuoli.👏

    • Anonyymi

      Tietysti perherakenteita on vaikka millaisia. Mutta mistään uudesta äidistä ei lapsille koskaan voi olla kyse, eikä uudesta isästä- faktisesti lapsella on ne omat vanhemmat, jotka ovat hänet alulle laittaneetkin.
      Aina voi sopia adoptiosta, oheishuoltajuudesta ja mitä ikinä.
      Onko lapsen etu, että hän kiinnittyy ilman juridista sidettä henkilöön jota hän ei edes koskaan peri, ilman testamenttia, ja biologinen vanhempi voi myöhemmin ratkaista asioita jos side lapsiin on tehty hyvin hataraksi, eli toisen vanhemman uusi puoliso onkin ottanut äidin tai isän roolin kokonaan.
      Saahan sille lähivanhemmalle puoliso ollakin parempi kuin entinen: mutta lasten on hyvä pitää siteitä kumpaankin oikeaan vanhempaansa, jos se vain suinkin on mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe