Noniin eli niin kuin otsikko kertookin minä olen kärsinyt jo 2,5 vuotta kroonisesta hiivatulehduksesta alapäässäni. Vaivani alkoi kun aloitin e-pillerit, joten lopetin ne 2 vuoden käytön jälkeen mutta ei auttanut.
Hiivalääkkeitä en ole syönyt kuin leipää, ettei niiden teho heikkene yms. Nyt viimeviikolla otin suun kautta otettavan hiivalääkkeen sekä femiflor nimisiä maitohappobakteereja 10 päivän kuurin suun kautta sekä i say vaginal infektion emätin kapseleita 7 päivän kuurin. Oireet helpottivat n. 3 päiväksi jonka jälkeen palasivat taas… Söin myös runsaasti marjoja sekä maustamatonta jogurttia tämän ajan ja vältin vehnää sekä sokereita.
Onko täällä kohtalontovereita vai olenko yksin asian kanssa.. kolmen päivän puikkokuurit käyty läpi sekä voidetta käytetty aina rinnalla. Suun kautta otettaviakin olen kokeillut. Terveyskeskuslääkärillä olen käynyt ja määrännyt vain noita perus hiivalääkkeitä. Sukupuolitauti ei voi olla!
Onko siis muut kroonisesta hiivasta kärsineet päässeet siitä joskus eroon vai onko tämä ikuinen vaiva :(…
Krooninen hiivatulehdus
6
392
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kukaan ole kärsinyt vastaavasta??
- Anonyymi
Ei ole ikinä ollut hiivaa, minkälaiset ovat oireet.
- Anonyymi
Kokkareinen valkovuoto (välillä runsaampaa), kutina, yhdyntäkivut, limakalvojen kuivuus sekä polttelu yhdynnän jälkeen
- Anonyymi
Vai on hiivaa piirakassa?
Syö vähemmän karkkia ja herkkuja!! - Anonyymi
yhdyntä lisää hiivariskiä. Kondomi voi auttaa.
- Anonyymi
Mulla ollut nyt puolisen vuotta ja alkoi silloin, kun harrastin yhdyntää ekaa kertaa ja ei ole lähtenyt pois. otin Diflucan yhden pillerin eikä auttanut. Mietin jos kyseessä on se että lääkettä ei ollut tarpeeksi vai mikä homma. Alan olemaan tosi turhautunut asian kanssa ja pelottaa etten ikinä pääse eroon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887