tai ei se edes ole käyttis vaan joku näpertelijöiden kyhäämä surkea yritys tehdä käyttis.
Windows on huono käyttis
Anonyymi
2842311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 145 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 284
Vanhimmat
Se on sitten samanlainen kuin Linux Mint.
Bios väittää Linux Minttiä Ubuntuksi?
Taitaa olla joku peräkamari viritys tuo Linux Mint?
Ubuntu toimii! windows ei toimi!
Ei se bios mitään väitä, vaan jotain muuta siinä on taustalla koska ei Bios tunnista käyttiksiä. Sitäpaitsi yleensä Linux Mint pohjautuu juurikin Ubuntuun, poikkeuksena LMDE eli Linux Mint Debian Edition!
Windows ei toimi ja myös Ubuntu ei toimi, miksi tällaista huuhaa sekoilua.
Tulispa sellainen päivä ettei näitä idioottikirjoituksia olisi tällä palstalla.
Jos joku ei muka toimi niin kerro miksi, perustele miksi kirjoitat näin vai onko se vaan mielipide millä ei ole sen suurempaa arvoa. Yhtä hyvin voi kirjoittaa että varis lentää varastoon siis samanarvoinen kommentti eli yhtä tyhjän kanssa.
Näin se on!
Ubuntu toimii loistavasti! ÄLÄ VALEHTELE!
Ubuntu onkin hyvä!
Ubuntu on toimiva!
Totta! Windows on surkea!
Microsoft on tunarointiloopissa josta ei näytä olevan ulospääsyä. Joka kerta, kun yritetään paikata edellisen päivityksen aiheuttamia ongelmia, luodaan tukku uusia. Windows on niin valtava vuorovaikutteinen könttä, ettei kukaan enää tiedä, mitä muutos jossain vaikuttaa muualla. Kuinka tällainen koodi voi täyttää GDP-asetuksen vaatimukset?
Huono on!
Ubuntu TOIMII MAINIOSTI!
Näin ON!
Ubuntu on loistava!
Ja todella huono sellainen,, Windows-päivitykset ovat viime aikoina kunnostautuneet toden teolla tietokoneiden jumittamisen suhteen. Valitettavasti jakelussa on taas yksi ”jumipäivitys”.
Saastuneita ja Kyllä. Muutenkin Win 10 on paska se on! ei sillä voi edes pelata, kuva on sumea ja äänet surkeat. Ja se latenssi! Muista myös 4 ytimen ongelma!
Tunaroihan se, Intian lapsikoodarit kyhää windowsia ja MS ökyrahastaa alipakattujen työllä.
Ja jälkikin on sellaista että vakavia aukkoja putkahtelee vähän väliä.
No mutta Pitää kuitenkin muistaa, että vain windows on tubutin.....†
Ubuntu on tietokoneen hieno k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !
KYLLÄ! Meillä naapurin intialainen windows särki viisi SSD-levyä. Oli päässyt kairautumaan seinän läpi meidän wifi verkoon. windowsin kehittäminen onkin kuulema jo lopetettu. Rahattomille on vielä Mint.
Määhää koollii joo hooiittoon!
Kuvansumennus estää pelaamisen.
Se on sitä että näyttää kuin katselisi peliä verhon läpi ja tummat kontrastit on sumuisia ja taustaresoluutiot on puolittuneet. Sama koskee valkoisiin mutta niissä ei hyppää niin silmille.
Tämäkin vain w10 ongelma.
Lisäksi 4 ytimen ongelma.
winku on intian kurttaus!
Ubuntu toimiikin,
Winkussa ei edes USB-tikku toimi.
Windoosa on kivireki!
Iskikö sille haitake, Pienikin vieton haittaohjelma voi olla merkki hyvi saastuneesta windows laiteesta.
Ja eikun uusi BSOD ! kamalaa!
Joten windoosa ----> 🚽
PAha ongelma Windowsin kaamea äänilatenssi on järkytys.
Ubuntu on loistava!
Kyllä! Vaihdoi alustaa! 💗 UBUNTU 🇫🇮
Varsinkin kun ei asenna mitään turhia windows managereita.
Ei ole! Surkee toi windows.
Ubuntu on hyvä!
Ubuntu on hyvä!
Vahda Ubuntuun! se toimii.
Kyllä Ubuntu toimii!
Ihan kuin saimaanvihapapparaisen kauhakin!
UBUNTU ON LOISTAVA!
Parashan on 💗 UBUNTU 🇫🇮
Parashan on 💗 UBUNTU 🇫🇮
Älä tule sininen ruutu mandra, Windows ja tuli kuiteskin.
W11 lirissä! Microsoft myönsi nolon ongelman: suurten tiedostojen kopiointi voi saada Windowsin matelemaan.
Saako w10 kuvansumennuksen pois
Nyt kun kympillä yritän pelata on kaikki tausta ihan sumeeta.
Windows on surkee!
Windows on surkea!
Messukeskuksessa Helsingissä 16. marraskuuta järjestetty Apotti-tukihenkilöiden koulutuspäivä on herättänyt runsaasti keskustelua ja huomiota. Aikaisemmin julkaistussa Helsingin Sanomien uutisessa tapahtumaan osallistunut lääkäri kritisoi tapahtuman muistuttaneen mainostilaisuutta.
Hänen mukaansa osa paikalla olleista oli kuvaillut koulutusta ”herätyskokoukseksi”.
Tilaa tästä Tivin maksuton uutiskirje – Kokoamme it-alan kiinnostavimmat puheenaiheet sähköpostiisi joka päivä.
Myöhemmin julkisuuteen on ilmestynyt myös tapahtumassa esitetty Apotti-reggae, jota soitettiin tapahtumassa. Kappale levisi nopeasti sosiaalisessa mediassa. Myöhemmin se on saanut lukuisia mukaelmia sekä cover-versioita.
Windows on huono käyttis
tai ei se edes ole käyttis vaan joku näpertelijöiden kyhäämä surkea yritys tehdä käyttis..
Parashan on 💗 UBUNTU 🇫🇮
Windows on huono käyttis
tai ei se edes ole käyttis vaan joku näpertelijöiden kyhäämä surkea yritys tehdä käyttis..
Windows on huono käyttis
tai ei se edes ole käyttis vaan joku näpertelijöiden kyhäämä surkea yritys tehdä käyttis..
Windows on huono käyttis
tai ei se edes ole käyttis vaan joku näpertelijöiden kyhäämä surkea yritys tehdä käyttis..
On se kamala!
Ei Windowsin käytölle ole mitään perusteita.,....
Nyt Saksa kielsi Microsoftin pilvipalvelun käytön kouluissa!
Tutkimus: 39 prosenttia yrityksistä on heikkoja kyberturvallisuudessa
Julkaistu: 02.12.2022
NETWORKS BUSINESS
Kyberturvayhtiö Nixun julkaiseman tutkimuksen mukaan 39 prosenttia pohjoiseurooppalaisista organisaatioista on kyberturvallisuudessaan heikolla tai välttävällä tasolla. Tutkimus paljastaa myös, että toimitusketjujen turvallisuudesta on tulossa seuraava suuri huolenaihe, ja että riskienhallintaan keskitytään yllättävän vähän.
Nixu Cybersecurity Index mittaa pohjoiseurooppalaisten organisaatioiden kyberturvallisuuden tasoa arvioimalla neljää kyberturvallisuuden osa-aluetta: nykytilaa, johtamista, taloudellisia investointeja ja tulevaisuuden kehityssuunnitelmia. Tässä ensi kertaa toteutetussa tutkimuksessa organisaatiot saivat keskimäärin 67 pistettä, mikä on hädin tuskin tyydyttävä tulos asteikolla 10–100. Pisteet perustuvat itsearviointiin.
Tutkimuksen mukaan tietoturvatietoisuus nähdään kriittisimpänä kyberturvallisuuskykynä, ja organisaatiot aikovat vahvistaa sitä seuraavien 12 kuukauden aikana. Toisaalta kyberturvallisuuspäättäjät painottivat riskienhallinnan merkitystä yllättävän vähän. Vain 24 prosenttia sanoi, että riskienhallinta on yksi kriittisimmistä valmiuksista, ja vain 21 prosenttia aikoo vahvistaa sitä seuraavan vuoden aikana. Silti yli kolmannes vastaajista (38 %) sanoi, ettei riskienhallinta ole heidän organisaatiossaan hyvällä tolalla.
- Tämä osoittaa, että kyberturvallisuutta on pidetty enemmän teknisenä asiana kuin kiinteänä osana yritysten riskienhallintaa. Todellisuudessa kyberturvallisuus on kuitenkin ennen kaikkea riskienhallintaa, ja sitä pitäisi käsitellä olennaisena osana liiketoimintaa, sanoo Nixun hallinnoitujen palvelujen johtaja Jan Mickos.
Toimitusketjujen turvallisuuden kasvava rooli on yksi keskeinen trendi, jonka tutkimus paljastaa. Vastaajat pitävät sitä kyberturvallisuuden polttavimpana puheenaiheena seuraavien 12 kuukauden aikana. Se on syrjäyttämässä kiristyshaittaohjelmat, jotka ovat olleet vastaajien mukaan kärkiaihe viimeiset 12 kuukautta.
Tyypillinen toimitusketjun kyberhyökkäys voi kohdistua yksittäiseen kriittiseen palveluun, joka on laajasti käytössä tietyllä toimialalla. Esimerkiksi vähittäiskauppa on jo kokenut tällaisia hyökkäyksiä, kun maksujärjestelmiin on murtauduttu.
siksi Vaihdoi alustaa! 💗 UBUNTU 🇫🇮
Windowsissa ei toimi mikään!
On tää windowsmailma mennyt hankalaksi!...
En kyllä voi suosittele windowsia kellekkään!
Mitään ei opita vaikka windows imee viruksia vuodesta toiseen!!
Nyt meni pilvi bannaan
Ranska on jo aikaisemmin kieltänyt hallinnon tietojen säilyttämisen Microsoft 365:n pilvipalveluissa.
Surkuhupaisaa.. On se nyt todettava että Windows on IT-alan suurinta PASKUUTTA!
Microsoftin mukaan verkot, joissa MFA oli käytössä, estivät tämän hyökkäyksen riittävästi. Tämä johtuu siitä, että hyökkääjät eivät voineet käyttää varastettuja tunnistetietoja laitteidensa rekisteröimiseen. Kuitenkin verkot, joista puuttui MFA-suoja, antoivat hyökkäyksen edetä. Sen sijaan valtuustietojen varastamiseen hyökkääjät käyttävät perinteisiä tietojenkalastelutekniikoita, jotka huijaavat käyttäjiä laillisen näköisten sähköpostien kautta ja ohjaavat heidät väärennetyille tietojenkalastelusivuille varastaakseen tunnistetietoja. Täällä hyökkääjät suunnittelivat phishing-verkkosivut Office 365:n kirjautumissivuiksi bluffatakseen uhreja.
Tietoturvatutkijat ovat tuoneet esiin vakavan teknisen vian Microsoft Defender -haittaohjelmien torjuntaohjelmassa. Lyhyesti sanottuna Microsoft Defender paljasti AV-sulun kenelle tahansa, jolloin mahdolliset vastustajat voivat hyödyntää tai ottaa käyttöön haittaohjelmia samalla kun välttelivät havaitsemista.
Edge sotkee fontit!
Microsoft Edge esittää sivun saman tien järjestelmän oletusfontilla ja vaihtaa suunnittelijan valitseman fonttiin tilalle.
Intian lapsikoodarit kyhää windowsia ja MS ökyrahastaa alipakattujen työllä.
Ja jälkikin on sellaista että vakavia aukkoja putkahtelee vähän väliä. Mieti!
Aivan loistavasti!
Mutta Windows ei edes kopioi oikein!
Ei siittä ole kuin leikkiin. Windows 10 = ongelma
Poista windows ennekö tulee enemmän tuhoja!
Pienikin vieton haittaohjelma voi olla Pienikin vieton haittaohjelma voi olla merkki hyvi saastuneesta windows laiteesta.
Windows on kamala!
Huomasin kanssa että akun kesto putos w11 päivityksen jälkeen!
W11 korkataa ihan samoilla tavoilla kuin W10.
Aikaa kuluu 30 sekunttia!
Näin se on.
W10 laitetuki on tosi surkee, ei toimivia ajureita.,
Ubuntu on loistava.
Jaa saimaansekoojan huomio!
W10 on kamala! mikään ei toimi kunnolla!
W11 No kyllä pulpahtee.. ja vakoiluu luirahtelee.
Winku on surkee!
Jaa se Kollivapunen!
vs.
tri-vindovs-mieli-ala
Saimaansatusetä papparainen ✞
Huomasin että W10 tuhoo jatkuvalla kirjoittamisellaan ssd-levyt hetkessä!
Joten windoosa ----> 🚽
Winku menee kuin mummo lumessa.
Nyt olen pulassa
Helmikuun 2023 päivityksen jälkeen kaikki käyttöjärjestelmäni eivät toimi. Pääty jumiin!
Windows on haitake.
Ubuntu on loistava OS.
Ubuntu on loistava!
Ubuntu toimii! Winku ei!
Sinol-kansan kutsuhuuto! Sinol-ajat ovat palanneet!
Intian viidakoissa rummutus kantautuu. Windowsin kaatumisilmoitus rummutetaan.
Ubuntu on loistava!
Poistin WINDOWSIN!
avaajalla rehellinen mielipide!
Syytä olisi koska Vihapapparaaainen ei käy täysillä!
Windowsin ongelmista syytetään käyttäjää ja muita laitteita!
On se ihme touhua kun ei voida myöntää että ongelma asiaan on itse Windows.
Windowsin ongelmista syytetään käyttäjää ja muita laitteita!
KYLLÄ! Nyt sitten tarkkana niin winkujen kanssa.
Joo! ⛔ Microsoft 💩
Miksi Windows ei vapauta muistia.
Kun auki esimenkiksi useita selaimmia ja kone hidastuu kun swappaa. Kun sammuta niistä vaihka kaksi! PASKA!
Windowshan on paaaaaskaaa!
Samaa mieltä!
Totta! Windows1O_Reikämiehet!
Vieläkö koollli surffailet homoporno-sivuilla? Sinähän kuulemma tykkäät siitä - samoin kuin niistä hänen peräreikäviesteistä. 👿
Top 10 Windowsongelmaa.
1. Tila ei riitä Windows-päivityksen asentamiseen
2. PC käynnistyy hitaasti
3. Tiedostot avautuvat väärässä sovelluksessa
4. Windows käyttää 4G-dataa, kun et halua
5. Et voi toistaa DVD-elokuvia
6. Liian monta ilmoitusta
7. Yksityisyysasetuksesi eivät sovi sinulle
8. Järjestelmän palauttaminen on kadonnut
9. Liian monta ponnahdusikkunaa Microsoft Edgessä
10. Tulostinongelma
Vaihdoin Ubuntuun.
Ubuntu on hyvä!
Mua ärsyttää se w10 "neljän ytimen ongelma"
Jos kunnon kone w10 ei pysty sitä hyödyntään.
On se ihan perseestä!!
Mua ärsyttää se w10 "neljän ytimen ongelma"
Jos kunnon kone w10 ei pysty sitä hyödyntään.
Sanosit suoraan paska!
Vapusen takapuolesta tullut käyttis
Nyky windows ja mikään ei toimi!
Vintous on surkee os.
avaajalla rehellinen mielipide
Miten poistan nyt windowsin heti pois.????
Missä windows, siellä rypistellään peräreikiä!
90-luvulla suureen suosioon noussut sanonta.
windowseissa teksti suttuista ja kuva sumeeta.
Windoosa saastuu aina
Win-hih-huli, Uhka kansalliselle turvallisuudelle.
Witutinwajakkeja ei voi auttaa Pahanlaatuisina psykopaatteina..
Ubuntu on paras
Heh heh. Poistin windowsin ennen sen asentamista
Joo, Windows täys paska!!!! Saatanan vähän toimivia pelejä ja nekin harvat täyttä paskaa ja todella antiikkinen systeemi.
UBUNTU ON PARAS
Windowsin hullut uskovaiset levittelee valheita minkä ehtii, tältä pohjalta Windowsissa ei ole mikään totta. Kaikki Windowsissa on valhetta.
Winkurahiihuli, Perseilevä 80+ vuotias papparainen. Istuu koneella ja häiriköi jatkuvasti!
Onko Windows 11 sellaista ohjelmaa joka päivittää ajurit toimiviksi?
Windows 11:n yllättävää uutta ominaisuutta viimeisimmässä esikatselupäivityksessä, Intel tekee vakavasti päätä raapivia muutoksia GPU-ajureihinsa.
Aivain surkeuspaskaa on windows
saa viellä niin koneet kuin käyttäjät hörähtelemään lisäksi aiheuttaa dementiaa!
Miten poistan intiankurttauksen.
Tolaaseen windoowsin joka on ihan perkelee rumakin!
Ja Windowsin käyttäminen lörpäyttää
Ei vaikka kourallisia appaa viagraa sun muuta, niin ei, ei, ei.
Asiointi ei onnistu enää millään windowsilla
Kaikki julkisen palvelut on joko kaatuneet tai sitten winukka ei pääse minnekään asioimaan.
windows koodataan Intiassa!
Kyllä näin on, Windows on tietoturva katastrofi!
Ubuntu on aivan loistava!
Wiinku on jatkusvasti nurin!
WINKU! Made in Intia
Suljitko ikkunan ja kuvittelet että se katosi!
Ei Windowsin muistiin jää tekemäsi
Ja utelias koneelle tulija mm poliisi tai joku muu saa parinlla painalluksella esiin tekemäsi!
TAAS VALHEITA! k_o_l_l_i_m_a_a_t_t_o_r_i on valeheleva multinichihhuli!
Ja nassikoiden räpellys!
Windows ei ole käyttöjärjestelmä
Vaan se on vain käyttöympäristö, koska siinä saa pääkäyttäjän oikeudet vain yhdellä klikkauksella, mikä ei ole oikean käyttöjärjestelmän toimintatapa.
Ubuntuhan on loistava!
Sininen ruutu ja suruhymiön kanssa otsikon terveiset. Ei korjaudu itsekseen, eikä edes asennuslevyn avulla.
windows alamäki olisi muutenkin ollut nähtävissä!!
Windosin käytön arkea.
Kun tuntuu olevan paljon ongelmia, menee sormi suuhun. Kun tuntuu kaikki olevan ok, menee sormi pyllyyn. Saimaalla näin!
Windows on ihan täynnä BUGEJA. Ja Vakoilua!
Mitäs siellä bongipiipussa nyt käryää, kun tuollaisia ilmaisuja pukkaa....† Kun Windows bugittaa.
Ubuntu on loistavan hyvä!
Ubuntu on todella hyvä!
Saimaalla windows hajoaa, miksi?
Windows! Lisää lunta tupaan. "Iso muutos viime vuonna 300%: Windows-hyökkäysten määrä kovaan kasvuun. Yksi viime vuoden isoja muutoksia on Windowsiin
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Windows hirvittää!
Pahanlaatuisina psykopaatteina ainoa vaihtoehto on pistää ne suljetulle osastolle pilaamasta kanssaihmisten elämää. Paatuneimpien kohdalla myös eutanasia saattaisi tulla kyseeseen hoitona.
Mielenterveys järkky pahasti. Hah hah... Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
Windowsilla ääni ja kuvakin tulee eriaikaan...
AVAUS ON TÄYTTÄ ASIAA!
Poistin juuri windows
Hah hah...nyt paska lähti. Hajoitti vielä levyasemankin lähtiessään
Nassikoiden kyhäämä!
Windows on epävakaa ja turvaton käyttis?
On se sellaista!
Yhdyn avaajaan!
k-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i huomasi persilmällään naapurin urkkijan!
Windtoosa on nassikoiden kyhäämä kurttaus!
Windowsin käyttökokemus on järkyttävä ja pelottava. Samaa ei voi sanoa linuksista, joka on Toimiin vakaasti, varmasti ja turvallisesti! Windoosi on nassikoiden kyhäämä kurttaus.
On kivireki!
Kyllä tämä Windows 11 on paska
Kokeilin eri linukseja ja myös muita Windows distroja
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Wintoosissa on tulostusongelma! Kuin USB ja Wlan ongelmakin. 4 ytimen ongelma, Kuvansumennus ongelma, ääniviive ongelma, päivitys ongelmat, kaatuilu ongelma....
K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i-. Toi trooleson on pöpilästä karannut hullu.
Vain windoosa on huono
Se nautiskelee Sinolia......†
windows on vaarallinen
Seitsemän kriittistä Windows 10 -heikkoutta vahvistettu.
ÄRRÄPÄITÄ tulee kun windows 10 ei vaan toimi!
""""""""""""""""
Totta se on, Vältä nettipankkien käyttöä Windowsilla
Kaksi toisistaan riippumatonta tahoa kehottaa kuluttajia välttämään nettipankeissa vierailua, mikäli tietokoneessa on Windows-käyttöjärjestelmä.
W10 on itsessään jo haitake, vakoilee ihan kaiken.
Saimaahalla Sinolin shangri-la ☠
Kiovasta kulkee edelleen länsiaseita palestiinalaisille! 💣
Zelenskyi sotii Israeliakin vastaan! 🚀
Se on onneton!
Windows-suppo saatavilla!
Käytetään sisäisesti takaportin tukkimiseen windoksessa. Iiik!
Pienikin vieton haittaohjelma voi olla Pienikin vieton haittaohjelma voi olla merkki hyvi saastuneesta windows laiteesta. ;(
K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i-s-t-a on angeeta! Pelle kun on Ukrainafani!
Kuolema Zelenskyille
Jaa siittä kuopionapinasta!
Sitähän se sitten on!
Vaihdoin Chromebookkiin! Mahtava laite 😋
Onko 32b w10 home nopeampi kuin 64b
W10 ja W11 on tunnetusti ongelma. Mokkuloiden toiminnassa.
Asiahan on niin!
Windows on ihan sysipaska kurttaus.. kama sellainen!
Ubuntu on loistava!
Winkuhan on pelkää roskaa!
Kyllä Ubuntu toimii!
UBUNTU ON LOISTAVA!
Normi mikkisontaa!
Windows on vaara!
Winkussa ei toimi edes 4G mokkula!
EI KÄY! KOLLIMAATTORIHAN ON KAUHAHOMO! linuks valheiden levittäjä.
W11 4 ytimen ongelma.
Saimaanapinan ajatusmailma on ihan kuvitelmissa ja saduissa!
En muuten olisikaan arvannut!
Windows 10 ääni ongelmat
Windows 10 Wlan ongelmat
Windows 10 tulostin ongelmat
Windows 10 näyttöresoluuttio ongelmat
Windows 10 levyasema ongelmat
Windows 10 päivitys ongelmat
Windows 10 vakoiluongelma
Windows 10 TV-mokkulaongemaa
Windows 10 Nettikku ongelmaa
Windows 10 laittaa bioksen päreiksi
Windows 10 Hitsaa prosessorin oikosulkuun
Windows 10 korruptoi kiintolevyt ja muistitikut
Windows 10 hajoittaa polttavat asemat.
Windows 10 saa tulostimet ylikuumiaan
Windows 10 yms ongelmat..
Hidas ja kaatuilevi!
Avaus on oikeesti asiaa!
Hakkeritapahtumissa Windows korkataan noin 30 sekunnissa.
w10 kernel panikoi vähän väliä.
Asensin W10, nyt kone pörpöttää ja turahtelee !!
Vietävän W10 hidastui radikaalisti ja uinahti sitten kokonaan.
Windows 10 pilaa elämän :(
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Olen nyt seurannut kaverini Windows 10-elämää muutaman kuukauden ajan. Jatkuvasti tulee jotain ongelmia vastaan, pankkimaksut ei onnistu jne... Näitä ongelmia ei ollut ennen kuin hän päivitti "seiskasta" "kymppiin". Nykyään tuntuu olevan aivan sama mitä lääkkeitä menee ja mitä nestettä ikeniin, hyllyt täynnä lääkelevyjä ja kossu-. ja kiljupulloja naukkaillen kaiket päivät menee. Windows pyörii päin helvettiä ja joka päivä joutuu joko etsimään netistä fixausta ongelmaan tai tekemään uudelleenasennuksen kun joku päivitys tuhoo jonkun.
ææææææææææææææææææææææææææ
On se vaan niin! MITEN MADOTAN TÄN WINDOWSIN!
Onkos tulta! Windowsin käyttö on vaarallisempaa kuin tupakan poltto, Yhtä kalliittakin molemmat!
Loistava Ubuntu!
Mieleni nyt pajoitin!
Idioottit mokailee!
W11 nykii videoissa joka 4 sekuntti.
Se onkin hyvä!
Syy varmaan koska windows koodataan Intiassa. !!!
mahdottoman paha haittapesäke on Windows.
UBUNTU ON LOISTAVA! JA TOIMIVA!
On se surkee!
Toi on ihan totta, Toi!
Aivan mahtava!
On se kamala!
Ubuntu on loistavan hyvä!
Ubuntu on toimiva!
Dragikoominen draama lähempänä!
Potilaskertomus.!!!!!
Korttien pelaaminen särpiällä. Länsi irtisanoo turvallisuustakuusopimukset Ukrainan kanssa ensi tilassa
Sopimukset turvallisuustakuista Ukrainan kanssa eivät "elä" kauan
------------------------------------------------------------------------------------
Heh.
Kiovan kansainvälinen kerjäläinen käyttää itse tukirahoja mm kiinteistöostoihin pitkin mailmaa!
nyt lähti windows koneelta!
JOoooooooooooo
Totuus: Microsoft vuotaa - windows saastuu
Totuus: Microsoft vuotaa - windows saastuu
--------------------------------------------------------
Ja Mint toimii!
Pelijätin hihna hittti kiinni Microsoftin oikkuihin.
UBUNTU ON LOISTVA
Microsoft vuotaa - windows saastuu !!!!!!!!!!!!
Windows on perseestä!!!!!
MENE JO!
Windowshan ei toimi!
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden harkitsee armahtavansa etukäteen useita ihmisiä, joiden hän epäilee olevan tulevan presidentin Donald Trumpin kostolistalla, kertovat useat yhdysvaltalaismediat.
Mahdollisiin armahdettaviin ennen Bidenin presidenttikauden päättymistä kuuluvat muun muassa entinen Valkoisen talon koronavirusneuvonantaja Anthony Fauci ja republikaanipuolueen näkyvin Trump-kriitikko Liz Cheney.
Heitä kumpaakaan, kuten ei monia muitakaan mahdollisesti armahdettavia, ei ole syytetty mistään rikoksesta. Vastaavia armahduksia ei ole myönnetty aiemmin Yhdysvaltojen historiassa.
Huh huh! Diktaattorointia!
Windows on kaatuileva ja se ei toimi! Mutta se vakoilee!
Totta turiset nyt!
WINDOWS ON ETANA!
Äärimmäisen kriittinen turva-aukko löytyi Windowsista.
Se on totta!
W11 se vasta paska on!
Ubuntu on loistava!
UBUNTU ON PARAS!
Windows on ihan ok, kunhan sen sisukset saisi vaihdettua Linux-kernelin päälle suoraan toimivaksi ja emulaatiolla sitten vanhat Win32 softat. Itse tykkään Windows 11 käyttöliittymästä.
Huomaan oman softan kehityksessä kuinka antiikkinen Windows kerneli on, se on tosi jäykkä koodata ja hidas, esim. saman datapaketin käsittely omalla softalla Windowsissa kestää yli 9s, kun WSL2 alla (Ubuntu) noin 3.5s, monisäikeistys käytössä ja prossu Ryzen 5950X
En kyllä uskaltaisi käyttää minäkään windowsia.
Olen vuosikymmenten aikanä käyttänyt kaikkia W-käyttiksiä (ei 11) ja lukuisia Linux-distroja. Mieleen on jäänyt vain huonoimmat: Windows Millenium ja Windows 8. Edellinen kaatui jopa alle puolen tunnin välein omiin sotkuihinsa ja jälkimmäinen oli tehty puhelimia, ei tietokoneita varten. Linuxien kanssa ei ole ollut ongelmia.
Windows on heikoin lenkki
Suorastaan tietoturvan katastrofi.
Itse ihastuin uudelleen Windowsiin, ensin ostamalla Win10 Pro omaan uuteen PC-koneeseeni 2021 ja päiviin sen Win 11 Pro:ksi. Kyllä se on paras käyttis, siis normaaliin PC desktop käyttöön. Hyvin tuettu ja apinakin osaa sitä käyttää.
Kaukana on ne ajat kun Microsoftin mielestä Linux oli syöpä.
Linux on taas omiaan toimimaan taustalle erilaisten palveluiden pyörittäjäksi, kummallakin on omat hyvät (ja huonot) puolensa.
Esim. mulla on 5120x2160p -näyttö pari muutkin näyttöä vierellä, ei onnistu esim uusimman Linux Mintin asennus, koska liian korkeat resoluutiot, sain toimimaan kun otin vain yhden 2560p näytön käyttöön, mutta kaikkee tämmöistä, Mint/Ubuntu on hyvä ehkä vanhempaan PC koneeseen siltikin.
Eihän nyky windowsissa mikään toimi!
W10 kuulokkeet
Voiko Windous10 asentaa langattomat kuulokkeet ja miten?
Aivan paska!
Aivan surkea käyttis!
Kyllä se on huomattu ja karvaasti. Lähes kaikki ITC ongelmat johtuu Windowsin paskuudesta!
On tosi onneton!
Kollivapusenoudoksuvanmalairen maine täysin mennyttä! 🙊
Windows helvetin läpi käynyt
Oli se kyllä tuskaa ja witutusta. mutta onneksi siittä voi päästä pois! Windows helvetin läpi käynyt.
Witutinwajakkeja ei voi auttaa
PsykopaattiWajakit
Pahanlaatuisina psykopaatteina ainoa vaihtoehto on pistää ne suljetulle osastolle pilaamasta kanssaihmisten elämää. Paatuneimpien kohdalla myös eutanasia saattaisi tulla kyseeseen hoitona.
Sekava söhellys missä mikään ei toimi niinkun pitäisi ja kaikki sekaisin.
Windowsha on intialainen buginen kurttaus.
Windows on idioottien käyttöjärjestelmä.
Ihminen joka toistuvasti kävelee päin kiviseinää ja toistaa toistamistaan tätä toimenpidettä ja jopa maksaa siitä.
On siinä tuskaa, ihan turhan kanssa.
Tuohon voin yhtyä.
Sekaisin kuin seinäkello ↗↘↷↱↯↺↪↗↙ K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i-.
TäysPaska® 💩
Nyt on asiaa!
Montako vuotta vielä
Päästä eroon Kollivapusen perseilystä!
K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i ☠ ei osaa lopettaa winhihhulointia!
Jaa nassikoiden kyhäämä kurttaus!
Nassikoiden kyhäämä kurttaus!
Suattaa olla, mut erittäin hyvin toimii ja pelaa minulla edelleen Windovs 7, ei mitää bropleemia ole ! Enkä aio vaihtaa,jos tulee ongelmia,en tartte tietsiä ollenkaan.
Windows on ammattilaisten tekemä laatutuote, paljon parempi kuin mitkään linkurat erikseen tai yhdessä.
Aivan paska!
Ihan nassikoiden kyhäämä!
Otsikossa on asia!
Paapparainen Winkurahousut jalkaan ja rämpimään ongelmien suohon windoosileikeissä!
🤣🤣🤣
Naapuri asensi koneeseen jonkun win 11:sta niin räjähti koko kone. Varoitin kyllä mutta myöhäistä nyt.
Onpa kyllä kätevä tämä Linuxi, kun valmiustilan jälkeen jää usein prosessori jumiin täysille herzeille ja lämpöä hohkaa. Ilolla mielin käynnistelen konetta uusiksi, kun ensin hölmösti ajattelin säästäväni aikaa valmiustilalla. Jos haluan tietää tulostimeni mustetasot niin ehei sitähän ei näe mistään hiirellä klikkailemalla vaan pitää terminaalissa asennella joku hieno komentorivisovellus komennoin sudo apt intall pläplä. Voi kylläpä lämmittää mieltä kun tulee ihan 20 vuoden takaiset dos-ajat mieleen. Inttelin integroidulle näytönohjaimelle ei myöskään löydy ensimmäistäkään säätöä, ilmeisesti Linux on niin täydellinen ettei mitään asetuksia tarvitse muuttaa! Äänentoistolle tai mikrofoonilleka ei volumesäätöä kummempia löydy. Mitään dos-windowssista tuttuja bat-komentorivitiedostojakaan ei noin vaan kyhätä vaan pitää ensinnäkin selvittää jotenkin että miten ne .sh-tiedostot edes saa suoritettua ja se vaatii taas 10 terminaalikomentoa. Kyllähän tämä käyttis ihan mainio on jollekin mummeleille jotka vaan nettiselainta käyttää, kun kaikki vähänkään hienollisempi säätö vaatii ropellilakin ja 10 vuotta koodauskokemusta.
Ei sitä hyvänäkään voi pitää.
Kaikki sitäkään ei tajua!
Windows kärsii ikivanhasta tekniikasta NT -ytimessä!
Aivan surkea
Parasta siksi PS5 on pelikone!
Ohjelmat lagaa, surkee winku on!
Mielestä se on surkea!
Wn käytä enään mitään MS-soosia!
Aseita natseille!
Yhdysvallat on kumonnut pitkäaikaisen asetoimitus- ja koulutuskiellonsa Ukrainan Azov-prikaatille, jonka alkuperä on juuttunut kiistaan väitetyistä yhteyksistä äärioikeistoryhmiin.
Ulkoministeriön tiedottaja kertoi BBC:lle, että tarkastusprosessissa "ei löytynyt todisteita prikaatin räikeistä ihmisoikeusloukkauksista".
Azov-prikaati, joka on nyt Ukrainan kansalliskaartin yksikkö, ylisti siirtoa ja sanoi, että Venäjän "valheet... saivat tuhoisan iskun".
Moskova tuomitsi päätöksen, ja Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi, että Yhdysvallat on "jopa valmis flirttailemaan uusnatsien kanssa"
Ne tykkää siis natseista!
Tubetuskaan ei onnistu sillä!
Vaihdoin Debianiin! Koska se toimii!
Surkeahan se on! sen me tiedämme!
W11 meni kuolemanruuttun kesken musiikin kuuntelun!
Avast löysi tänään 81 haitaketta kympistäni!
Hei. Täälläkö sai haukkua Windowsin ja ihmiset?
EUROOPALLA PAKKOMIELLE JATKAA SOTAA UKRAINASSA!
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Eurooppa pelkää äänestäjien suutuvan Ukrainaan kadettujen miljardejen aiheuttamiin leikkauksiin! Venäjänpakotteiden johtamaan hinnannousuun!
Trump sanoi että Euroopaa ei oteta mukaan neuvotteluihin, kun he ei halua sodan päätyvän!
Nyt päästiin asiaan!
Trump: Ukrainan ei olisi pitänyt aloittaa sotaa
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump syyttää Venäjän aloittamasta hyökkäyssodasta Ukrainaa. Hän sanoi, että tapaaminen presidentti Vladimir Putinin kanssa voisi toteutua helmikuussa.
Trump antoi myös ymmärtää, että Ukrainan pitäisi pitää presidentinvaalit, ja väitti, että presidentti Volodymyr Zelenskyin kannatus on enää neljä prosenttia.