Putinin tie sotaan

Anonyymi

Putinin tie sotaan
Vladimir Putinin KGB-agentin ura loppui Neuvostoliiton hajoamiseen.
Hän löysi nopeasti uuden tien: ensin byrokraatiksi, sitten presidentti Boris Jeltsinin pääministeriksi ja lopulta Venäjän presidentiksi, joka keskitti kaiken vallan itselleen.
Putin piti länsimaita heikkoina ja sai Donald Trumpin tuen.
Mutta mikä sai hänet hyökkäämään Ukrainaan ja aloittamaan sodan Euroopassa?

4

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan me ihmiset jotka annoimme sen tapahtua, vai onko Putinia nähty sotimassa jossain. Niillä joita ja joiden neuvoja diktaattorit kuulevat ja uskovat on myös se suurin todellinen valta.

      • Anonyymi

        Jääkö Venäjän suur­hyökkäys suutariksi pettävien peltojen ja väsähtäneen armeijan takia? Pekka Toveri: ”Niitä työnnetään uuteen liha­myllyyn”
        Onko Venäjän sotakoneen voimat lopussa ja kalusto kaput? Kysymykset olisivat olleet absurdeja vielä pari kuukautta sitten. Nyt niitä pohtii koko läntinen maailma.


        JAA

        KOMMENTOI


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jääkö Venäjän suur­hyökkäys suutariksi pettävien peltojen ja väsähtäneen armeijan takia? Pekka Toveri: ”Niitä työnnetään uuteen liha­myllyyn”
        Onko Venäjän sotakoneen voimat lopussa ja kalusto kaput? Kysymykset olisivat olleet absurdeja vielä pari kuukautta sitten. Nyt niitä pohtii koko läntinen maailma.


        JAA

        KOMMENTOI

        Kyllä Venäjällä on eniten ydinaseita!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe