Ollaan ostamassa omakotitaloa ja ehtona kaupalle oli talon kuntotarkastus. Nyt myyjä lähetti siitä asiakirjat, mutta kyseessä olikin kuntoarvio. Kannattaako vielä vaatia kuntotarkastusta vai uskaltaako pelkän arvion perusteella tehdä kaupat? Mitään muuta hälyttävää ei löytynyt, kuin kellari, joka tulisi täyttää, koska luultavasti on mikrobikasvustoa. Kyseessä remontoitu 50-luvin rintamamiestalo.
Onko noilla arvioille ja tarkastuksilla isokin ero? Olen pari päivää googletellu asiaa, mutta silti en ole oikein vastausta löytäny.
Jos myöhemmin ilmeneekin jotain, niin voiko asiaan vaikuttaa se, ettei kuntotarkastusta tehty?
Kuntoarvio vai kuntotarkastus
11
144
Vastaukset
- Anonyymi
Kuntoarviossa katsellaan taloa läheiseltä tieltä. Tulos on ihan mitä sattuu. Vaadi ehdottomasti kuntotarkastus. Siinäkin järkevintä olisi valita tekijä itse, kiinteistönvälittäjät käyttävät usein tuttua tekijää joka ei "huomaa" mitään vikoja. Ehdota että maksatte kustannuksen puoliksi ja pyri löytämään laadukas tarkastaja. Kysele!
- Anonyymi
Kuntoarviolla pystytään selvittämään lähinnä rakenteiden kunto ja määrittämään vaadittavat korjaustarpeet, mutta kuntoarvio ei sisällä rakenneavauksia. Jos halutaan tutkia tarkemmin, tarvitaan perusteellinen kuntotutarkastus. Sillä pystytään selvittämään rakenteiden vaurioita, viemäri- j salaojaputkistojen kuntoa jne.
Vanhassa talossa voi olla mitä vaan, tai sitten ei. Riippuu ihan siitäkin, miten remontit on tehty. Onko remonteissa uusittu myös näkymättömissä olevat paikat, esim. perusmuurin vesieristys, salaojat, uusittu viemärit jne... Jos vanhat 50-luvun viemärit on jätetty uusimatta (tontin rajalle saakka), niin älä puutu. 50-luvun vesiputket ja sähköt ovat myös jo reippaasti yli-ikäisiä. - Anonyymi
"Mitään muuta hälyttävää ei löytynyt, kuin kellari, joka tulisi täyttää, koska luultavasti on mikrobikasvustoa".
Mitään muuta, huoh. Eikö hälytyskellot soi?- Anonyymi
Melkoista vähättelyä tosiaan. Kuulostaa aika pahalta jos kellari(kerros?) on käyttökelvoton mikrobivaurion (=kosteusvaurion) takia. Onko pesutilat yläkerrassa, missä käytössä se kellari nyt on? Tietysti vähän pienempi juttu jos "kellarilla" tässä tarkoitetaan vain pientä lattialuukun alla olevaa säilytystilaa. Joka tapauksessa mikrobivaurioitunut tila pitäisi pystyä luotettavasti eristämään terveistä asuintiloista.
- Anonyymi
Kiitos vastauksista. Talo on yksityisellä myynnissä, eli välitysfirmaa ei ole. Arviossa oli kyllä jotain mainintaa viemäriputkistosta, mikä menee välillä tukkoon, mutta sekin taisi perustua omistajan kertomukseen. Myös kosteusmittauksia oli tehty ja kaikki paikat olivat kuivia, mutta ei oltu avattu mitään.
Vaadin siis ehdottomasti vielä kuntotarkastuksen.- Anonyymi
Ei kuulosta hyvältä, kunnossa oleva viemäri ei mene tukkoon. Vaatii siis vähintäänkin viemäreiden kuvauksen. Se ja rakenteiden mahdolliset avaukset maksavat erikseen.
- Anonyymi
Mitenköhän viemärit korjataan, jos kellari täytetään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenköhän viemärit korjataan, jos kellari täytetään?
Niin että kaivetaan auki ja asennetaan uudet putket. Vaihtoehtona on sukitus, riippuu vanhojen putkien kunnosta. Ensin pitää kuvata vanhat putket.
- Anonyymi
Provokaatioksi kutsutaan tätä aloitusta.
- Anonyymi
Aloitus on provokaatio kuntoarvion kirjoittelijalle joka tuskin tietää missä raportin kohde sijaitsee.
- Anonyymi
Tämä tökkäsi silmään: ostajaehdokas sanoo jotenkin vähättelevästi näin.....
Arviossa oli kyllä jotain mainintaa viemäriputkistosta, mikä menee välillä tukkoon, mutta sekin taisi perustua omistajan kertomukseen.
Kenenkä kertomusta tuollaisessa asiassa pitäisi uskoa, jos ei kiinteistön omistajan?
Jos omistajan mielestä viemäri menee välillä tukkoon, niin mitä epäilemistä siinä on?
Mitä syytä omistajalla olisi valehdella asiasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791