Tein viime syksynä osakesalkkuuni muutoksia, myin joitain pois ja ostin mikropiirivalmistajia. Sain paperilla 8000 euroa voittoa ja nyt avasin verokirjekuoren ja siellä oli kahden tonnin veromätkyt. Salkun arvo on pudonnut just tuon 8000 euroa helmikuun jälkeen. Tämähän on pirullinen systeemi, vaikka salkku ei ole kuin romahtanut 8000 tonnia, niin saan maksaa samasta summasta pari tonnia veroa. Ei siis kannata muutella salkun sisältöjä tai sut ryövätään heti verottajan toimesta. Eli kahden kuukauden nettoeläke menee suoraan valtiolle.
Joudun myymään parin tonnin edestä osakkeita, jolloin salkun arvo taas romahtaa.
Joudun myymään parin tonnin edestä osakkeita, jolloin salkun arvo taas romahtaa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomi on puolisosialistinen maa, joka ryöstää ihmisten ansaitsemat rahat. Kertomasi epäkohta on vain yksi monien muiden joukossa.
Täällä joutuu maksamaan myös veroa inflaatiosta! Jos ostat kiinteän sijoituskohteen ja myyt sen 20 voden kuluttua, hinta on noussut ehkä inflaation verran, siitäkin arvonnoususta menee vero.
Juu -Suomessa rehellisesti on aivan hel-eve-tin vaikeaa rikastua, ellet ole hyvän alan yrittäjä tai lain säätämissä rajoissa rehjuava äärimmäisen fiksu ketku.
Onneksi olkoon kuitenkin hyvistä kaupoista.
Ei rikastuminen ole ja sen ei kuulu olla mikään automaatio. Vain onnistuneilla valinnoilla se onnistuu. Ja kukaan ei myönnä olevansa rikas vaikka rahaa olisi 100 miljoonaa euroa.
Osakesäästötili on tehty juuri tuon takia. Voit muokata salkkua ilman veroseuraamuksia.
Muuten kyseessä on erilliset kaupat. Myyt jotain voitolla -> ihan sama mitä teet sen jälkeen rahalla, maksat verot voitosta.
Myydessäsi saamasta voitosta maksat veron . Eiks toi ole aivan oikein. Vuosi vaihtuu ja teet huonoja ja oikein huonoja kauppoja joista saat tappio vähennystä seuraaviin hyviin kauppoihin . Ne kuittantuvat
mutta jos tekee tappiota niin ei voi vähentää ja onkos vielä niissä se aikaraja , eli 20v vanhoilla tappiolla ei saa nykyisiä voittoja vähentää 🤣
Kiitokset+lohduttavista+sanoista.++Oma+syyni+se+oli,+innostuin+liikaa+muuttamaan+salkun+sisältöä.++Putinin+sodan+takia+lähti+8000+euroa+pois+salkun+arvosta.++Voin+nyt+tehdä+muutoksia+helposti,+kun+Facebookin+myynnistäkin+tuli+500+euroa+tappiota+ja+AMD+saman+verran.++Ainoat+nousuosakkeet+on+Kraft+ja+Exxon,+mutta+niitä+on+liian+vähän.++Piru+kun+myöhästyin+SSAB+buumista.+Tuskin+se+enää+paljon+lisää+nousee.++Vuosi+2021+oli+kuitenkin+40%+nousua,+että+kyllä+tästä+vielä+noustaan.
Älä myy mitään. Osta aina vain lisää. Älä turhaan lue lehdistä (huijareiden antamia) suosituksia. Miksi joku antaisi sinulle ilmaisia neuvoja? Mieti!
Laske, mikä olisi tilanteesi nyt tällä taktiikalla.
Sama taktiikka toimii myös jatkossa, ellei sinulla ole sisäpiiritietoa. Välittäjät ja verottaja tietysti häviävät, mutta älä välitä siitä. Ole itsekäs. Osta sitten joskus miljoonillasi uusi kallis auto, niin verottaja saa oman osuutensa.
Veroehdotuksen+mukaan+mätkyjä+viistoista+tonnia.
Salkkua+tutkiessani+huomasin+maksavani+Nordealle+rahastosta+torkeää+vuosikustannusta+(1.4%)
Myin+pois+ja+vanhoita+ostoista+tuli+suuri+myyntivoitto.
Onkohan+harkittu+että+osingon+tapaan+myyntivoitosta+perittäisiin+heti+vero?
Eihän+1.4%+ole+paljoa.+Ainoastaan+nyt+juuri+ei+kannata+omistaa+juuri+mitään.+Vuosi-inflaatiokin+on+suurempi+kuin+keskimääräinen+osinko,+jos+tulevina+vuosina+edes+osinkoa+maksetaan.+Siitä+sitten+verot+ja+salkun+arvon+alenema+päältä+pois.
Suosin suoria osakeomistuksia, en rahastoja. Osakesäästötiliä en ole käyttänyt, näyttää liian hankalalta systeemiltä, verotuksessa voi tulla yllätyksiä.
Rahastojen hyvä puoli on hajautus ja kasvu-osuuksissa korkoa korolle efekti, veroetu osingoista B-osuuksilla siis. Rahastoja vain pitkään salkkuun. Perikunta kiittää, em. veroriski siinäkin.
Veroriski ei sinäänsä ole kovin iso. Veroa maksetaan kuitenkin vain voitoista. Jos joudut maksamaan paljon veroa, olet saanut myös voittoa, eli itsellekin jää jotain omat takaisin.
Tänne on yksi rahastohuijari käynyt kirjoittamassa. Rahasto ryöstää neljäosan korkoa korolle efektistä ilman mitään vastinetta veloitetulle provisiolle. Rahaston salkunhoitaja ei pysty tuomaan osakeomistukseen mitään lisä-arvoa. Perikunta ei kiitä vaan on vihainen kun pankki on huijannut sijoittajaa.
" Rahasto ryöstää neljäosan korkoa korolle efektistä ilman mitään vastinetta veloitetulle provisiolle. "
Riippuu ihan rahastosta, tuotosta ja palkkiotasosta. Tyhjästä ja turhasta ei kannata maksaa, siksi matalakuluiset indeksirahastot ovat suositeltuja sijoituskohteita. Salkunhoitajan tehtävä niiissä on noudattaa indeksiä mahdollisimman tarkasti.
Maailmanlaajuisen hajautuksen tekeminen suorilla osakesijoituksilla on piensijoittajalle käytännössä mahdotonta. Kohtuullinen (0,05-0,3 %) palkkio rahastoyhtiölle tämän toteuttamisesta ei ole paha taksa.
En nyt oikein ymmärrä. Tuliko sinulle jotenkin yllätyksenä että myyntivoitosta pitää maksaa veroja?
<<Salkun arvo on pudonnut just tuon 8000 euroa helmikuun jälkeen.>>
Mitä salkun arvolla on mitään asian kanssa tekemistä? Sehän heiluu ylös ja alas. Eihän niitä rahoja ole menetetty kuin vasta sitten kun ne myydään. Sehän saattaa nousta parin vuoden sisällä, ja olla vaikka 8000 plussalla ensi vuonna.
Verotus on porsaanreikiä täynnä, mutta näitä reikiä ei tunne muut ku
kokoomuslaiset ja politikot jotka ovat olleet verolakeja laatimassa.