Eivätkö nykyajan vanhemmat lainkaan opeta lapsilleen kaunista kielenkäyttöä tai kiellä kiroilemasta? Kamalan kuulosta, kun jopa alle kymmenen vuotiaat niin pojat kuin tytötkin hokevat kirosanoja.
Viimeksi eilen näin ja kuulin kuinka kolmen n. 7-8 vuotiasta poikaa hoki täysin estoitta vittua, saatanaa ja helvettiä.
Ei mukavan kuuloista ollenkaan. Olisiko saippualla käyttöä?
Kielenkäyttö
10
863
Vastaukset
- Anonyymi
Mistäköhän lapset ne rumat sanat oppivat? Pitäisikö vanhempien myös siistiä kielenkäyttöään?
- Anonyymi
Musta tuntuu, että varsinkin mun pikkuveljet on oppinut ne vähän vanhemmilta 14 ja 15 vuotiailta serkuilta. Vanhemmat ei juurikaan kiroile tai ainakaan joka päivä
- Anonyymi
Eivät näköjään
- Anonyymi
Meidän perheessä jopa 4 vuotias kirjoillee🥱 Minä 12-vuotiaana en kiroile ja jos kiroilen, kiroilen mielessä tai jos kolautan esimerkiksi varpaani.😬 Opin kiroilemaan tasan 2-vuotiaana, mutta se oli vain se yksi kirosana. Äiti oli auton ratissa ja meni hermot liikenteeseen.🚘 Hetken päästä kuuluu äitin suusta kirosana…. Ja sen jälkeen takaa kuuluu sama kirosana😂
- Anonyymi
Tehokkain tapa on pitää oma kielenkäyttö kurissa ja välttää itse epäystävällisiä ja rumia sanoja. Näin lapsi vähitellen tajuaa miten sopii puhua, ja miten ei.
- Anonyymi
Vanhempien esimerkki on tottakai tärkeä, mutta jos esim. päiväkodissa tai koulussa yksi natiainen puhuu kuin turkkilainen merimies, niin kyllä ne muutkin piltit siitä vaikutteita saavat ja ottavat.
Toinen on elokuvat ja sarjat. Taannoin kuulin kuinka kaksi pikkukossia huuteli "motherfuckeria" (luultavasti edes ymmärtämättä mitä ko. sana tarkoittaa) Mutta kun jossain leffassa joku makee tyyppi oli sanonut noin, niin tottakai sitä pitää hokea joka välissä.
- Anonyymi
Olin jotain viiden ikäinen ja olin oppinut muutaman aikuisten kirosanan, ja niitä sitten latelin joka väliin, niin että äiti otti sitten ja tukisti. Minä siihen että "älä p..kele tukista"! Siihen äiti, että seuraavalla kerralla sitten tiedät kiroilleesi. Seuraava kerta tuli, niin sain oikein kunnolla piiskaa ja siihen loppui kiroileminen pitkäksi aikaa, ainakin äidin kuullen.
- Anonyymi
Oho
- Anonyymi
Terve! Helsinki alueelta Jos lapsen opettaa käytätymään hyvin ja ei kirosanoja ymm. Viimeistään päiväkoti,koulu ,leikki puisto oppi kirosanat ja huono käytös. .Kirosanat tartuu niin lapsiin kuin aikuisin jos ovat henkilöiden kanssa jotka kiroilevat.Se on kulku tauti suussa.Mene tänään lähiösi leikki puistoon istumaan.Sinne saa mennä istuu kaiken ikäiset, vaikka ei lapsia .Kuuntele nyky kieltä.Mutta älä syylistä laita kaikkia vanhempia samaan katekooriaan.Ystäväni vanhempi nainen oli kova kiroilemaan, jätin hänet taakseni lopulta kun alkoi itselläkin kirosanat tulee suusta.Esim.Perkele on kaunis päivä.
- Anonyymi
Voima sanat on hyviä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931478Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1951456Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?771195- 901135
- 841010
- 811005
- 40975
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66935Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v83931Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/8874