Auttakaa! Tää on kiireellinen

Mulla ois tulossa kasvatus- ja ohjausalan pääsykoe, ja sinne pitää tehdä semmonen toiminnallinen ohjaustilanne, jonka täytyy kestää 8-10 min 6-8 ihmisille . Minkälaisia tuokioita te olette pitäneet tai olette olleet? Ja minkälainen sen oisi hyvä olla. Ois kiva myös tietää minkälaisia kokemuksia muilla on? Itse oon ihan hukassa ja jännitän vähän tälläsii😭😂

4

2915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi jännittää niin paljon? Valitsemasi alahan sisältää ryhmien ohjaamista ja heittäytymistä tilanteisiin.

      Et kertonut mikä on kohderyhmä jolle ohjaustilanne tehdään. Voisitko ohjata vaikka tutustumisleikin? Varmaan olennaista on, että miten esiinnyt, otat kontaktia ja miten hyvin olet valmistautunut. Minulla ei siis vastaavasta kokeesta ole kokemusta. Opiskelen itse kasvatusalaa amk:ssa.

      Netistä googlettamalla esim. Ryhmien ohjaus, löytyy vinkkejä ja kirjallisuutta aiheeseen.

      • Joo kiitos.
        Mua jännittää siis kaikki uudet tilanteet, kuten varmaan monta muutakin. (Arvelen et mun autismi vähän pahentaa sitä jännitystä.) Kohderyhmänä taitaa olla 15 vuotiaat.
        Ja tää kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto oli mulla kolmantena hakutoiveena (ja hain myös sotelle, mutta sielä ei taida olla mitään esiintymistä tai sen kaltaista).
        Oon myös vähän sellainen ennakoitsia, että tykkään ennakoida paljon asioita. Siinä on se ongelma että tulee ajateltua paljon asiaa ja se stressi siinä sit kasvaa.


    • Anonyymi

      Ymmärrän kyllä jos jännittää ja sen, että miettii jotain paljon etukäteen, josta seuraa stressiä/ylianalysointia tms. On hyvä valmistautua hyvin, mutta ei kannata liikaa jäädä märehtimään asiaa. :) itsekin sorrun toisiaan liikaa murehtimaan asioita etukäteen. Sitten saattaakin selvitä, että se asia ei todellisuudessa ole niin suuri kuin miksi sen olen päässäni kasvattanut.

      Ala toki sisältää ryhmien ohjausta ja siinä mielessä esiintymistä, mutta sitäkin voi oppia. Siksihän sitä kouluun mennään, oppimaan!

      Tämä löytyy mieli ry:n sivulta: ”Ohjaustyön aloittaminen voi olla monelle jännittävää. Usein alkutaipaleella oleva ohjaaja kyseenalaistaa omia kykyjään ohjaajana. On kuitenkin tärkeää ymmärtää, ettei ryhmänohjaajana ole tarkoituskaan tulla valmiiksi, eikä ohjaustyötä voisi ikinä aloittaa, jos itseltään odottaa täydellisyyttä”, muistuttaa Kaukkila. https://www.mielenterveysseurat.fi/vantaa/vapaaehtoistoiminta/ryhmassa-oppii-kasvaa-ja-kehittyy-niin-ohjaaja-kuin-ryhmalainen/

      Netistä ja kirjastosta tosiaan löytyy paljon vinkkejä aiheeseen. Kannattaa varmaan miettiä myös sen varsinaisen ohjaustehtävän lisäksi miten tulet sen esittämään ja miten otat tehtävässä kontaktia ihmisiin. Ja harjoitella sitä kotona, ehkä jonkun kanssa jos on mahdollista? Ja ehkkä joltain palstalta löydät myös saman kokeen läpi käyneen ihmisen, joka osaa kertoa tarkemmin omasta kokemuksestaan.

      Onnea kouluhakuihin sinulle! :)

      T. Sama kuin aiemmin

      • Okei, kiitos paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1012
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      837
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      88
      802
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe