Auttakaa! Tää on kiireellinen

Mulla ois tulossa kasvatus- ja ohjausalan pääsykoe, ja sinne pitää tehdä semmonen toiminnallinen ohjaustilanne, jonka täytyy kestää 8-10 min 6-8 ihmisille . Minkälaisia tuokioita te olette pitäneet tai olette olleet? Ja minkälainen sen oisi hyvä olla. Ois kiva myös tietää minkälaisia kokemuksia muilla on? Itse oon ihan hukassa ja jännitän vähän tälläsii😭😂

4

2954

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi jännittää niin paljon? Valitsemasi alahan sisältää ryhmien ohjaamista ja heittäytymistä tilanteisiin.

      Et kertonut mikä on kohderyhmä jolle ohjaustilanne tehdään. Voisitko ohjata vaikka tutustumisleikin? Varmaan olennaista on, että miten esiinnyt, otat kontaktia ja miten hyvin olet valmistautunut. Minulla ei siis vastaavasta kokeesta ole kokemusta. Opiskelen itse kasvatusalaa amk:ssa.

      Netistä googlettamalla esim. Ryhmien ohjaus, löytyy vinkkejä ja kirjallisuutta aiheeseen.

      • Joo kiitos.
        Mua jännittää siis kaikki uudet tilanteet, kuten varmaan monta muutakin. (Arvelen et mun autismi vähän pahentaa sitä jännitystä.) Kohderyhmänä taitaa olla 15 vuotiaat.
        Ja tää kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto oli mulla kolmantena hakutoiveena (ja hain myös sotelle, mutta sielä ei taida olla mitään esiintymistä tai sen kaltaista).
        Oon myös vähän sellainen ennakoitsia, että tykkään ennakoida paljon asioita. Siinä on se ongelma että tulee ajateltua paljon asiaa ja se stressi siinä sit kasvaa.


    • Anonyymi

      Ymmärrän kyllä jos jännittää ja sen, että miettii jotain paljon etukäteen, josta seuraa stressiä/ylianalysointia tms. On hyvä valmistautua hyvin, mutta ei kannata liikaa jäädä märehtimään asiaa. :) itsekin sorrun toisiaan liikaa murehtimaan asioita etukäteen. Sitten saattaakin selvitä, että se asia ei todellisuudessa ole niin suuri kuin miksi sen olen päässäni kasvattanut.

      Ala toki sisältää ryhmien ohjausta ja siinä mielessä esiintymistä, mutta sitäkin voi oppia. Siksihän sitä kouluun mennään, oppimaan!

      Tämä löytyy mieli ry:n sivulta: ”Ohjaustyön aloittaminen voi olla monelle jännittävää. Usein alkutaipaleella oleva ohjaaja kyseenalaistaa omia kykyjään ohjaajana. On kuitenkin tärkeää ymmärtää, ettei ryhmänohjaajana ole tarkoituskaan tulla valmiiksi, eikä ohjaustyötä voisi ikinä aloittaa, jos itseltään odottaa täydellisyyttä”, muistuttaa Kaukkila. https://www.mielenterveysseurat.fi/vantaa/vapaaehtoistoiminta/ryhmassa-oppii-kasvaa-ja-kehittyy-niin-ohjaaja-kuin-ryhmalainen/

      Netistä ja kirjastosta tosiaan löytyy paljon vinkkejä aiheeseen. Kannattaa varmaan miettiä myös sen varsinaisen ohjaustehtävän lisäksi miten tulet sen esittämään ja miten otat tehtävässä kontaktia ihmisiin. Ja harjoitella sitä kotona, ehkä jonkun kanssa jos on mahdollista? Ja ehkkä joltain palstalta löydät myös saman kokeen läpi käyneen ihmisen, joka osaa kertoa tarkemmin omasta kokemuksestaan.

      Onnea kouluhakuihin sinulle! :)

      T. Sama kuin aiemmin

      • Okei, kiitos paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      129
      811
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      716
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      698
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      593
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      526
    9. 26
      501
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      34
      483
    Aihe