Hei, kertokaa te viisaimmat tälläiselle aloittelijalle mistä johtuu , kun hommasin Canon EOS M50 Mark II- järjestelmäkameran ja sen mukana tuli Integral ultima pro 32GB muistikortti. Päätin sitten hommata PNY 128GB muistikortin, kun tuo 32GB vaikuttaa niin pieneltä. Nyt törmäsin semmoiseen ongelmaan, jos yritän kuvata tolla 128GB muistikortilla puolentunnin videota niin se pyörittää videota kyllä kamerassa, mutta, kun yritän siirtää sen tietokoneelle niin väittää, että olisi 0tavua ja 0 minuuttia. Olen testannut eri videontoisto-ohjelmilla, mutta ei auta. Muutaman minuutin videot kyllä pyörittää. Tein testin ja kuvasin 32GB kortilla puolentunnin videon eikä mitään ongelmaa.
Olenko minä hölmö ostanut vääränlaisen muistikortin, joka ei sovi tuohon kameraan vai mistä mahtaa johtua tämä ongelma?
Onko mitään mahdollisuutta pelastaa ne videot, jotka väittää, että 0 minuuttia kuvattu vai voinko sanoa hyvästit videoille? Ei hirveesti lohduta, jos pystyn pelkästään kameralla kattomaan niitä :(
Kiitoksia, jo etukäteen.
Canon EOS M50 Mark II- videokuvaus ongelma
3
1283
Vastaukset
Täällä on vähän keskustelua tuosta ongelmasta. Jotkut ovat saaneet videot näkyviin niin että käyttävät tietokoneessa erillistä muistikortinlukijaa jolla videot saa siirrettyä oikein tietokoneelle:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4417573
Tuon keskustelun perusteella minusta vaikuttaa siltä että kameran ohjelmistossa on joku virhe että tiedostot eivät siirry oikein USB-yhteyden kautta, jos kerran erillisellä muistikortinlukijalla ne näkyvät oikein.- Anonyymi
Yhteensopivuus ongelma. Ei kovin harvinainenkaan uusia laitteita hommattaessa.
Älä yritä siirtää suoraan kamerasta, ohjelmistossa näyttäisi olevan ongelma, tai ne on vanhoja. Ne ei ehkä tunnista tuon kortin tyyppiä.
Jos ei ole, niin hanki kortinlukija ja laita kortti siihen. Se on myös turvallisempaa, eikä tarvitse kameran akkua ladata.
Jos kameran akku loppuu siirron aikana voi osa kuvista olla mennyttä, tai kortti sekaisin. - Anonyymi
Kiitoksi paljon avusta! Hommasin muistikortinlukijan ja heti videot alko toimimaan eikä mikään ollut enää 0 tavua :) Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2353279Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3582941Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121493- 1221456
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4671370Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01370