Canon EOS M50 Mark II- videokuvaus ongelma

Anonyymi

Hei, kertokaa te viisaimmat tälläiselle aloittelijalle mistä johtuu , kun hommasin Canon EOS M50 Mark II- järjestelmäkameran ja sen mukana tuli Integral ultima pro 32GB muistikortti. Päätin sitten hommata PNY 128GB muistikortin, kun tuo 32GB vaikuttaa niin pieneltä. Nyt törmäsin semmoiseen ongelmaan, jos yritän kuvata tolla 128GB muistikortilla puolentunnin videota niin se pyörittää videota kyllä kamerassa, mutta, kun yritän siirtää sen tietokoneelle niin väittää, että olisi 0tavua ja 0 minuuttia. Olen testannut eri videontoisto-ohjelmilla, mutta ei auta. Muutaman minuutin videot kyllä pyörittää. Tein testin ja kuvasin 32GB kortilla puolentunnin videon eikä mitään ongelmaa.

Olenko minä hölmö ostanut vääränlaisen muistikortin, joka ei sovi tuohon kameraan vai mistä mahtaa johtua tämä ongelma?

Onko mitään mahdollisuutta pelastaa ne videot, jotka väittää, että 0 minuuttia kuvattu vai voinko sanoa hyvästit videoille? Ei hirveesti lohduta, jos pystyn pelkästään kameralla kattomaan niitä :(

Kiitoksia, jo etukäteen.

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä on vähän keskustelua tuosta ongelmasta. Jotkut ovat saaneet videot näkyviin niin että käyttävät tietokoneessa erillistä muistikortinlukijaa jolla videot saa siirrettyä oikein tietokoneelle:
      https://www.dpreview.com/forums/thread/4417573

      Tuon keskustelun perusteella minusta vaikuttaa siltä että kameran ohjelmistossa on joku virhe että tiedostot eivät siirry oikein USB-yhteyden kautta, jos kerran erillisellä muistikortinlukijalla ne näkyvät oikein.

    • Anonyymi

      Yhteensopivuus ongelma. Ei kovin harvinainenkaan uusia laitteita hommattaessa.
      Älä yritä siirtää suoraan kamerasta, ohjelmistossa näyttäisi olevan ongelma, tai ne on vanhoja. Ne ei ehkä tunnista tuon kortin tyyppiä.
      Jos ei ole, niin hanki kortinlukija ja laita kortti siihen. Se on myös turvallisempaa, eikä tarvitse kameran akkua ladata.
      Jos kameran akku loppuu siirron aikana voi osa kuvista olla mennyttä, tai kortti sekaisin.

    • Anonyymi

      Kiitoksi paljon avusta! Hommasin muistikortinlukijan ja heti videot alko toimimaan eikä mikään ollut enää 0 tavua :) Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1785
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1667
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1434
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1349
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      935
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      69
      914
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      881
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      858
    Aihe