ja samalla kelan ja sossun henkilökunta vapauttaa muihin tehtäviin. Tukien nykyiset saajat voi mennä töihin ja raahautuneet palauttaa takaisin sinne mistä on tulleetkin.
kaikki yhteiskunnan tuet pitää lakkauttaa
Anonyymi
24107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei luojakaan kiellä suuria haaveilemasta mutta ei se lupaa totetttaakkan noita haaveita.
On surullista että tästä maasta vielä löytyy aloittajan kaltaisia hörhöjä jotka ei tajua eivätkä varsinkaan ole valmiita ottamaan vastuuta ehdotustensa seurauksista.
Kansaneläkkeellä sinnittelevät monivaivaiset mummot tai papparaiset, jotka saavat toimeentulotukea lääkekuluihin, eivät aloittajalta sympatiaa saa.
Syntymäsokeilta tai vaikkapa kuuroilta kaikki tuet pois, on aloittajan toiveissa.
Asiansa sössinyt on sitä mieltä. Muiden vika.
Niin kyllähän tuohon vastikkeettoman rahan jakamiseen tulee tehdä stoppi.
Ketään ei tietenkään saa tappaa nälkään mutta pitääkö maksaa asuminen helsingissä täydellä ylläpidolla sekä virikerahoilla höystettynä?
Tuettaville on osoitettava asuinpaikaksi joku itärajan tai pohjoisen muuttotappiokunnan tyhjä asunto.
Elinkustannuksiin vain ja ainoastaan ruokakuponkeja, ei rahaa.
Epäilen että tuensaajista heti reilu puolet alkaa itse hankkia elantonsa.
Nykyinen systeemi tulee vain liian kalliiksi, työssäkäyvät vähenevät ja tuensaajien määrä lisääntyy.
Ei ne muutamat työssäkäyvät voi jatkossa elättää isoa laumaa tuillaeläjiä.
Tuista reilu puolet pois meinaa sitä että verot pienenee ja pienien palkkojen ostovoima paranee, eli työtä kannattaa ottaa vastaan.
Missä se työ on kun ei tarjota kun kuntouttavia toimia ?
Tiedätkö mikä sinun työkunto on?
Milloin olet sen testannut?
Etkö tosiiakaan tarvitse kuntouttavaa toimintaa?
Jos työkykysi ei riitä työpaikkoihin niin silloin työkykysi ei ole kunnossa.
Tukien poistamisen myötä vanhukset joutuvat huutolaisiksi talollisten nurkkiin, sitä se tarkoittaa. Nykyisten asumistukien, hoitotukien, eläkkeiden, ilmaisten vaippojen ym. tuella vanhukset voivat asua hoivakodeissa ja saavat hoivan virikkeineen ja hyvää ruokaa. Vaikka vanhus ei olisi tehnyt tukiensa eteen yhtäkään päivää veronalaista työtä. Hyvinvointiyhteiskunta on rakennettu sitä varten että se pitää huolen asukkaistaan. Myös tuilla elävästä tukijullista.
Juu ongelma ei ole ne vanhukset ja oikeasti tukea tarvitsevat.
Ongelma on ne joita ei kiinnosta tehdä oman toimeentulon eteen mitään.
Suoraan sanottuna yli puolet tulisivat toimeen ilman yhteiskunnan tukia jos olisi pakko.
Yhteiskunta on rakennettu siten että kaikki (huom. kaikki kykenevät) kantavat kortensa kekoon.
Valitettavasti liian moni heittäytyy vapaamatkustajiksi ja homma romuuttuu.
Suomessa on vain ihan faktaa että työssäkäyvien veroa maksavien ihmisten taakka kustantaa muiden elintaso on liian iso ja se tulee tulevaisuudessa vain kasvamaan.
Vanhempaa väestöä ei haluta päästää eläkkeelle koska nuoria on vähemmän ja niistäkin valtaosa työhön kelpaamattomia erinäisten syiden takia.
Jokainen joka osaa laskea ymmärtää ongelman, joka ikinen työhön kykenevä tulee saada töihin jotta oikeasti tukea tarvitsevat saavat tuet.
Valitettavasti raha ei ilmesty tyhjästä niinkuin moni luulee.
"Jokainen joka osaa laskea ymmärtää ongelman, joka ikinen työhön kykenevä tulee saada töihin jotta oikeasti tukea tarvitsevat saavat tuet.
Valitettavasti raha ei ilmesty tyhjästä niinkuin moni luulee."
Kerro laskutaitoisena, montako työhön kykenemätöntä maassamme on.
Juu ei tarvitse laskea jos työkyvyttömäksi lasketaan kaikki jotka eivät halua töihin (= asennevamma, aika paha vamma).
Jos kiristetään korvauksia niin aika moni asennevamma korjautuu.
Omassa tuttavapiirissäkin näitä asennevammaisia löytyy joten isossakuviossakaan se tuskin on harvinainen vamma.
Kyllä vaan raha ilmestyy joillekin tyhjästä. Kansanedustajien sopeutumiseläkkeet, leskeneläkkeet ainakin ovat sellaisia.
Pitäisi pohtia maanviljelijöiden sukupolvenvaihdoseläkkeitä. Ennen ainakin emännät saivat jäädä 45 vuotiaina eläkkeelle. Sukupolvenvaihdoksesta eläkkeelle jäävät useasti jatkavat samaa työtä sukupolvenvaihdoksen jälkeenkin, nuorempi viljelijä voi käydä muualla työssä. Puutarhoilla sukupolvenvaihdoseläkeläiset työskentelevät ja käyvät jopa myymässä tilan tuotteita toreilla sukupolvenvaihdoseläkkeensä lisäksi. Mikäli nuoripolvi päätyy istututtamaan pellot puuntaimille, yhteiskunta maksaa lystin. Onhan noita.
Työläinen ainoastaan syö toista työläistä. Tkijullit on ajaneet asiansa ja aina kun uutta avustusta on tulossa niillä on jo valmiiksi tehdyt suunnitelmat olemassa mihin rahat käytetään.
Lesken eläke..
Tietääkö porukka mistä se muodostuu?
Lesken eläkkeen ajatus on turvata edesmenneen eläkkestä toimeentulo.
Eläke suhteutetaan lesken omaan tuloon.
Olen itse leski, ollut jo 18 vuotta.
Alussa kun oli alaikäisiä lapsia niin eläkettä tuli jonkin verran sen jälkeen tasan 0€.
Myös viljeliöiden kimppuun käyminen joskus muinoin olevilla eläkkeillä ei oikein tunnu oikealta.
Luopumiseläkkeitä tai varhaisia eläkkeitä ei enään ole maataloudessa.
Niin ja jäätiinhän sitä tavallisesta työstä eläkkeelle aikoinaan jo 55 vuotiaana.
Joten ei sotketa näitä asioita näihin tukiasioihin.
Kuollut+ja+kuopattuko+muka+elättää+iloista+leskeään.+Tosiasiassa+veronmaksajat+elättää+leskeä,+leskeneläkkeisiin+menee+noin+2+%+maksetuista+veroista,+mikä+on+pois+veronmaksajien+omasta+toimeentulosta.
Tyhjästä ajattelit menemis rahan taikoa kun eipä tule keltään toiseltakaan
Nyt+kyllä+puhut+pa***aa.
Lesken+eläke+tulee+Eläkevakuutusyhtiöstä.
Kela+voi+maksaa+jotakin+eläkettä+alkuvaiheessa.
Puhutaan+mielummin+asumistuista,+toimeentulotuista,+yms.+ne+tulee+100%+valtin+pussista.
Eli+meidän+veronmaksajien+selkänahasta.
Jotenkin+tuntuu+että+huomio+yritetään+kääntää+muualle+pois+oikeasta+ongelmasta.
Kaikki AP kämpille. Majotta kaikki ryyppypurukat ja huumejengitkin.
Siinä taas joku kateellinen
Aloittajan kaltaisten hörhöjen hengittäminen pitää lakkauttaa, eivät ole oikeutettuja käyttämään edes raitista ilmaa
ei sun kämpillä ole raitista ilmaa vaan siellä haisee
Mailmanomistaja , kuningas , jumala
saamelaiset oikeisiin töihin ja tuo saamelaisten pyhättö saamalaiskäräjät lakautettava ja tämä satamääräinen joukkio tekemään yhteiskunalle koulutustaan vastaava tuottavaa työtä ja näin tämä riitely ja jatkuvat väärinkäytökset saataisiin loppumaan ja säästettäs valtavat määrät yhteiskunnan verotuloja
Työttömille tulee maksaa korvauksena koko ammattitutkintonsa keskipalkka 68v asti.
Vai ammattitaitonsa mukainen korvaus?
16.000 kk