Olen aikeissa kokeilla raw-kuvien käsittelyä Lightroom ohjelmalla. Kokeiluversiota voi käyttää seitsemän päivää maksutta, sen jälkeen menee kuukausimaksulliseksi.
Onko tuo ohjelma vieläkin sopivin kokeiluun, vai voiko kukaan ehdottaa jotakin vielä parempaa?
Valokuvaus on ihan uusi juttu itselleni kaikenkaikkiaan, ja mielelläni lukisin käyttökokemuksia tuosta raw-kuvien käsittelystä.
Lightroom.
5
1527
Vastaukset
- Anonyymi
Lightroom on kyllä hyvä ja monipuolinen. Kameran mukana tulee yleensä valmistajan oma ohjelma jolla voi tehdä perus säädöt eli silläkin voi kokeilla alkuun. Jos lightroomin kuukaisimaksu ärsyttää niin kannattaa harkita photoshop elementsiä jonka saa varsin edullisesti kertamaksulla. Ei aivan yhtä monipuolinen mutta kaikki perusjutut hoituu silläkin. Adoben tuotteissa on se hyvä puoli että niihin löytyy opaskirjoja myös suomeksi. Sellaisen hankintaa suosittelen niin pääsee nopeammin jyvälle säätämisestä.
- Anonyymi
Gimpin oheen ladattavissa oleva Darktable on ok vaihtoehto. Molemmat ilmaisia. Poikkeaa käyttöliittymältään em.
- Anonyymi
Kyllä ovat käyneet ahneiksi. Hyviin tapoihin kuului kuukauden koeaika.
Huonossa tapauksessa ei viikossa ehdi käyttää kuin asennuspäivänä saati, että jotain ehtisi oppimaan. - Anonyymi
Harmi ettei ohjelmaa ole suomenkielisenä versiona.
- Anonyymi
Ostin PhotoShop Elements 22:n Microsoft Storesta, maksoi 60€ ja saa asentaa kai 10een omaan laitteeseen kuten muutkin Storesta hankitut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981643- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201041- 166962
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 81699
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661