Haluaisin

Mikä on naisen asema buddhalaisuudessa?Joitakin opillisia kohtia olisi kiva tietää...
6638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eri buddhalaisuuden haaroilla voi olla erilaisia paikalliseen kulttuuriin liittyviä sääntöjä koskien naisia, mutta itse Buddha opetti dharmaa kaikille jotka sitä halusivat kuulla. Kastilla, sukupuolella, värillä ja muilla erittelevillä tekijöillä ei siis ole merkitystä.

Jokaisen on mahdollista saavuttaa valaistuminen. Rauhaa olkoon kanssasi.

Äänestä

Buddhalaisuus on tasa-arvoinen uskonto. Paikallisesta kulttuurista riippuu naisen asema.

Äänestä

Tässä osoite buddhalaisten naisten (Women Active in Buddhism) kansainvälisille yhteistyösivustoille, josta löytyvät lähes kaikki koulukunnat sekä mielenkiintoinen keskustelupalsta.


http://members.tripod.com/~Lhamo/

Äänestä

Jos en väärin muista, Lootus-sûtra ainakin asettaa miehen ja naisen eriarvoiseen asemaan... Nainen on epätäydellinen mies, ja voi saavuttaa valaistumisen vasta kun ensin syntyy uudelleen miehenä. Mutta yleisesti ottaen buddhalaisuus on hyvin suvaitsevainen naisia kohtaan, jokaisella olevaisella on mahdollisuus... On vain eri asia, ovatko lähtökohdat miehillä ja naisilla samat.

Kuitenkin kysymys, joka suppeassa mielessäni on herännyt, on: Jos buddhalaisuus asettaa naisen alempaan asemaan kuin miehen, miten on mahdollista, että Kannonista on Japanissa kehittynyt nais-boddhisattva? Alun perinhän Kannon oli tietääkseni sukupuoleltaan merkityksetön (eli perusoletuksena on mies), mutta jossain historian vaiheessa häneen on alettu suhtautua ja häntä on alettu kuvata naispuolisena boddhisattvana. Mikä tähän on johtanut?

Äänestä
  • Lootus-sutra lieneekin ns. myöhempää tuotantoa, ja sen vuoksi sisältää enemmän kulttuurin painolastia.

    "Kuitenkin kysymys, joka suppeassa mielessäni on herännyt, on: Jos buddhalaisuus asettaa naisen alempaan asemaan kuin miehen, miten on mahdollista, ..."

    Buddhalaisuus ei aseta naista alempaan asemaan. Jos asemassa on eroa, sen on aikaansaanut yhteiskunnassa vallitsevat asenteet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietää kirjoitti:

Mikä on naisen asema buddhalaisuudessa?Joitakin opillisia kohtia olisi kiva tietää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu