TURHA OLOHUONE?

Anonyymi

Onko joku muu kuin minä kokenut olohuoneen turhaksi? Tyhjänä pölyttyvä huone vie paljon kalliita neliöitä. Mulle, jolla harvoin käy vieraita, riittäisi olohuoneeksi mikä hyvänsä tila, jossa on sohva ja kahvipöytä.

Kekseliäitä ajatuksia ja kokemuksia samoin ajattelijoilta. Miten olette hyödyntäneet olohuoneen neliöt muihin asumisen tarpeisiin?

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olohuoneella ei todellakaan ole mitään virkaa enkä ymmärrä miksi esimerkiksi vuokra asuntoihin niitä edes tehdään. Yleensä esimerkiksi kaupungin vuokra-asunnon asukkailla on muutenkin neliöiden tarvetta. Kolmio pitäisi olla 3 makuuhuonetta ja iso avokeittiö-oleskelutila.

      • Anonyymi

        Olohuone on asuinhuone siinä missä makuuhuonekin. Eli ei mitään tuskaa laittaa punkkaa myös olohuoneeseen. Sitten jää keittiö asukkaiden yhteiseksi tilaksi.

        Avokeittiö-oleskelutila = tupakeittiö. Mutta se toimittaa myös asuinhuoneen virkaa, joten kolmella makuuhuoneella höystettynä asunto on "neliö".


    • Anonyymi

      oon kuitenki sitä mieltä ettei olohuone voi olla turha huone. sehän kokoaa kaikki yhteen ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      322
      3744
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1584
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      121
      1251
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      777
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      713
    Aihe