"Sodasta tulossa entistä verisempi!"
Usa:n varoitus.
Sodasta tulossa entistä verisempi
1
107
Vastaukset
- Anonyymi
UutisetUlkomaat IL
Kremlin sisäpiiri roimii kovin sanoin Putinin sotaa: ”Katastrofaalinen virhe”
Kymmenen korkea-arvoista venäläislähdettä kritisoi Venäjän hyökkäystä Ukrainaan yhdysvaltalaiselle Bloombergille.
Vladimir Putin ei tule muuttamaan mieltään Ukrainan sodan suhteen, uskovat amerikkalaisen Bloombergin korkea-arvoiset lähteet.Vladimir Putin ei tule muuttamaan mieltään Ukrainan sodan suhteen, uskovat amerikkalaisen Bloombergin korkea-arvoiset lähteet.
Vladimir Putin ei tule muuttamaan mieltään Ukrainan sodan suhteen, uskovat amerikkalaisen Bloombergin korkea-arvoiset lähteet. ALL OVER PRESS
Joonas Lehtonen
[email protected]
Tänään klo 10:45
Venäjän aloittama sota Ukrainassa on jatkunut kohta kahden kuukauden ajan, mutta tyytymättömyys hyökkäystä kohtaan kuplii yhä Venäjän ylintä päättäjätasoa myöten.
Yhdysvaltalaismedia Bloomberg on haastatellut kymmentä kriittistä lähdettä, jotka toimivat korkea-arvoisissa tehtävissä Venäjän hallinnossa ja valtionyrityksissä. Lähteet pysyttelevät nimettöminä koston pelossa.
Haastatellut kuvailevat presidentti Vladimir Putinin määräämää hyökkäystä ”katastrofaaliseksi virheeksi”, joka vie Venäjän kehitystä vuosikausia taaksepäin. Heitä huolestuttavat varsinkin lännen asettamat talouspakotteet, joiden pelätään iskevän rajusti venäläisten elintasoon.
Putin on sanonut julkisuudessa, että Venäjä sopeutuu kyllä pakotteisiin. Bloombergin lähteetkään eivät usko, että Putin muuttaisi linjaansa tai joku nousisi näyttävästi häntä vastaan kotimaassa. Tästä kielii sekin, että Putinin luotettujen piiri on pienentynyt pienentymistään ja koostuu nyt pitkälti häntä myötäilevistä ”jees-miehistä”.
Lue myösVenäjä kompuroi Ukrainassa, koska "jees-miehet" valehtelivat Putinille, uskoo sotilasasiantuntija J. K. Paasikivi
Lue myösTässä on Putinin sisäpiiri, joka päättää sodasta
Jotkut lähteistä kertovat jopa pelkäävänsä päivä päivältä enemmän, että Putin tarttuu todella ydinaseeseen, mikäli hyökkäys Ukrainassa jatkuu mollivoittoisena. Muun muassa Yhdysvaltain tiedusteluviranomaiset ovat aiemmin varoittaneet samasta mahdollisuudesta.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov ei vastannut Bloombergin kommenttipyyntöön jutun tiimoilta.
Kriittisiä purkauksia Venäjältä on kuultu sodan mittaan aiemminkin. Viimeksi tiistaina venäläispohatta Oleg Tinkov kritisoi maansa toimia ja vetosi länsimaihin "hullun sodan" lopettamiseksi.
Tähän mennessä kenties nimekkäin sotaa vastaan julkisesti kääntynyt päättäjä on ollut Putinin luottomies Anatoli Tšubais, joka jätti tehtävänsä presidentinhallinnossa ja lähti Venäjältä maaliskuun lopulla. Myös esimerkiksi Venäjän keskuspankin johtaja Elvira Nabiullina on tiettävästi yrittänyt luopua virastaan, mutta Putin määräsi hänet jatkokaudelle.
Lue myösPutinin luottomies erosi tehtävästään ja lähti Venäjältä – kuka on tämä virkamies, joka jätti maansa?
Valtaosa Venäjän eliitistä tukee toki Putinin "erityisoperaatiota” Ukrainassa, niin julkisesti kuin yksityisissäkin keskusteluissa, myös Bloomberg huomauttaa.
Riippumattoman Levada-tutkimusinstituutin mukaan 83 prosenttia venäläisistä kertoi maaliskuussa kannattavansa presidentti Putinia.
IL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216