Miten Kubuntu löytää netin?
Niin että
Tollo
6349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä tuo näemmä googlellakin löytyi:
http://www.kubuntu.org/
Eikä edes mielikuvitus saa siipiä, kun tuo sivun osoitekaan ei paljoa tarvitse ...
Vähän tarkempia kysymyksiä, kiitos.
Mikä modeemi? Sisäinen vai ulkoinen? Mikä on ongelmasi, kuinka se ilmenee?
Kubuntu live cd, modeemi ulkoinen Motorola sb400 usb,iin. Muuten pelaa täysin mutta nettiin ei pääse. Kokeilen tällä ennenkuin asennan kiintolevylle
"modeemi ulkoinen Motorola sb400 usb,iin. Muuten pelaa täysin mutta nettiin ei pääse."
USB-väyläiset modeemit harvemmin toimivat Linux-käytössä. Eli enpä ihmettele, ettet nettiä ole saanut toimimaan.
Mielestäni paras Live-CD haistelemaan laitteistoa on Knoppix. Jos se toimii, saa koneen toimimaan millä tahansa Linux-jakelulla.
(Toinen varsin toimiva Live-CD on SimplyMepis).
Kiitän, kokeilin Knoppista ja se pelas ekakerralla mutta ei enään? Mutta ei sen väliä tämä on vasta kokeiluhommaa, ajattelin imassa Debianin (toivottavasti saa suomenkielisenä) ja asentaa sen koska Knoppix pohjautuu siihen ja se löysi mitä tarvin ainaki eka kerralla. Tämä olisi ollut parempi kokeiluversio koska on suomenkielinen. Mutta muuten Linux näitten perusteella tuntuu asialliselta kuhan pääsee eroon wintussin ajattelutavasta se kun on mennyt xp.n myötä kieroksi :)
"Miten Kubuntu löytää netin?"
??? Kubuntu on Ubuntu lisättynä KDE:llä.
Ei nettiä "löydetä", verkko asennetaan.
Se, kuinka jo asennuksesta homma toimii, riippuu täysin laitteistostasi ja yhteystavasta ym. ym. ym.