Piitahnan poisto.

Anonyymi

Terve!
Osaisiko joku kertoa kannattaako piitahnaa edes alkaa poistamaan 40-50% vahvuisella isopropanolilla?
Tuotetietojen mukaan kyseinen tuote poistaa jäänteettömästi, mutta purkissa oleva merkintä merkintä "Sisältää 40-50% isopropanolia." on vähän ristiriidassa jäänteettömän poiston kanssa.

linkki tuotteeseen: https://www.motonet.fi/fi/tuote/6001404/

5

2924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Hajottaa rasva- sekä vesipohjaisen lian"

      Miksi ajattelet että tuo tepsisi piitahnaan?

    • Anonyymi

      Kyllä tuolla aineella piitahna irtoaa. Itsellä on hieman vastaavanlaista ainetta, tosin Mastonin valmistamaa. Ainakin Tokmanni myy, ja tuote on Maston Electro Clean. Piitahna muuttuu hyvinkin juoksevaksi. Aine itsessään haihtuu nopeasti, ja on tehokas puhdistaja. Yhden vanhan emolevyn pinnan olen tällä kyseisellä aineella puhdistanut, ja näytti melkein uudelta tämän jälkeen. Aine on aivan järkyttävän hajuista, eli isommat puhdistukset on pakko tehdä parvekkeella.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. :)


    • Anonyymi

      Tahnat lähtee kokonaisuudessaan pois helposti pelkällä kuivalla kankaalla tai talouspaperilla. Mitään kemikaaliniukutusta ja kiillotushinkutusta ei tarvita. Se on täysin tarpeetonta ja myös rahan tuhlaamista.

      • Anonyymi

        Joo, lähtee kyllä. Tosin itsellä on aina kaapissa tuota electro clean sprayta, kun sitä tulee käytettyä muuhunkin puhdistamiseen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6668
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      3998
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3435
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1827
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1121
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe