Automaattinen bootti

Minulla on tuossa tiedostopalvelin ja kysymys on seuraava. Onko mahdollista saada normaalin atx-emolevyn asetukset sellaiseen assentoon, että aina sähkökatkon tms. härön jälkeen kone boottaisi itse itsensä (kun sähköä on taas saatavilla), eikä sitä tarvitsisi käynnistää käsin itse.
1212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itselläni on hieman vanhempi emolevy Award-biosilla, jossa tuo onnistuu "Power Management Setup"-valikosta laittamalla "On" kohtaan "State After Power Failure".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jma kirjoitti:

Minulla on tuossa tiedostopalvelin ja kysymys on seuraava. Onko mahdollista saada normaalin atx-emolevyn asetukset sellaiseen assentoon, että aina sähkökatkon tms. härön jälkeen kone boottaisi itse itsensä (kun sähköä on taas saatavilla), eikä sitä tarvitsisi käynnistää käsin itse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu