Hei!
Seikkailin tässä netissä ja törmäsin ihan outoon, minulle uuteen lyhenteeseen "Queer" yhteisöä kuvailemassa:LGBITQ
Aikaisemmin olen nähnyt käytettävän LGBT-lyhennettä.
Siis L=Lesbian
G= Gay
T= Transgendered, transsexual yms
B=Bisexual
I=????
Q=Queer
Mikä ihme on tuo I?
Onko vanha tippunut kärryiltä?
Seikkailin tässä netissä ja törmäsin ihan outoon, minulle uuteen lyhenteeseen "Queer" yhteisöä kuvailemassa:LGBITQ
Aikaisemmin olen nähnyt käytettävän LGBT-lyhennettä.
Siis L=Lesbian
G= Gay
T= Transgendered, transsexual yms
B=Bisexual
I=????
Q=Queer
Mikä ihme on tuo I?
Onko vanha tippunut kärryiltä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämäki vanaha puonnu rattailta...
Äh, vaikuttaisi loogiselta.
Olen elänyt siinä uskossa, että poliittisesti korrekti termi olisi hermafrodiitti.
Toisaalta, sukupuoliakin on nykyään olemassa 5 lääketieteellistä vanhan kahden sijasta.
Kaikki pitää lokeroida ja kaikki poikkeava varsinkin. Orientaatioitakin voisi alkaa varmaan luokitella sen mukaan, kuinka monta eri sukupuolta on:-) Siitähän vasta soppa syntyisi.
5 sukupuolta? minkä mukaan, kertoisitko enemmän missä lääketieteellisessä julkaisussa.
Tässä muutamia linkkejä:
http://www.neiu.edu/~lsfuller/fivesexes.htm
http://eminism.org/academic/fivesexes.html
http://www.pbs.org/wgbh/nova/gender/fs.html
Sukupuolia (biologista) on kaksi(mies-nainen), seksuaalisia suuntauksia eli mieltymyksiä tapoihin toteuttaa seksuaalista tarvettaan on useampia
Tämä hermafroditiksi kutsuttu jolla kahdet sukuelimet on niin harvinaisuus että voimme näisssä keskusteluissa unohtaa. Tavallisesti ne kuitenkin leikkauksella korjataan jommaksi kummaksi eli sukukypsäksi he varttuvat jompana kumpana.
Sukupuoli määräytyy myös kromosomien ja hormonien yms tekijöiden mukaan. Sukupuolen määrittelyssä ei voida käyttää pelkästään ulkoisia sukupuolen tunnusmerkkejä kuten sukuelimiä.
Jos kaikenlaiset kombinaatiot huomioidaan, niin kyllä jopa ilman hermafrodiitteja sukupuolia voidaan määritellä enemmän kuin 2.
Sukupuoli ei ole sama kuin suuntautuminen.
Ja englanniksi gender on eri asia kuin sex.
Käsitteet ovat vaikeita. Biologisesti katsottuna jota normaalisti kutsutaan sukupoleksi on vain kaksi. Se on juuri kromosomeihin perustuva juttu. Mutta pitäsi puhua seksualisesta identiteetistä joita voi olla useampia ja siinä tullaan hormoneihin ym. muihin asioihin mm. ihmisen psyykkeen liittyviin.
Muista se tosiasia, että voit olla vain yhtä sukupuolta kerrallaan. Älä tee sitä virhettä, että kuvittelet yhdistäväsi itseesi miehen ja naisen mukavat ominaisuudet, ja jättävän pois ikävät ominaisuudet. Petätä vain itseäsi ja pahasti.
Interseksuaali mulla tuli mieleen. Voi, sanoja on niin paljon eikä kai silti tarpeeksi. Ihmisiä, sukupuolia ja suuntautumisia niin erilaisia..